Suprasti akimirksniu
  • Kinija supyko dėl to, kad JAV JT Saugumo Taryboje blokuoja ugnies nutraukimą Gazos ruože
  • Kinija: dėl Gazoje toliau kenčiančių šeimų kalta JAV
  • Artimuosiuose Rytuose tęsiasi kovos, o JAV aiškina savo veto priežastis
Šaltiniai
Kenčiantys
Kinija tikina, kad tai JAV dėl savo veto yra kalta dėl kenčiančių šeimų Gazoje. Mohamed Zarandah/ Pexels

Kinija supyko dėl to, kad JAV JT Saugumo Taryboje blokuoja ugnies nutraukimą Gazos ruože

JAV toliau vetuoja Saugumo Tarybos sprendimą dėl Gazos ruožo, o tai daugelį žmonių labai supykdė. Kinija ragina nutraukti ugnį ir kaltina JAV sužlugdžius Gazos gyventojų viltį išgyventi. Kinija buvo viena iš tų, kuri užsipuolė JAV dėl to, kad ši vetavo naujausią JT rezoliuciją dėl ugnies nutraukimo Gazos ruože[1].

Vašingtonas kaltinamas tuo, kad pasauliniai nevyksta susitarimai. Trečiadienį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai nepavyko priimti galutinio sprendimo. Rezoliucijoje buvo raginama nedelsiant ir visam laikui nutraukti ugnį Gazoje ir paleisti visus įkaitus[2].

Ją pasiūlė dešimt išrinktų narių: Alžyras, Ekvadoras, Gajana, Japonija, Malta, Mozambikas, Pietų Korėja, Siera Leonė, Slovėnija ir Šveicarija. Už rezoliuciją balsavo 14 narių, tačiau ją vetavo Jungtinės Valstijos, nuolatinė 15 narių tarybos narė. JAV ją blokavo jau ketvirtą kartą nuo Izraelio konflikto su „Hamas“ Gazos ruože pradžios prieš 13 mėnesių, ir šis žingsnis sukėlė didelį nepasitenkinimą.

Izraelio ambasadorius JAV Danny Danonas pareiškė, kad naujausias rezoliucijos projektas sukels „daugiau teroro, kančių ir kraujo praliejimo“. Jis padėkojo JAV už veto ir pareiškė: „Mes tęsime kovą, kol bus paleisti visi įkaitai“. Palestiniečių stebėtojo JT pavaduotojas Majedas Bamya sakė, kad paliaubos nėra visiškas sprendimas, bet „pirmas žingsnis siekiant ką nors išspręsti“.

Kinija: dėl Gazoje toliau kenčiančių šeimų kalta JAV

Kinijos atstovas JT Fu Congas sakė, kad Kinija „labai nusivylusi“ šiuo JAV veto. Jis kritikavo šalį už tai, kad ji silpnina Saugumo Tarybos autoritetą ir tarptautinę teisę. Fu taip pat teigė, kad veto sužlugdė Gazos gyventojų viltį ir pagilino jų kančias.

Fu pažymėjo, kad Gazoje jau žuvo beveik 44 000 žmonių. „Tai ne tik skaičiai. Tarp jų yra vaikų, motinų ir šeimos maitintojų“, - sakė jis.

Diena anksčiau Kinija, Saudo Arabija ir Iranas paragino nedelsiant nutraukti Izraelio karinius veiksmus Gazoje ir Libane. Tai įvyko per susitikimą Rijade. Trečiadienį Izraelis pranešė, kad pietų Libane žuvo vienas jo karys.

Hezbollah lyderis Naimas Kasemas (Naim Qassem) sakė, kad jo grupuotė atsakė į JAV pasiūlymą sudaryti paliaubas. Jis pridūrė, kad paliaubos priklauso nuo Izraelio ir ministro pirmininko Benjamino Netanyahu atsakymo. Laikinai einantis „Hamas“ Gazos Ruožo lyderio pareigas Khalil al-Hayya sakė, kad nebus jokių įkaitų mainų, kol nesibaigs karas Gazos Ruože.

Artimuosiuose Rytuose tęsiasi kovos, o JAV aiškina savo veto priežastis

Ankstyvą ketvirtadienį Izraelis bombardavo kelis namus šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje, todėl, pasak sveikatos apsaugos pareigūnų, nukentėjo daug žmonių.

JAV ambasadoriaus pavaduotojas Robertas Woodas Saugumo Tarybos posėdyje paaiškino veto priežastį. Jis sakė, kad JAV negali pritarti paliauboms, jei nebus paleisti įkaitai. Jo teigimu, norint galutinai užbaigti karą, būtina išlaisvinti įkaitus, nes šie du klausimai yra „neatsiejamai susiję“.

„Ši rezoliucija būtų pasiuntusi pavojingą žinią Hamas: nereikia derėtis“, - sakė jis. Jis taip pat pažymėjo, kad grupuotė vis dar laiko septynis Amerikos piliečius.

Kinijos pasiuntinys Fu Cong dar kartą nesutiko su JAV. Jis sakė, kad visi įkaitai turi būti išlaisvinti, o ugnis turi būti nutraukta nedelsiant ir besąlygiškai. „Abu šie dalykai yra svarbūs“, - sakė jis.

Fu įspėjo, kad žmonėms bus sunku suprasti ar priimti JAV sprendimą, ir paragino JAV ištaisyti savo veiksmus ir rimtai prisiimti atsakomybę Taryboje.

Kovo mėn. Kinija ir Rusija vetavo JAV remiamą paliaubų rezoliuciją, susietą su susitarimu dėl įkaitų, pavadindamos ją „labai nesubalansuota“.