Buvęs D. Trumpo bendražygis perspėja dėl Amerikos ir Kinijos konflikto
Rusijos pradėtas karas Ukrainoje, konfliktas tarp Armėnijos Azerbaidžano, įtampos Artimuosiuose Rytuose – tai tik dalis karinių susirėmimų, kurie neramina visą tarptautinę bendruomenę ir skatina kalbas apie Trečiąjį pasaulinį karą.
O pastaruoju metu, prie šių įtampos taškų galima priskirti ir Kiniją bei JAV. Dviejų pasaulio supergalybių santykiai yra stipriai pašliję, o Amerikos ir dabartinio jos lyderio Joe Bideno vis kartojamas pažadas ginklu ginti Taivaną nuo, kaip sako kai kurie ekspertai, neišvengiamos kinų invazijos, vieną dieną iš tikrųjų gali reikšti plataus masto karą.
Apie tai kalba ne vienas aukšto rango pareigūnas, o vienas paskutiniųjų, palietusių šią temą – buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos narys Johnas Boltonas[1]. D. Trumpo prezidentavimo laikotarpiu jis ėjo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais pareigas, tačiau iš tiesų, aukščiausiuose JAV politikos sluoksniuose sukasi dar nuo prezidento Ronaldo Reigano laikų.
Dabar jis perspėja apie tai, kad komunistinė Kinija šiuo metu aktyviai ruošiasi karui su Jungtinėmis Valstijomis, o Pekinas – gali bet kokia kaina siekti karinės konfrontacijos.
Pasak J. Boltono, ši grėsmė neapsiriboja vien kariniais klausimais, bet apima ir politiką bei ekonomiką. Tačiau, pasak patyrusio politiko, daugeliu atvejų JAV vis dar yra pernelyg lėtai įvertinamas šios grėsmės dydis ir mastas.
Be to, J. Boltono nuomone, Baltieji rūmai ir visas JAV politinis elitas turėtų atkreipti dėmesį ne tik į grėsmę JAV, bet ir į didėjančios Europos priklausomybės nuo Kinijos rinkos problemą.
„Šiurkšti tiesa yra ta, kad Kinija jau dešimtmečius kariauja ekonominį karą su Vakarais. Jie vagia intelektinę nuosavybę, jie izoliuoja savo kritines vidaus rinkas nuo užsienio konkurencijos, tuo pat metu naudodamiesi Vakarų atvirumu“, – pabrėžia jis.
Jo nuomone, tik tinkamas tarptautinės bendruomenės supratimas apie Kinijos grėsmę ir tvirtas įsipareigojimas ją įveikti gali reikšti, kad Vakarai iš tiesų gali nugalėti šią egzistencinę XXI a. grėsmę.
J. Boltonas kritikuoja dabartinį respublikonų požiūrį į nacionalinį saugumą
J. Boltonas, nors ir dirbo drauge su D. Trumpu, JAV politikoje labiausiai išgarsėjo dar prezidento R. Reigano laikais. Turėdamas ilgametės patirties bagažą, jis teigia, kad dabartinė respublikonų partija serga „savęs izoliavimo virusu“, kuris gali pakenkti tiek pačiai Amerikai, tiek ir Vašingtono gebėjimui apginti Taivaną nuo galimos Kinijos invazijos[2].
Ilgametis respublikonas J. Boltonas dabar teigia, kad net kai kurių jo partijos narių atvirai demonstruojamas nenoras ginti Ukrainą nuo Rusijos arba aktyviau įsitraukti į Artimųjų Rytų reikalus, suteikia Pekinui daugiau įtakos šiuose regionuose, o tai pačiai Amerikai sumažina galimybes veikti.
Kritikuodamas dabartinę respublikonų partijos politiką, buvęs patarėjas nacionalinio saugumo klausimais sukritikavo ir D. Trumpą.
Pasak J Boltono, dar viena D. Trumpo kadencija Baltuosiuose rūmuose tik dar labiau padidintų grėsmę, jog Kinija ir JAV įsivels į konfliktą. J. Boltonas pasisako už pro-amerikietišką užsienio politiką – tokią, kokią buvo galima matyti, dar R. Reigano laikais. Dėl to, jis kritikuoja D. Trumpą, dėl to, kad šis atsisakė agresyvaus reagavimo į tarptautines grėsmes Amerikos interesams.
„Vyrauja nuomonė, kad Kinija yra ne tik pagrindinė, bet ir vienintelė grėsmė likusį šimtmetį, ir kad mes turime sutelkti visą dėmesį į Rytų Aziją ir ypač į Taivaną, ir atsisakyti antraeilių susirūpinimą keliančių sričių, tokių kaip Artimieji Rytai ar Europa. Mane neramina žmonės, kurie sako, kad neturėtume kreipti dėmesio į grėsmes Europoje ir Artimuosiuose Rytuose, bet mums rūpi grėsmės Taivanui. Deja, ši pozicija tęsis iki pat grėsmės Taivanui. Ir tie patys žmonės tada sakys: „žinote, tai šiek tiek per toli“, ir tada mes jau pralaimėsime visose trijose frontuose“, – sako patyręs JAV politikas J. Boltonas.
Apie Amerikos-Kinijos karą kalbama vis garsiau ir dažniau
J. Boltonas ne vienintelis aukšto rango politikas bei pareigūnas, pastaruoju metu viešai prakalbęs apie Kinijos grėsmę JAV.
Štai, JAV karinių oro pajėgų sekretorius Frankas Kendalas neseniai taip pat teigė, kad netrūksta ženklų, jog Kinija rengiasi karui su Amerika jau daugiau kaip du dešimtmečius ir iš tiesų gali įveikti JAV Ramiajame vandenyne.
„Žvalgybos duomenys negali būti aiškesni. Negaliu pasakyti, kokie jų tikrieji ketinimai, bet Kinija ruošiasi karui, ir tai yra karas su Jungtinėmis Valstijomis“, – teigė jis, akcentavęs, kad Amerika turi optimizuoti savo pajėgas.
F. Kendalas teigė, kad jei Amerikos kariniai pajėgumai nebus tinkami atgrasyti Kiniją Taivane ar kitur, gali kilti karas.
„Jei taip nutiktų, o mes nesugebėtume laimėti, pasekmės galėtų turėti niūrių padarinių“, – neseniai kalbėjo F. Kendallas, JAV Karinių oro pajėgų sekretorius.
Anksčiau apie beveik neišvengiamą JAV ir Kinijos pajėgų susidūrimą, kuris gali įvykti jau visai netrukus, kalbėjo ir kitas aukšto rango Amerikos pareigūnas, JAV Karinių oro pajėgų generolas Mike’as Minihanas. Jis teigė, kad visiškai gali būti, kad JAV karas su Kinija prasidės iki 2025 m.
„Tikiuosi, kad klystu. Mano nuojauta man sako, kad 2025 m. mes kovosime. Kinijos prezidentas Xi Jinpingas užsitikrino trečiąją kadenciją ir nustatė savo karo tarybą 2022 m. spalio mėnesį. Taivano prezidento rinkimai vyks 2024 m. ir suteiks Xi priežastį. Jungtinių Valstijų prezidento rinkimai vyks 2024 m. ir pasiūlys Xi suskaldytą Ameriką. Xi komanda, priežastys ir galimybės yra parengti 2025 metams“, – niūriai prognozavo generolas.
Tiesa, verta pažymėti, kad vėliau Gynybos departamento atstovai patikino, kad M. Minihano komentarai „neatspindi departamento požiūrio į Kiniją“.
Ar tai yra JAV bei tarptautinės bendruomenės raminimas? O gal grėsmė iš tiesų dar gali būti suvaldyta? Kad ir kaip bebūtų, visiems ženklams rodant, kad kitas plataus masto konfliktas gali įvykti tarp JAV ir Kinijos, likęs pasaulis yra priverstas laukti sulaikęs kvapą ir tikėtis, kad sprendimų priėmėjai nežengs klaidingo žingsnio ir nepradės dar vienos tragedijos.