Suprasti akimirksniu
  • Išsidalino milijoninį pelną
  • Gautas pelnas sugrįžta visuomenei?
  • Sudėtingą laikotarpį išgyvensime?
  • Didėjo ir „Kauno energijos“ grupės pajamos
Šaltiniai
Dividendai
„Ignitis grupės“ akcininkai visuotinio susirinkimo metu išsidalino dividendus. Pixabay/Pexels nuotrauka.

Išsidalino milijoninį pelną

Kol „Ignitis grupės“ akcininkai laižo medų iš statinės, į savo kišenes žerdamiesi milijonus siekiančius dividendus, Lietuvos gyventojams lieka tik nuo medaus likę tušti stiklainiai, kuriuos šie vėl turi žaibiškai pripildyti net ir nusimaudami paskutines kelnes bei spręsdami galvosūkį – kaip reikės išgyventi žiemą. Po antradienį įvykusio „Ignitis grupės“ visuotinio akcininkų susitikimo buvo nuspręsta jiems išmokėti papildomai dar 43,8 mln. dividendų. O įdomiausia tai, kad net 73,08 proc. bendrovės akcijų priklauso Lietuvos Respublikai, o dividendai šiemet didžiausi nuo pat 2014-ųjų. Tačiau Finansų ministerija ramina – esą didžioji dalis dividendų galiausiai vis tiek patenka į valstybės biudžetą ir neva vienaip ar kitaip sugrįžta į skurdinamų gyventojų kišenes.

Antradienį „Ignitis grupei“ sušaukus neeilinį visuotinį grupės akcininkų susirinkimą buvo nuspręsta gausiai save apsidovanoti ir išsimokėti dividendus už 2021 m. – iš viso 87,6 mln. eurų. Kadangi dalis dividendų (43,75 mln. eurų) jau buvo išmokėti praėjusių metų antroje pusėje, šį kartą buvo skirta likusi jų dalis – 43,8 mln. eurų siekianti suma[1].

Skelbiama, kad 2021 m. „Ignitis grupės“ valdomų grupės konsoliduotas pelnas buvo 16,7 proc. mažesnis nei 2020 m. ir siekė 153,9 mln. eurų. Maždaug 60 proc. (90 mln. eurų) grynojo pelno bendrovei neva sugeneravo nereguliuojama (komercinė) bendrovės veikla.

Toks dividendų kiekis – didžiausias nuo 2014-ųjų. Viešai prieinamoje „Ignitis“ svetainėje skelbiama, kad 2014 m. bendrovės dividendai siekė 41,6 mln. eurų, 2015 m. – 2,7 mln. eurų, 2016 m. – 40,0 mln. eurų, 2017 m. – 19,8 mln. eurų, 2018 m. – 21,4 mln. eurų ir 2019 m. 54,9 mln. eurų[2].

Šiemet „Ignitis grupės“ akcininkai išsidalino gausiausius dividendus. Pixabay/Pexels nuotrauka.
Šiemet „Ignitis grupės“ akcininkai išsidalino gausiausius dividendus. Pixabay/Pexels nuotrauka.

Gautas pelnas sugrįžta visuomenei?

O štai kita dalis grynojo pelno, kuri siekia 40 proc., esą yra gauta iš reguliuojamos veiklos, kuriai neturėjo įtakos elektros ir gamtinių dujų kainų augimas. 

„Didžioji dalis „Ignitis grupės“ išmokamų dividendų – virš 73 proc. – patenka į valstybės biudžetą ir naudojamos valstybės funkcijų finansavimui, t. y., įvairiomis formomis grįžta Lietuvos visuomenei. Dividendų išmokėjimas grupės reguliuojamų veiklų kainai, taigi, ir gyventojų gaunamoms sąskaitoms už energiją, jokios įtakos taip pat nedaro“, – teigė finansų viceministras Gediminas Norkūnas[1].

Kaip jau minėta, kad didžiąja dalimi „Ignitis grupės“ akcininkė yra Lietuvos Respublika, o akcininko teises ir pareigas įgyvendina Finansų ministerija. Likę 26,92 proc. akcijų priklauso smulkiesiems investuotojams. Įstatinis bendrovės kapitalas – 1 616 445 476,80 Eur. 

Smulkiųjų investuotojų sąrašai oficialiai nėra skelbiami.

Teigiama, kad virš 73 proc. „Ignitis grupės“ dividendų patenka į valstybės biudžetą. Pok'o Rie/Pexels nuotrauka.
Teigiama, kad virš 73 proc. „Ignitis grupės“ dividendų patenka į valstybės biudžetą. Pok'o Rie/Pexels nuotrauka.

Sudėtingą laikotarpį išgyvensime?

Žinoma, po tokių optimistiškų žinių apie tiesiog neįtikėtiną pelną, „Ignitis grupės“ vadovas Darius Maikštėnas taip pat nusiteikęs optimistiškai nepaisant įtemptos situacijos Europos energetikos rinkoje. Ir visa ramybė esą sklinda iš to, kad grupė esą investuoja į žaliąją gamybą.

„Tai, kad laiku investavome į žaliąją gamybą Lenkijoje bei toliau investuojame Lietuvoje ir visame regione, padeda subalansuoti rinkos spaudimą. Nors situacija rinkoje yra įtempta, norime nuraminti klientus ir patikinti, kad nepaisant sudėtingos situacijos, „Ignitis grupė“ yra pakankamai finansiškai stabili, kad galėtų išgyventi šį sudėtingą rinkoje laikotarpį, taip pat vykdyti įsipareigojimus savo klientams“, – teigė D. Maikštėnas[3].

„Delfi“ praneša, kad grupės šių metų pirmojo pusmečio koreguotas pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą bei amortizaciją (EBITDA) siekė 206,5 mln. eurų ir yra 39 proc. didesnis nei pernai (tada siekė 148,8 mln. eurų).

O štai kol elektros energijos kainos prispaudė vartotojus prie žemės, rinkos žaidėjas „Ignitis“ džiaugiasi ne tik išaugusiais dividendais, bet ir optimistinėmis prognozėmis. Žinoma, sau patiems. 

Gerėjančius rezultatus pastebintis „Ignitis“ antradienį pranešė apie pirmąjį pusmetį gautą kone ketvirčiu geresnį rezultatą, todėl nusprendė pagerinti visų metų perspektyvą ir siūlo 0,624 Eur siekiančius dividendus[4].

Didėjo ir „Kauno energijos“ grupės pajamos

Tačiau ne tik „Ignitis grupei“ pavyko pralobti iš gyventojų kišenės. Savo turtų sąrašus neabejotinai papildė ir „Kauno energijos“ grupė, kurios pajamos, lyginant su pernai metais, padidėjo 62 proc. ir pirmąjį šių metų pusmetį siekė 43,8 mln. eurų[5].

Grupė deklaruoja, kad jos neaudituotas pelnas sumenko ir šiemet, pasiekęs 2,6 mln. eurų buvo kone dukart mažesnis nei prieš metus (5,1 mln. eurų). 

Beveik perpus (41 proc.) mažesnis šiemet buvo ir bendrovės konsoliduotas pelnas prieš palūkanas, kuris šių metų pirmąjį pusmetį siekė 6,1 mln. eurų.

92,84 proc. „Kauno energijos“ akcijų valdo Kauno miesto savivaldybė.