Karštųjų taškų pasaulyje tik daugėja: kariniai veiksmai prasidėjo ir Irano – Pakistano pasienyje

PasaulisSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
R
Į dangų kyla iraniečių leidžiamos raketos, asociatyvi Elta nuotrauka

Pakistaniečiai iraniečiams „atsidėkojo“ raketomis

Ketvirtadienio, sausio 18 d. ryte pasirodė informacija, kad Pakistanas atakavo Irano teritorijoje esančius objektus. Apie tai agentūrą AFP informavo aukštas pareigas einantis Pakistano žvalgybos karininkas. Irano agentūros IRNA duomenims, sprogimai buvo girdėti keliose Saravano apygardos, esančios prie sienos su Pakistanu nusidriekusioje Sistano Beludžistano provincijoje, vietose.

„Galiu tik patvirtinti, kad atakavome prieš Pakistaną veikiančias smogikų grupuotes“, – nurodė AFP šaltinis.

IRNA nurodė, kad sprogimai buvo girdimi ir matomi keliuose Saravano apygardos rajonuose. Aukų skaičius per šiuos smūgius padidėjo iki devynių, ketvirtadienį pranešė valstybinė žiniasklaida, prieš tai skelbta, kad žuvo septyni žmonės.[1]

„Du vyrai taip pat žuvo per raketų ataką šį rytą viename iš pasienio Saravano kaimų, žuvusiųjų skaičius padidėjo iki devynių“, – patikslino valstybinė naujienų agentūra IRNA, citavusi Irano Sistano ir Beludžistano provincijos gubernatoriaus pavaduotoją Alirezą Marchamtį (Alirez Marhamati).

Pakistano užsienio reikalų ministerija nurodė, kad šalies karinės pajėgos surengė seriją ypač tikslių ir į aiškius taikinius orientuotų atakų seriją prieš Irano Sistano Beludžistano provincijoje įrengtas teroristų slaptavietes. Žvalgybos teigimu, per atakas buvo nukauta keletas teroristų.

„Pakistanas gerbia Irano Islamo Respublikos suverenitetą ir teritorinį vientisumą. Vienintelis atakos tikslas buvo savo pačių saugumo užtikrinimas ir nacionalinių Pakistano interesų gynyba“, – nurodoma URM pranešime.[2]

Ministerija taip pat patikino, kad būdamas atsakingas tarptautinės bendruomenės narys, Pakistanas vadovavosi JTO nustatytais principais.

„Remdamasis jais ir gindamas savo teises tarptautinės teisės rėmuose, Pakistanas neleis, kad jo suverenitetui ar teritoriniam vientisumui, nepaisant prielaidų ar aplinkybių, kiltų koks nors pavojus“, – užtikrino URM.

Konfliktas rytuose prasidėjo prieš porą dienų, kai iraniečiai atakavo kaimyninę šalį

Sausio 16 d. Irano Islamo revoliucijos sargų korpusas pirmą kartą atakavo du, Pakistano teritorijoje įkurtus, teroristinės grupuotės „Teisingumo armija“ štabus.[3]

Prieš tai, naktį į sausio 16-ąją, Iranas atakavo objektus Irako ir Sirijos teritorijoje. Korpusas tam panaudojo balistines raketas, kurios pasiekė Irako Kurdistano ir Sirijos šiaurėje esančias bazes. Smogta buvo „Islamo valstybės“ kovotojų pozicijoms, apšaudytos netoli JAV konsulato Erbilyje esančios teritorijos.

Kinija pasirengusi padėti šalims susitaikyti ir užkirsti kelią konflikto eskalacijai

Pekinas ketvirtadienį pareiškė, kad yra pasirengęs tarpininkauti tarp Pakistano ir Irano, šioms šalims apsikeitus ugnimi, priminė „Elta”

„Kinijos pusė nuoširdžiai tikisi, kad abi pusės gali laikytis rimties ir santūrumo ir vengti įtampos eskalavimo, – eilinėje spaudos konferencijoje sakė užsienio reikalų ministerijos atstovė Mao Ning. – Mes taip pat esame pasirengę atlikti konstruktyvų vaidmenį deeskaluojant situaciją, jei to pageidautų abi pusės.“

Branduolinį ginklą turintis Pakistanas ir kaimyninis Iranas savo pasienio regionuose kovoja su rusenančiais sukilimais.

Ketvirtadienį Pakistanas pranešė, kad Irane surengė smūgius, nukreiptus į smogikų taikinius.

Teheranas nurodė, kad dėl šios mažiausiai septynias gyvybes nusinešusios atakos išsikvietė Pakistano reikalų patikėtinį.

Abi šios šalys yra artimos Pekino partnerės ir Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos narės.

Svarbiausia informacija apie šalių apsikeitimą atakomis

Informacija apie atakas prieš Saravano apygardoje esančius objektus pasirodė ankstyvą ketvirtadienio rytą;

Islamabadas teigia, kad buvo smogta teroristų grupuotėms ir kelis teroristus pavyko nukauti;

Irano valdžios teigimu, žuvo devyni civiliai šalies piliečiai, įskaitant moteris ir vaikus;

Žiniasklaida teigia, kad prieš paleisdami raketas, Pakistano lėktuvai kirto Irano oro erdvę;

Pakistano UMR pabrėžė, kad Islamabadas gerbia Irano suverenitetą, o atakos surengtos rūpinantis Pakistano saugumu;

Analogiškai teigė prieš porą dienų Pakistano teritoriją atakavęs Iranas;

Teheranas pareikalavo Islamabdo pasiaiškinti, Pakistano premjeras nutraukė savo vizitą Davose.

Karštieji pasaulio taškai, kurių netrukus gali dar padaugėti

Be visiems žinomo karinio Rusijos – Ukrainos bei Gazos – Izraelio konflikto, vis dar vyksta pilietiniai karai Sirijoje ir Jemene. Pilietinis karas niokoja Somalį. Religiniai nesutarimai nesibaigia Nigeryje. Neramu ne tik Irano-Pakistano, bet ir Irano-Afganistano pasienyje. Savo santykių niekaip negali išsiaiškinti Turkija ir jos teroristais vadinami Kurdistano liaudies partijos nariai.

Su narkotikų karteliais kovoja Bangladešo ir Meksikos vyriausybės, neaišku kuo baigsis neseniai Ekvadorą apėmė neramumai. Nors šios šalies valdžia teigia, kad situacija – kontroliuojama, ji vėl bet kada gali tapti nevaldoma.

Tarsi viso šito būtų maža, Argentina pareiškė pretenzijas į kartą jau prarastas Folklando (Malvinų) salas, kas gali išprovokuoti karinį susidūrimą su Didžiąją Britanija, o Taivane laimėjus „ne tam“ prezidentui, Kinija vėl priminė, kad gali salą prisijungti ir jėga.

2023 metai buvo sunkūs, bet 2024-ieji rengia dar daugiau staigmenų…