- Trys E. Vaitkaus argumentai dėl valdžios nelegytimumo
- Prezidentas toleruoja Konstituciją laužančius ministrus?
- Konstitucija buvo sulaužyta ir praeitoje kadencijoje?
Trys E. Vaitkaus argumentai dėl valdžios nelegytimumo
Kandidatas į Lietuvos Respublikos prezidentus, profesorius Eduardas Vaitkus pareiškė, kad dabartinė Lietuvos valdžia neteisėta, bei paaiškino kodėl taip yra.
„Dabartinė valdžia nebeturi teisėtumo. Tai - elementaru ir akivaizdu. Tai suvokia medikas, tačiau kažkodėl apie tai vengia kalbėti teisininkai. Pradedame nuo Konstitucijos – pagrindinio šalies įstatymo. Jį priėmė Lietuvos žmonės ir davė Lietuvos valdžiai – Seimui, Vyriausybei, prezidentui. Šitą įstatymą priėmę žmonės nurodė valdžiai jo laikytis. Ką padarė šios kadencijos Lietuvos valdžia? 2021 metais priėmė atvirai antikonstitucinį, su pabėgėliais susijusį, įstatymą. Dar prieš balsavimą buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas nurodė, kad įstatymas prieštarauja Konstitucijai. Nepaisant to, Seimas 84 balsais „už“ jį priėmė ir taip sulaužė tiek savo priesaiką, tiek pažeidė Lietuvos Konstituciją.
2023 metais Konstitucinis Teismas patvirtino kad Konstitucija yra sulaužyta. Tuomet Seime kilo diskusija, prasidėjo kaltų paieška. Į procesą įsijungė buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas, kuris pareiškė, kad nereikia kaltinti VRM vadovės Agnės Bilotaitės dėl įstatymo pateikimo, nes visi Seimo nariai puikiai suvokė, kad jis yra antikonstitucinis.
Seimas nebuvo suklaidintas, o sąmoningai priėmė sprendimą sulaužyti Konstituciją. Taip jie atsidūrė už įstatymo ribų.
Konstitucijoje yra atskiras straipsnis, kuris nurodo, kad bet kokie, Konstitucijai prieštaraujantys teisės aktai, yra neteisėti.
Po šito tolesnis Seimo darbas pasidaro nebeteisėtas, nes 84 jo nariai sulaužė savo priesaiką. 1 susilaikė, 4 balsavo prieš, dar lieka apie 40 kurie nedalyvavo, tačiau kad veikla būtų teisėta, reikia 85 seimo narių. Sulaužę Konstituciją atsiduria už įstatymo ribų, likusių per mažai. Jų veikla ir sprendimai yra neteisėti.
Be to, du Seimo nariai net ir po Konstitucinio Teismo išaiškinimo pakartojo, kad antrą kartą laužytų ir Konstituciją, ir priesaiką. Jie neslėpė, kad tai padarė sąmoningai ir testų savo veiklą ateityje. Seimo partijos nuo jų neatsiribojo, jokia diskusija dėl jų pašalinimo nepradėta, tai reiškia, kad Seimas pritaria jų pozicijai ir linkęs nepaisyti Konstitucijos“,- argumentavo E. Vaitkus
Prezidentas toleruoja Konstituciją laužančius ministrus?
Kandidatas į prezidentus, profesorius Eduardas Vaitkus taip pat turi priekaištų ir vyriausybei, ir dabartiniam prezidentui.
„Premjerei Ingridai Šimonytei visiškai neužkliuvo tai, kad jos kabineto ministras pareiškė, jog ir antrą kartą sulaužytų priesaiką. Po šio pasisakymo jis ir toliau liko dirbti, kas reiškia, jog premjerė nemato problemos tame, kad jos ministrai laužo priesaikas ir nepaiso Konstitucijos.
Prezidentas teikia Seimui ministrų kandidatūras. Dabartinis šalies vadovas Gitanas Nausėda niekaip nesureagavo į ministro pareiškimą, kas reiškia, kad jam tinka Konstitucijos nesilaikymas.
Tarkim, nebūdamas teisininkas, prezidentas galėjo pasirašyti įstatymą, kurio prasmės nesuvokė. Gal jį suklaidino patarėjai. Gal dar kažkas nutiko. Visgi po to, kai buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas pareiškė, kad įstatymas yra antikonstitucinis, prezidentas privalėjo išstoti, atsiprašyti Lietuvos žmonių ir įvardinti kaltininkus. Jis to nepadarė.
Tai rodo, kad G. Nausėda puikiai suprato, ką jis padarė ir tai, jog jam tinka ir toliau Konstituciją žadantis laužyti ministras. Apibendrinant, kadangi visa aukščiausia Lietuvos valdžia laužo Konstituciją, ji visa yra neteisėta“,- teigė jis.
Konstitucija buvo sulaužyta ir praeitoje kadencijoje?
Medikas Eduardas Vaitkus priminė ir praėjusios „valstiečių“ kadencijos balsavimą, kada profesoriaus nuomone, taip pat buvo sulaužyta Konstitucija.
„Praeitą kadenciją 112 Seimo narių sąmoningai sulaužė Konstituciją, nors buvo ir Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kuriuo jie privalėjo vadovautis. Seimo nariai į išaiškinimą nekreipė dėmesio ir išdavė Lietuvos žmones bei sulaužė Konstituciją.
Grupelė Lietuvos valstybės kūrėjų, signatarų kreipėsi į Seimo narius ir nurodė, kodėl jų ketinimas balsuoti yra Konstituciją laužantis poelgis. Nepaisant to 112 narių ją sulaužė.
Šiandien vadinamieji politikai keičia tik švarkelius ir sukneles, tačiau toliau elgiasi taip pat. Lietuva neturi valdžios, kuri vadovautųsi pagrindiniu šalies įstatymu ir paisytų žmonių nuomonės. Jie tik vykdo kažkam reikalingus darbus ir yra už įstatymo ribų. Būtent todėl Lietuvos gyventojai privalo aktyviai dalyvauti 2024 metų rinkimuose ir atsiimti savo valstybę.
O su Konstitucijos laužytojais reikia pasielgti taip, kaip nurodyta pačioje Konstitucijoje. Ji buvo pakeista specialiai prezidentui Rolandui Paksui, įtraukiant straipsnį, kad nusižengimą padaręs asmuo 10 metų negali būti renkamas į jokias pareigas. Remiantis pagrindiniu šalies įstatymu, visi, Konstituciją sulaužę Seimo nariai, turėtų už tai būti patraukti atsakomybėn ir ilgam pamiršti apie šiltas vieteles“,- dėstė Eduardas Vaitkus