Kas susprogdino ligoninę Gazoje ir kas nukryžiavo Kristų?

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Gazoje suboborduota ligoninė
Gazoje subomborduota ligoninė. ELTA nuotrauka

Atakuota Gazos ligoninė, aukos skaičiuojamos šimtais

Antradienį vakare vienoje Gazos ligoninėje nugriaudėjo sprogimas, per kurį žuvo mažiausiai 500 žmonių. Įvykio vietoje kilo chaosas, sužeistieji ir žuvusieji buvo pradėti vežti į netoliese esančius medicinos centrus, socialiniuose tinkluose patalpintuose vaizdo įrašuose matomi ant grindų gulintys kūnai bei kraujas.

„Ligoninėje operavome. Įvyko stiprus sprogimas ir operacinėje nukrito lubos. Ligoninės nėra taikinys. Šis kraujo praliejimas turi liautis. Gana“, – sakė medicinos labdaros organizacijos „Gydytojai be sienų“ (MSF) gydytojas Ghassanas Abu Sittahas.

Karas
Atakos Gazoje metu taikytasi į ligoninę, aukos skaičiuojamos šimtais. ELTA nuotrauka
Iš karto po įvykio prasidėjo kaltųjų paieškos. Tiek Izraelis, tiek ir palestiniečiai apsikeitė kaltinimais. Gazos Ruožą valdanti grupuotė „Hamas“ teigė, kad sprogimą Ahli Arab ligoninėje sukėlė naujausia Izraelio oro smūgių banga. Savo ruožtu Izraelio gynybos pajėgos dėl to apkaltino palestiniečių kovotojus, sakydamos, kad islamo džihadistų raketa buvo netiksliai paleista. Nei vienos iš šių versijų nebuvo galima nepriklausomai patvirtinti.

Primename, kad Izraelis jau daugiau nei savaitę smūgiuoja Gazos Ruožo teritorijai, taip keršydamas už spalio 7 dieną „Hamas“ surengtą ataką prieš Izraelį, per ją buvo nužudyta apie 1 400 izraeliečių.

Gaza
Gazoje nuo išpuolių miršta vaikai. ELTA nuotrauka

Gazos sveikatos apsaugos ministerijos, per atsakomąją Izraelio oro kampaniją žuvo apie 3000 palestiniečių, o prasidėjus blokadai ir tęsiantis atakoms, išgyvenusieji atsidūrė ties humanitarine krize.

Prieštaringi teiginiai neatsako į klausimą, kas iš tiesų paleido raketas

Izraelio gynybos pajėgų atstovas spaudai Danielis Hagari šiandien surengtoje spaudos konferencijoje pateikė oficialią Izraelio valdžios poziciją.

Pareigūno teigimu, Izraelio kariuomenė, atlikus greitą ir išsamų tyrimą, padarė išvadą, jog už sprogimą Al Ahli ligoninėje atsakinga palestiniečių teroristinė grupuotė.

D. Hagari teigimu, antradienį, 18.15 val. vietos laiku, prieš pat sprogimą ligoninėje, „Hamas“ į Izraelio pusę paleido raketų eilę. Netrukus po to, 18.59 val. vietos laiku, iš netoliese esančių kapinių palestiniečių kovotojai paleido dar maždaug 10-ies raketų ugnį. Tuo pačiu metu buvo gauta pranešimų apie sprogimą Gazos miesto ligoninėje[1].

D. Hagari sako, kad „Hamas“ suprato, jog sprogimą sukėlė jų pačių klaidingai paleista raketa, tačiau pradėjo „pasaulinę žiniasklaidos kampaniją, siekiant apkaltinti Izraelį“.

Izraelio gynybos pajėgų atstovas spaudai teigia, kad iš oro filmuota medžiaga patvirtina, jog tiesioginio smūgio į pačią ligoninę nebuvo, o netoliese esantys pastatai nenukentėjo. Vienintelė apgadinta vieta neva tėra automobilių stovėjimo aikštelė prie ligoninės.

D. Hagari pažymi, jei už sprogimą būtų atsakingas Izraelis, incidento vietoje būtų buvęs krateris arba tam tikra didesnė struktūrinė žala.

Tokia Izraelio versiją paneigti galėtų nebent socialiniuose tinkluose sklindantys nepatvirtinti faktai. Tuo pat metu, kai Gazos ligoninė buvo atakuota, žinomas Izraelio žurnalistas, šiuo metu pakviestas į karo tarnybą, Danielis Naftalis paskelbė tvirterio įrašą, kuriame teigė, kad Izraelio pajėgos sėkmingai smogė „Hamas“ teroristų bazei, esančiai vienoje Gazos ligoninių[2].

Informacijos srautui plečiantis ir pasirodžius pirmiesiems įrašams, apie šimtus civilių aukų, šis įrašas netrukus buvo mįslingai pašalintas, o D. Naftalis paskelbė kitą įrašą, kuriame teigė, kad tarptautinė žiniasklaida neteisingai traktavo ankstesnį jo pasisakymą: jis suklydo ir galvoje turėjo tai, kad „Hamas“ teroristai kaip savo bazę dažnai pasirenka ligonines, tačiau tai nebūtinai reiškia, kad Izraelis surengė šiuo metu aptarinėjamą ataką. Vis dėlto, dalis internautų ir žurnalistų tokia jo klaida nepatikėjo.

Tviterio įrašas
Izraelio žurnalisto ir kario įrašas tviteryje, kuris vėliau buvo ištrintas. Tviterio ekrano nuotrauka
Tviterio įrašas
Izraelio žurnalisto ir kario įrašas tviteryje. Tviterio ekrano nuotrauka

O įtarimų kelia ir tai, kad oficiali, arabų kalba veikianti Izraelio gynybos pajėgų paskyra feisbuke anksčiau paskelbė, kad dėl to, jog nėra medicinos įrangos ir personalo, buvo nuspręsta bombarduoti ligoninę Gazoje. Šis įrašas dabar taip pat yra pašalintas.

Feisbuko įrašas
Izraelio gynybos pajėgų įrašas feisbuke, kuris vėliau buvo ištrintas. Feisbuko ekrano nuotrauka

Dar vakar Gazos gydytojai žiniasklaidai taip pat teigė, kad Izraelis nurodė, jog saugioje zonoje esančios ligoninės taip pat turi būti evakuotos. Dalis teigia, kad tai yra svarbus ženklas, jog Izraelio pajėgos jau ruošėsi ligoninių atakoms, tačiau po šios, įvertinus tikrąją žalą civiliams ir baiminantis pasaulinio pasmerkimo, siekia atsikratyti kaltės[3].

Karuose su Izraeliu – daugybė aukų, o žydai buvo linkę nuteisti ir Jėzų Kristų

Įvertinus pastarųjų valandų įvykius bei situacijos eskalaciją, dalis karybos ekspertų gali teigti, kad net jei ir paaiškėtų, kad būtent Izraelis yra kaltas dėl atakos ligoninėje, tai nieko nepakeistų. Juk karo metu beveik visais atvejais neišvengiama civilių aukų, o ir Izraelio pajėgos galimai taikėsi į teroristus, ne į civilius žmones.

Toks įvykių posūkis būtų įtikinamas ir dėl to, kad Izraelis ir anksčiau yra neigęs savo atsakomybę prieš civilius. 2006 m. liepos 12-rugpjūčio 14 d. Izraelis kariavo sausuma, oru ir jūra prieš „Hezbollah“ teroristus pietų Libane ir Libano sostinėje Beirute. Per 34 konflikto dienas Izraelis surengė tūkstančius oro smūgių, „Hezbollah“ raketomis apšaudė šiaurės Izraelį[4].

Pasak „Human Rights Watch“ (HRW) atstovų, konflikto metu žuvo mažiausiai 1 109 libaniečiai, iš kurių didžioji dauguma buvo civiliai, 4 399 buvo sužeisti, o apie milijoną žmonių buvo priversti palikti savo namus. Per karą žuvo ir 43 Izraelio civiliai, 12 karių. Tuomet ilgą laiką Izraelis taip pat neigė, kad yra atsakingas už civilių libaniečių žūtis.

Jėzus Kristus
Jėzaus Kristaus nukryžiavimo skulptūra. Unsplash nuotrauka
O tikintieji turėtų žinoti ir teoriją, kad žydų tauta yra atsakinga už Jėzaus Kristaus nukryžiavimą. Dalyje katalikų bendruomenių figūruoja nuostata, kad žydai, kaip tauta, visada bus kolektyviai atsakingi už Jėzaus nužudymą.

Šie teiginiai kildinami iš Mato 27:24-25. Kai kurie rabinų autoritetai, pavyzdžiui, XII a. mokslininkas Maimonidas, o vėlesniais metais, ir ultra-nacionalistiškai nusiteikęs Izraelio rabinas Cvi Jehuda Kukas tvirtino, kad Jėzus iš tiesų buvo užmėtytas akmenimis ir pakartas po to, kai rabinų teismas jį nuteisė mirti[5].

Iš pradžių, tokį rimtą kaltinimą dar ankstyvojoje krikščionybėje pateikė Justinas Kankinys ir Melitas iš Sardų ir tik Vatikano II Susirinkime, Katalikų Bažnyčia, vadovaujama popiežiaus Pauliaus VI, paskelbė deklaraciją Nostra aetate, kurioje atmetė kolektyvinės, kelių kartų žydų kaltės dėl Jėzaus nukryžiavimo idėją. Joje buvo paskelbta, kad kaltinimas negali būti reiškiamas nei visiems be išimties tuo metu gyviems žydams, nei dabartiniams žydams.

Vis dėlto, ši teorija neišnyko. Teigiama, kad Poncijaus Pilotas, supratęs, kad prasideda riaušės, paėmė vandens ir nusiplovė rankas minios akivaizdoje, sakydamas, jog „yra nekaltas dėl šito žmogaus kraujo; patys tuo pasirūpinkite“. Tuomet minioje buvo asmenys, žydai, neva atsakė, kad jo kraujas „tebūnie ant mūsų ir mūsų vaikų“.

Tai yra vadinamasis kraujo prakeiksmas. Biblijos tyrinėtoja Amy-Jill Levine vėliau yra teigusi, kad ši mažutė ištrauka per visą žydų istoriją sukėlė daugiau kančių nei bet kuri kita Naujojo Testamento ištrauka.

Tačiau tokių ir panašių nuorodų yra ir daugiau. Pasak Evangelijos teiginius, Romos Judėjos žydų valdžia apkaltino Jėzų piktžodžiavimu ir siekė jį nužudyti, tačiau neturėjo įgaliojimų Jėzui įvykdyti mirties bausmę, todėl nuvedė Jėzų pas romėnų provincijos valdytoją Poncijų Pilotą, kuris leido Jėzui įvykdyti mirties bausmę.

Vis dėlto, dabartiniais laikais, popiežius Benediktas XVI, 2011 m. išleistoje knygoje ne tik atmetė kaltės perkėlimą visai žydų tautai, bet ir aiškina Evangelijoje esanti ištrauka, kurioje minia tarsi teisia Jėzų, reiškia ne visą žydų tautą, o tik teisme dalyvavusią sukilėlio Barabo šalininkų grupę.

Kovos
Izraelis pradėjo atsakomąją karinę kampaniją prieš „Hamas“ po to, kai teroristai spalio 7 d. įsiveržė į Izraelį. ELTA nuotrauka

Pasaulis sunerimęs seka įvykius Gazoje, vis garsiau kalbama apie humanitarinę katastrofą

Sugrįžus į dabartį ir toliau atidžiai sekant įvykius Izraelio-„Hamas“ kare, stebima, kad po vakarykštės atakos ligoninėje, pasaulis neliko abejingas. Iš tiesų, pasaulyje kilo įnirtinga reakcija.

Pavyzdžiui, protestuotojai Jordanijoje, kur gyvena milijonai palestiniečių pabėgėlių, bandė šturmuoti Izraelio ambasadą, Libane demonstrantai susirėmė su saugumo pajėgomis prie JAV ambasados, kur buvo mėtomi akmenys ir padegtas pastatas, o Irano remiama galinga Libano ginkluota kovotojų grupuotė ir politinė partija „Hezbollah“ paragino surengti „pykčio dieną“ prieš Izraelį.

Augant įtampai ir teroro grėsmei, Izraelis, baimindamasis keršto akcijų, paragino savo piliečius palikti Turkiją, kur pavojaus izraeliečiams laipsnis šioje šalyje padidintas iki aukščiausio. Izraelis taip pat paskelbė perspėjimą ir dėl kelionių į Maroką: čia Izraelio turistai raginami būti „ypač atsargūs“.

Nors tikrieji kaltininkai dėl įvykių Gazos ligoninėje nėra aiškūs, musulmoniškojo pasaulio šalių lyderiai į situacijos eskalaciją sureagavo griežtai. Suplanuotas JAV prezidento Joe Bideno, vykstančio į Izraelį, sustojimas Jordanijoje buvo atšauktas.

Jordanijos užsienio reikalų ministras sakė, kad numatytas susitikimas su arabų šalių vadovais buvo atšauktas, tai neva įvyko abipusiu sutarimu. J. Bidenas turėjo susitikti su Jordanijos karaliumi Abdullah II, Egipto prezidentu Abdel Fattah El-Sisi ir Palestinos savivaldos prezidentu Mahmoud Abbas[6].
Izraelis
Vakarų pasaulis remia Izraelio kovą su terorizmu, bet ragina laikytis tarptautinės teisės. ELTA nuotrauka

Gazą galutinai sukaustė humanitarinė krizė, parama civilių vis dar nepasiekia

Reaguojant į naujausius įvykius, Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas pareiškė, kad „Hamas“ išpuoliai prieš Izraelį nepateisina „kolektyvinės bausmės“ visų palestiniečių atžvilgiu, jis taip pat paprašė nedelsiant nutraukti ugnį. Vakar jis teigė, kad Gaza yra ant bedugnės krašto, gresia milžiniška humanitarinė katastrofa.

A. Guterresas paprašė ir to, kad Izraelis leistų be jokių kliūčių sutieikti humanitarinę pagalbą, kad būtų patenkinti būtiniausi Gazos gyventojų, kurių absoliuti dauguma yra moterys ir vaikai, poreikiai.

JT vadovas teigė, kad yra pasibaisėjęs antradienio vakare Gazą sukrėtusiu sprogimu, nusinešusiu šimtus gyvybių.

„Širdimi esu su aukų šeimomis. Ligonines ir medicinos personalą saugo tarptautinė humanitarinė teisė,“ – teigia A. Guterresas, pasmerkęs ir išpuolį prieš Gazos pabėgėlių stovykloje esančią JT mokyklą, kurio metu žuvo šeši žmonės.

O JT sveikatos apsaugos agentūros vadovas trečiadienį perspėjo, kad po šimtus gyvybių nusinešusio sprogimo ligoninėje padėtis Gazos Ruože tampa nevaldoma.

„Padėtis Gazoje tampa nevaldoma. Būtina, visos šalys liautųsi smurtavusios. Kol laukiame, kada bus leista įvežti medicininę pagalbą, kiekvieną sekundę prarandame gyvybių. Mums turi būti tuojau pat leista pradėti tiekti gyvybiškai svarbias priemones,“ – sako Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.