Kinijos užsienio reikalų ministerija JAV kaltina etninio biologinio ginklo kūrimu
Kinija kaltina Ameriką kuriant itin pavojingą, į konkrečias rases nutaikytą biologinį ginklą. Tokius kaltinimus viešai pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wangas Wenbinas.
Apie tariamą JAV biologinį ginklą Kinijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnas prakalbo reaguodamas į JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno žodžius. Jis neseniai pareiškė, kad Kinija aktyviai renka žmogaus genomo duomenis apie etnines mažumas Sindziange ir Tibete.
Tokią informaciją jau anksčiau skelbė ir JAV žiniasklaida, nušvietusi situaciją, kai Kinijos vyriausybė vykdė plataus masto priverstinę Tibeto gyventojų DNR rinkimo kampaniją.
Su slapta informacija susipažinę ekspertai teigia, kad Kinijos valdžia net planuoja kurti plataus masto DNR duomenų bazę. Tam Kinijos vyriausybė pasitelkia įvairias pažangiausias technologijas ir dirbtinį intelektą.
Taip galiausiai yra sukuriamos itin išsamios žmonių veidų, balsų ir bendro žmogaus genetinio paveikslo stiliaus duomenų bazės. Ekspertai perspėja, kad priverstinis asmenų DNR rinkimas ne tik pažeidžia pagrindines žmogaus teises, bet ir kelia jiems tiesioginį pavojų tiek dabar, tiek ir ateities kartoms.
Tačiau JAV kaltinimus Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai W. Wenbinas griežtai atmeta ir dėmesį nukreipia į pačią Ameriką. Kinijos pareigūno teigimu, būtent Pentagonas šiuo metu rengia mokslinių tyrimų planus, kuriais siekiama smogti priešininkams genetiškai modifikuotais ginklais[1].
„Su tuo susiję asmenys atskleidė, kad JAV kariuomenė renka Azijos kinų, Europos ir Artimųjų Rytų arabų genominius duomenis“, – teigia W. Wenbinas.
Kinijos kaltinimai yra grįsti Rusijos tarnybų informacija
Kalbėdamas apie tariamą JAV etninių biologinių ginklų programą, W. Wenbinas rėmėsi Rusijos valstybinės naujienų tarnybos informacija ir dar 2017 m. paskelbtu straipsniu, kuriame teigiama, kad JAV oro pajėgų švietimo ir mokymo vadavietė (AETC) skelbė konkursą, kuriuo siekė iš rusų įsigyti RNR mėginių.
Tais pačiais 2017 m. AETC atstovas spaudai Bo Downey Rusijos žiniasklaidai sakė, kad JAV karinių oro pajėgų tyrimų centras iš tiesų atlieka raumenų ir kaulų tyrimus, siekdamas nustatyti įvairius biologinius žymenis, susijusius su traumomis.
Tačiau tai, kad Kinijos naratyvas apie JAV biologinių ginklų plėtojimo planus yra paremtas informacija iš Rusijos, tikrai nėra sutapimas.
Dar praėjusį mėnesį pats Rusijos branduolinės, biologinės ir cheminės apsaugos pajėgų vadovas Igoris Kirillovas taip pat apkaltino JAV biologinio ginklo kūrimu. JAV tai esą daro visiškai šalia Rusijos sienų[2].
Kalbėdamas Rusijos Valstybės Dūmos plenariniame posėdyje I. Kirillovas sakė, kad jau yra išanalizuota daugiau kaip 2 000 dokumentų, patvirtinančių karinių biologinių projektų įgyvendinimą Ukrainos teritorijoje.
„Remdamiesi dokumentų analizės ir liudytojų apklausos rezultatais, neabejojame, kad JAV, prisidengdamos pasaulinio biologinio saugumo užtikrinimu, vykdė dvigubos paskirties tyrimus, įskaitant biologinio ginklo komponentų kūrimą, netoli Rusijos sienų“, – sakė I. Kirillovas, pabrėžęs, kad Pentagonas šiuo metu aktyviai perkelia ankstesnius tyrimus, kurių nepavyko užbaigti Ukrainoje, į Vidurio Azijos ir Rytų Europos valstybes.
Šio Rusijos Dūmos posėdžio metu buvo pabrėžta ir tai, kad JAV nepateikė jokių paaiškinimų, atsakydamos į daugkartinius Rusijos prašymus, reikalaujančius paaiškinti šiuos dokumentus ir galimus įrodymus.
Į žmogaus DNR nutaikytus biologinius ginklus JAV vertina kaip milžinišką grėsmę žmonijai
Šiuo metu nėra įmanoma patvirtinti kiek Kinijos kaltinimai JAV yra teisingi. Jeigu Pekino perspėjimai vis dėlto būtų tiesa, tokia veikla tiesiogiai prieštarautų JAV naratyvui, perspėjančiam apie tokių ginklų pavojų.
Aspeno saugumo forume kalbėjęs JAV Korodavo valstijos įstatymų leidėjas ir žvalgybos komiteto narys Jasonas Crow perspėjo, kad šiuo metu pasaulyje slapta kuriami biologiniai ginklai jau gali naudoti žmogaus DNR, o tai reiškia, kad gali būti taikomasi į konkretų žmogų ar žmonių grupę.
„Galite nukreipti biologinį ginklą, kuris nužudys tą žmogų arba pašalins jį iš mūšio lauko, arba padarys jį neveiksniu“, – kalbėjo JAV politikas.
Apie Kinijos keliamą grėsmę bei šios šalies biologinių ginklų plėtojimo programą JAV taip pat kalba nebe pirmą kartą. Dar 2017 m. JAV Energetikos departamento nacionalinės laboratorijos išreiškė susirūpinimą dėl Kinijos planų biologinio ginklo kūrimo srityje.
Būtent tuomet vienas iš komunistinės Kinijos generolų viešai pareiškė esąs suinteresuotas naudoti genų seką ir redagavimą, kad būtų sukurti patogeniniai biologiniai ginklai, nukreipti prieš konkrečias etnines grupes.
Atsižvelgdamas į tai, JAV Prekybos departamentas nurodė apriboti potencialiai pavojingų biotechnologijų eksportą į Kiniją, tačiau dalis JAV agentūrų atsisakė patikėti, kad tolimesnis bendradarbiavimas su Kinijos laboratorijomis kelia kokią nors riziką[3].
Maiklas Knutzenas, biologinio saugumo specialistas, buvęs kariuomenės žvalgybos darbuotojas ir Krašto saugumo departamento prezidento valdymo bendradarbis, tuomet perspėjo, kad kai kurie kinų mokslininkai jau geba numatyti specifinių etninių genetinių atakų prieš ištisas rasines ar etnines grupes galimybę.
Taip kalbėta prieš šešerius metus, tad pagrindo manyti, kad kinų kuriamus technologijos per šį laikotarpį buvo patobulintos, netrūksta.
Dėl to ekspertams belieka pabrėžti tokių ginklų keliamą grėsmę. Daugelis tyrėjų pažymi, kad į DNR nutaikyti biologiniai ginklai, bent jau teoriškai, galėtų būti sukurti taip, kad konflikto atveju būtų nukreipti tam tikrų populiacijų pažeidimui ar net sunaikinimui.
Tokiu scenarijumi ypač aktualūs taptų genetiniai veiksniai, pavyzdžiui, imuninio atsako skirtumai arba polinkis į tam tikras ligas. Tai galėtų būti panaudota kuriant biologinį ginklą, kuris selektyviai paveiktų, pavyzdžiui, tik baltaodžius asmenis. Be to, kadangi skirtingos populiacijos turi skirtingą genetinį polinkį sirgti tam tikromis ligomis, etniniu biologiniu ginklu gali būti siekiama pasinaudoti šiais skirtumais, nukreipiant ginklą prieš ligas, kurioms tam tikros rasės ar etninės grupės yra jautresnės.
Tiesa, nors pastaruoju metu etninių biologinių ginklų tema yra gana plačiai aptarinėjama mokslinėse, politinėse ir bioetinėse diskusijose, šiuo metu nėra patvirtintų oficialių ir pagrįstų įrodymų, kad kuri nors šalis jau yra sėkmingai sukūrusi tokį ginklą.