Suprasti akimirksniu
  • Savo šunų amžių skaičiuojame neteisingai
  • Mokslininkai teigia, kad skaičiuojant šuns amžių svarbiausia biologija ir genetika
  • Šuns senėjimo procesas yra įdomi sritis mokslininkams
Šaltiniai
Šuns amžius
Šuns amžių apskaičiuoti galima nauja formule. James Barker/Unsplash nuotrauka

Savo šunų amžių skaičiuojame neteisingai

Tikriausiai ne kartą girdėjote, kad norint apskaičiuoti savo šuns amžių ir palyginti jį su žmogaus, vienerius šuns metus reikėtų padauginti iš septynių. Taigi, jei jūsų keturkojui draugui yra treji, žmogaus amžiumi, jam jau yra 21-eri.

Tai gana senas būdas apskaičiuoti savo mylimo šunelio amžių, tačiau deja, ne visada tikslingas. Kaip sako ekspertai, tokia formuluotė yra klaidinga dėl to, kad šunų amžius skiriasi priklausomai nuo veislės. Be to, mūsų keturkojai draugai sensta kitaip nei mes. 

Pavyzdžiui, žmonės bręsta paauglystėje, o šunys paprastai subręsta po šešių mėnesių, taigi, bręsta daug greičiau nei mes.

Kaip teigia Notingemo universiteto mokslininkė Naomi Harvey, formulės 7:1 santykis dažniau yra klaidingas, tačiau kaip gi dar galima apskaičiuoti savo keturkojo amžių?

Štai, daktarės N. Harvey tyrimai rodo, kad vienerių metų šuo panašus yra į penkiolikmetį žmogų. O vos po 12 mėnesių šuo pasiekia visišką brandą taip pat, kaip ir 25 metų žmogus. Sulaukęs septynerių metų, jis pereina į senatvę ir tampa visišku senoliu perkopęs 12 metų ribą[1].
Šunys sensta visiškai kitaip nei žmonės. Ash Vo/Unsplash nuotrauka
Šunys sensta visiškai kitaip nei žmonės. Ash Vo/Unsplash nuotrauka

Mokslininkai teigia, kad skaičiuojant šuns amžių svarbiausia biologija ir genetika

Kalifornijos universiteto mokslininkai teigia sukūrę naują šunų amžiaus apskaičiavimo metodą. Tam jie pasitelkė genetinius pokyčius, kuriuos galima pastebėti senstant ir žmonėms. Palyginimas parodė, kad pagrindiniai šunų ir žmonių gyvenimo etapai yra panašūs, o tai ir leido sukurti biologinę skaičiuoklę, kuri leistų nustatyti tikrąjį šuns amžių. 

Formulę sudaro tam tikro amžiaus natūraliojo logaritmo padauginimas iš 16 ir 31 pridėjimas. Pagal tai, 18 metų šuniui būtų 77 metai, o 2 metų šuniui, maždaug 42-eji metai.

Žinoma, net ir šis skaičiavimas gali būti ne visai tikslus, nes gyvenimo trukmė dažnai skiriasi priklausomai nuo šuns veislės, dydžio ir lyties. 

Pavyzdžiui, patelės paprastai gyvena ilgiau nei patinai, mažesnių veislių šunys paprastai gyvena šiek tiek ilgiau nei didesni, taip pat ir grynaveisliai. Pavyzdžiui, viename tyrime apskaičiuota, kad maži šunys gyvena vidutiniškai 16,2 metų, o dideli, vos 12 metų.

Apskritai, vertinant šunis kaip visumą, vidutinė jų gyvenimo trukmė yra 12,69 metų. Bent jau tokie yra neseniai atlikto tyrimo, pagrįsto beveik dviejų milijonų šunų Jungtinėse Valstijose duomenimis, rezultatai. Žinoma, pasitaiko ir išimčių. Neseniai mirė seniausias pasaulyje šuo, kuris jau buvo atšventęs net savo 31-ąjį gimtadienį.

Ilgiau gyvena mažesnių veislių šunys. Camilo Fiero/Unsplash nuotrauka
Ilgiau gyvena mažesnių veislių šunys. Camilo Fiero/Unsplash nuotrauka

Šuns senėjimo procesas yra įdomi sritis mokslininkams

Žinoma, norėdami įvertinti šuns amžių žmogaus metais, visada galima pamėginti vadovautis ir sena gera nykščio taisykle. Šios taisyklės esmė ta, kad šunys pirmaisiais metais sensta greičiau, o vėliau jų senėjimo procesas sulėtėja. 

Taigi, tai reiškia, kad pirmieji šuns metai atitinka maždaug septynerius žmogaus metus. Ši formulė gali būti ir šiek tiek supaprastinta, nes skirtingų veislių šunys sensta skirtingu tempu, o tokie veiksniai, kaip dydis, genetika ir bendra sveikata, atlieka svarbų vaidmenį šuns senėjimo procese. 

Žinoma, tai yra bendros rekomendacijos ir gali būti didelių skirtumų, priklausančių nuo tokių veiksnių kaip veislė, genetika ir bendra sveikatos būklė. Kai kurios mažų veislių šunys gali gyventi net iki dvidešimties metų, o tai neatitinka šio skaičiavimo.

Savo ruožtu Amerikos veterinarijos gydytojų asociacija pateikia tokią bendrą rekomendaciją ir teigia, kad 15 žmogaus metų prilygsta pirmiesiems vidutinio dydžio šuns gyvenimo metams. Antrieji šuns metai prilygsta maždaug devyneriems žmogaus metams. Po to, kiekvieni žmogaus metai šuniui prilygsta maždaug penkerius jo metus[2].

Kaip mokslininkai nustatė šiuos skaičius? Kad tai sužinoti, reikia atsižvelgti į daugybę veiksnių. Amerikos veterinarijos gydytojų asociacija teigia, kad katės ir maži šunys paprastai laikomi senjorais sulaukę septynerių metų. Didesnių veislių šunys paprastai gyvena trumpiau nei mažesnių veislių šunys ir dažnai laikomi senjorais, kai jiems sukanka 5-6 metai. Senjorų klasifikacija grindžiama tuo, kad naminiai gyvūnai sensta greičiau nei žmonės, todėl veterinarijos gydytojai pradeda pastebėti daugiau su amžiumi susijusių problemų.

Vis dėlto, būtina prisiminti, kad šunys sensta kitaip nei žmonės, o jų poreikiai senstant keičiasi. Taigi, nors ir įdomu įvertinti jų amžių žmogiškais terminais, svarbiau suprasti jų gyvenimo etapą ir atitinkamai užtikrinti tinkamą jų priežiūrą bei dėmesį. Reguliarūs veterinariniai patikrinimai, subalansuota mityba, fizinis aktyvumas ir protinė stimuliacija yra tai, kas labai svarbu šuns gerovei, nepriklausomai nuo jo amžiaus žmogiškaisiais metais.