Kim Jong Unas keliauja į Rusiją: Šiaurės Korėjos lyderis bus gabenamas šarvuotu traukiniu

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Rusija ir Šiaurės Korėja
Šiaurės Korėja gali parduoti ginklus Rusijai. EPA-ELTA nuotrauka

Šiaurės Korėjos lyderis susitiks su V. Putinu, gali sutikti parduoti ginklus Rusijai

Šiaurės Korėjos diktatorius Kim Jong Unas galbūt net šį mėnesį vyks į Rusiją, kur turėtų susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu[1]. Šio susitikimo tikslas – galimas susitarimas dėl karinė įrangos Rusijai pardavimo.

Apie tai skelbia JAV anonimu likęs pareigūnas, pabrėžęs, kad nebuvo įgaliotas viešai kalbėti šiuo klausimu. Tačiau tokių diskusijų rimtumą rodo ir tai, kad rusų gynybos ministras Sergejus Šoigu neseniai lankėsi Šiaurės Korėjoje bei teigė, kad Rusija ir Šiaurės Korėja net galėtų rengti bendras karines pratybas[2].

„Yra senas rusų posakis: kaimynų nepasirinksi. Su kaimynais geriau gyventi taikoje ir santarvėje“, – tuomet sakė Rusijos gynybos ministras.

Šiaurės Korėja iki šiol neigė iš JAV ateinančius kaltinimus dėl jau atliktų karinių sandorių su Rusija, o Vašingtonas toliau ragina šią šalį nutraukti derybas dėl ginklų pardavimo ir laikytis savo ankstesnio pareiškimo, kad ji netiekia Maskvai ginklų. O numatytas Šiaurės Korėjos diktatoriaus vizitas į Rusiją tokius raginimus gali tik sustiprinti.

Šiaurės Korėja
Šiaurės Korėjos lyderio vizitas į Rusiją būtų pirmasis užsienio vizitas po pandemijos. EPA-ELTA nuotrauka

Pchenjano ir Maskvos santykiai gali tapti stipriausiais per dešimtmečius

Dar praėjusį mėnesį Rusijos gynybos ministras S. Šoigu lankėsi Pchenjane, kur jam buvo surengta vieša ekskursija po Šiaurės Korėjos ginkluotės gamybos institucijas bei sandėlius. JAV teigia, kad S. Šoigu pasinaudojo šia kelione siekdamas įtikinti Šiaurės Korėją parduoti Rusijai ginklų ir šaudmenų.

„Po šių derybų artimiausiais mėnesiais gali būti tęsiamos aukšto lygio diskusijos. Dabar tarp šių galimų sandorių Rusija iš Šiaurės Korėjos gautų didelį kiekį ir kelių rūšių amunicijos, kurią Rusijos kariuomenė planuoja panaudoti Ukrainoje“, – teigia JAV nacionalinio saugumo tarybos atstovas Johnas Kirby.

Šiaurės Korėja tai neigia, tačiau galimas Kim Jong Uno susitikimas su V. Putinu gali viską pakeisti. Rusijai patiriant izoliaciją dėl karo Ukrainoje, daugelis užsienio analitikų teigia, kad Rusijai ypač svarbi yra Šiaurės Korėjos parama. O šių šalių santykiai pastaraisiais metais tik gerėjo.

Tiesa, Šiaurės Korėjos santykiai su Rusija ne visada buvo tokie šilti kaip Sovietų Sąjungos laikais. Komunistinė Šiaurės Korėja susikūrė Šaltojo karo pradžioje, remiama būtent Sovietų Sąjungos[3]. Vėliau Šiaurės Korėja 1950-1953 m. Korėjos kare, gaudama didelę Kinijos ir Sovietų Sąjungos pagalbą, kovojo su Pietų Korėja ir jos JAV bei Jungtinių Tautų sąjungininkais.

Po karo, Šiaurės Korėja ir toliau ištisus dešimtmečius buvo labai priklausoma nuo sovietų pagalbos, o Sovietų Sąjungos žlugimas dešimtajame dešimtmetyje prisidėjo prie siaubingo bado Šiaurės Korėjoje. Po to, santykiai tarp valstybių kiek atvėso.

Vis dėlto, 2017 m. Kim Jong Unas ėmė veiksmų ryšiams atkurti. Šiaurės Korėjos lyderis su V. Putinu pirmą kartą susitiko 2019 m. Vladivostoke – mieste, kuriame planuojamas ir šį mėnesį įvykti turintis vizitas.

Tuo tarpu 2019 m. birželį, Rusijos nacionalinės dienos proga paskelbtoje žinutėje Kim Jong Unas žadėjo „laikytis už rankų“ su V. Putinu ir „stiprinti strateginį bendradarbiavimą“.

Atnaujintas yra ir šalių ekonominis bendradarbiavimas. Neseniai Rusija ir Šiaurės Korėja atnaujino keliones traukiniais: jos buvo sustabdytos dėl COVID-19 pandemijos. Rusija taip pat atnaujino naftos eksportą į Šiaurės Korėją. Maskva neigia pažeidusi Jungtinių Tautų sankcijas, tačiau Rusijos tanklaiviai buvo kaltinami padėję išvengti naftos eksporto į Šiaurės Korėją apribojimų.

Tiesa, didžioji dalis Šiaurės Korėjos prekybos toliau vyksta per Kiniją, bet ir Rusija tampa vis svarbesnė partnerė, o Rusijos pareigūnai ir okupuotų Ukrainos regionų vadovai net yra aptarę galimybę, kad Šiaurės Korėjos darbininkai galėtų padėtų atstatyti karo nuniokotas teritorijas.

Kaip teigia Tolimųjų Rytų federalinio universiteto Vladivostoke profesorius Artiomas Lukinas Rusijos pradėta „specialioji karinė operacija“ Ukrainoje iš tiesų padėjo atgaivinti Rusijos ir Šiaurės Korėjos bendradarbiavimą, o dėl to, šalys gali tapti vis artimesnės, net iki tokio lygio, kad bus atgaivinti Šaltojo karo metais buvę santykiai.

Šiaurės Korėjos kelionė į Rusiją ypatinga ir dėl ypatingai apsaugoto traukinio

Nors Šiaurės Korėjos lyderio vizitas į Rusiją dar nėra oficialiai patvirtintas, ši kelionė jau dabar gali būti laikoma ypatinga, nes Kim Jong Unas į Vladivostoką vyktų specialiu, itin retu, šarvuotu traukiniu. Be to, tai būtų pirmasis jo vizitas į užsienį per daugiau nei ketverius metus ir pirmasis po koronaviruso pandemijos[4].

Kelionė
Šiaurės Korėjos lyderis į Rusiją vyks specialiu šarvuotu traukiniu. Jake Weirick/Unsplash nuotrauka

Manoma, kad kelionė į Vladivostoką per sieną su Rusija užtruks beveik visą dieną. Nors neabejojama, kad daugybė kelionės detalių liks paslaptyje, pasaulio žiniasklaidai yra žinoma, kad keliaudamas, Kim Jong Unas imasi visų įmanomų atsargumo ir saugumo priemonių, o dėl to, dažniau renkasi ne keliones lėktuvu, bet specialiu traukiniu.

O nerimauti pagrindo Kim Jong Unui tikrai netrūksta. 2004 m., kai dabartinio Šiaurės Korėjos lyderio tėvas Kim Jong Ilas, grįžtantis iš Kinijos, pravažiavo traukinių stotį pasienyje, joje kilo sprogimas: jo metu žuvo daugiau kaip 100 žmonių. Manoma, kad tai buvo pasikėsinimas nužudyti, nors ši teorija niekada nebuvo patvirtinta.

Galbūt būtent dėl to, dabartinio Šiaurės Korėjos vadovo traukinys yra taip apsaugotas. Tarptautinių ekspertų teigimu, traukinyje yra daugiau kaip 20 šarvuotų vagonų, jame įrengta ryšių sistema ir speciali diktatoriaus kajutė[5].

Tiesa, kelionė į Vladivostoką gali užtrukti. Kiekvienas iš vagonų yra neperšaunamas, todėl yra tūkstančiais kartų sunkesnis už įprastą traukinio vagoną. Šis papildomas svoris lemia itin lėtą traukinio judėjimo tempą: apskaičiuota, kad didžiausias traukinių greitis gali būti tik 59 km/h.