Galingas vėjas padėjo gaisrams žaibiškai išplisti: daugiau nei 80 000 gyventojų priversti evakuotis
Pasaulį išgąsdino antradienį prasidėjęs Palisadų gaisras Kalifornijoje, išdeginęs daugiau kaip penkis tūkstančius hektarų. Eatono gaisras sunaikino 2227 akrus, o Hirstų gaisras paveikė 500 akrų. Pacific Palisades yra tarp Santa Monikos kalnų ir Ramiojo vandenyno. Šie gaisrai jau dabar vadinami baisiausiais ir didžiausią žalą darančiais, nors tikimasi dar didesnių aukų[1].
Sparčiai plintantys gaisrai Kalifornijoje jau nusinešė gyvybių Los Andželo apylinkėse. Daugybė žmonių evakuojasi arba gedi prarastų namų. Šie gaisrai ypač greitai įsiplieskė dėl stipraus vėjo ir sausos audros.
Lietaus trūkumas teritorijoje irgi nepadeda. Tokių gamtinių sąlygų, kaip galingi vėjai ir žaibai derinys sukėlė ir išplatino gaisrus. Jei ne patys gaisrai, tai siaubingi vėjai paveikė žmones aplinkiniuose miestuose, o šį rytą tamsoje atsidūrė mažiausiai 400 000 vartotojų.
Per 12 valandų Los Andželo apygardoje kilo bent trys skirtingi gaisrai. Kiekvienas gaisras greitai plito, apimdamas šimtus hektarų ir keldamas pavojų namams bei žmonių gyvybėms. Vietos ugniagesių tarnybos apkrautos, o Los Andželo ugniagesių departamentas paprašė visų ne tarnyboje esančių ugniagesių padėti, jei tik gali.
Į pagalbą buvo pasiųstos Alamedos apygardos Šiaurės Kalifornijoje ir Arizonos miškininkystės ir priešgaisrinio valdymo departamento komandos, nes gaisrai nekontroliuojamai degė iki ankstyvo trečiadienio. Be to, prie ugniagesių iš Ouklando, Hejvardo ir Fremonto prisijungs Kalifornijos nepaprastųjų situacijų tarnybos smogiamoji grupė, kuri keliaus į pietus[2].
Antradienio vakarą Kalifornijos gubernatorius Gavin Newsom socialiniame tinkle X pasidalijo informacija, kad į Los Andželą vyksta daugiau kaip 1 400 ugniagesių ir kitų skubios pagalbos priemonių. Jis paskelbė nepaprastąją padėtį ir pradėjo evakuaciją. Šie gaisro židiniai dar nesuvaldyti.
Gaisrai stiprėja, kritikos G. Newsomo vandens ir priešgaisrinės apsaugos politikai netrūksta
Ugniagesiai nenuilstamai dirba, kad suvaldytų gaisrą, tačiau iš vieno gaisro židinio ankstyvą antradienį dabar situacija sparčiai blogėja. Žinomi mažiausiai septyni gaisro židiniai. Žmonės sunkiai randa kelią iš teritorijos, jiems reikia pagalbos, prieglobsčio ir evakuacijos paramos. Visi šie niokojantys dalykai iššaukia valstijos ir šalies vyriausybės bei vadovų kritiką.
Kalifornijos gubernatorius Gavinas Njusomas trečiadienį Santa Monikoje vykusiame skubios pagalbos instruktažo metu stovėjo šalia prezidento J. Baideno. Jis paaiškino, kad gaisrų gesinimo įranga buvo išdėstyta iš anksto, tikintis, kad stiprus Santa Anos vėjas išplės liepsnas. Iki šiol žuvo penki žmonės, daug kitų sužeista.
Gaisrai išdegino tūkstančius hektarų, sunaikino daugiau kaip 1 000 namų ir įmonių. Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas kritikavo Niusomą, kuris laikomas galimu 2028 m. Demokratų partijos kandidatu į prezidentus, už tai, kad jis nepakankamai stengiasi sumažinti gaisrų pavojų. Jis kaltino gubernatorių, kad šis nesugebėjo padidinti Pietų Kalifornijos vandens atsargų ir nepašalino sausos augmenijos, kuri, kaip perspėjo ekspertai, gali paskatinti gaisrus.
„Gubernatorius Gavin Newscum (tikroji pavardė Newsom, o Newscum galėtų reikšti New scum – nauja šiukšlė, red. pastaba) atsisakė pasirašyti vandens atkūrimo planą, pagal kurį milijonai galonų perteklinio lietaus ir sniego tirpsmo vandens iš šiaurės būtų buvę nukreipti į daugelį Kalifornijos dalių, įskaitant dabar beveik apokaliptiniu būdu degančias vietoves“, – teigė D. Trumpas pareiškime, kuriame kaltino gubernatorių dėl susidariusios padėties.
Jo sūnus Donas jaunesnysis savo ruožtu priminė, kad Los Andželo ugniagesiai paaukojo Ukrainai daugybę įrangos atsargų. Oficialiuose LAFD pareiškimuose teigiama, kad tarp kliūčių yra žmonių trūkumas, didelis vėjas ir sausra, vandens trūkumas, ne įrangos stoka.
Kai kurie ugniagesiai, kovojantys su gaisru Pacific Palisades, pranešė, kad hidrantai išdžiūvo. Iki trečiadienio popietės gaisras buvo išplitęs iki 12 000 akrų ir vis dar nekontroliuojamas, pakrante pasiekęs Malibu.
Los Andželo merė sumažino ugniagesių departamento finansavimą likus keliems mėnesiams iki gaisrų
Per pastaruosius penkerius metus Kalifornijoje kilo daug masiškai niokojančių gaisrų. 2020 m. rugpjūčio Complex gaisras tapo didžiausiu valstijos istorijoje – išdegė daugiau kaip 1 mln. akrų. Tais pačiais metais Glass gaisras sunaikino namus ir vynuogynus Napos slėnyje.
2021 m. Dixie gaisras išdegino beveik milijoną hektarų, sunaikindamas tokius miestus kaip Grinvilis. Caldor gaisras taip pat privertė tūkstančius žmonių bėgti iš Pietų Tahoe ežero. 2022 m. Mosquito gaisras tapo didžiausiu metų gaisru, sunaikinusiu namus Siera Nevados regione.
2022 m. McKinney gaisras buvo mirtinai pavojingas – žuvo keturi žmonės. 2023 m. Havajų gaisras netoli Los Andželo ir Fairview gaisras Riversaido apygardoje sparčiai plito dėl stipraus vėjo ir sausros. Kasmet dėl sausros, aukštos temperatūros ir stipraus vėjo miškų gaisrai tampa vis destruktyvesni, todėl bendruomenės sunkiai atsigauna.
Tačiau šie praeities incidentai nepadėjo vyriausybei išmokti pamoką. Likus keliems mėnesiams iki šių niokojančių gaisrų pradžios, Los Andželo merė Karen Bass nusprendė, kad dėmesys miesto benamiams yra svarbesnis nei miškų gaisrai ir apskritai ugniagesių tarnybos. Ji atėmė iš jų biudžeto 17,6 mln. dolerių[3].
Dabar miesto vadovė sulaukia kritikos dėl šio biudžeto mažinimo. Pirmenybės teikimas dideliam benamių skaičiui buvo didelė klaida, nes šios lėšos liko nepanaudotos, o gaisrų krizė valstiją ištiko greičiau nei benamių. Atskleista, kad ji norėjo dar labiau sumažinti biudžetą. Jei Bass būtų siekusi savo, LAFD biudžetas būtų sumažintas 23 mln. dolerių.
Laikraščio „Los Angeles Times“ savininkas daktaras Pat Soon-Shiong tiesiogiai kaltina merę. Bass jau buvo kritikuojama po šių gaisrų kilimo, nes ji buvo išvykusi į Afriką[4]. Dabar ji grįžta į Kaliforniją, tačiau kritika užplūdo ir iš kitų pusių.
Buvęs kandidatas į Los Andželo merus Rickas Caruso kaltino ją dėl šių gaisrų protrūkių, teigdamas, kad dėl netinkamo valdymo jie tapo tokie nekontroliuojami. „Palisadėse nėra vandens. Iš priešgaisrinių hidrantų nebėga vanduo. Tai absoliučiai netinkamas miesto valdymas. Ne ugniagesių, o miesto kaltė“, – sakė Caruso.
Prezidentas J. Bidenas patvirtino paskelbimą, kad Kalifornija susiduria su didele stichine nelaime
Los Andželą niokoja daugybė Santa Anos vėjų išplatintų gaisrų, o miesto pareigūnai jau skaičiuoja milžiniškus nuostolius visoje teritorijoje. Prezidentas Džo Baidenas paskelbė didelę nelaimę Kalifornijoje ir patvirtino federalinę pagalbą, kuri padės atsigauti po 2025 m. sausio 7 d. prasidėjusių gaisrų ir stiprių vėjų.
Tai reiškia, kad Los Andželo apygardos gyventojai gali gauti federalinę pagalbą, įskaitant subsidijas laikinam būstui, būsto remontui ir pigias paskolas, skirtas padengti žalai, kurios draudimas neapmoka. Taip pat yra programų, padedančių įmonėms ir privatiems asmenims atsigauti.
Vyriausybė taip pat padės valstijų, genčių ir vietos valdžios institucijoms bei kai kurioms ne pelno organizacijoms, padengdama dalį Los Andželo apygardoje atliekamų neatidėliotinų darbų išlaidų. Be to, bus galima skirti lėšų ilgalaikėms pastangoms, kuriomis siekiama sumažinti būsimų nelaimių riziką visoje valstijoje.
Curtis Brown iš FEMA buvo paskirtas prižiūrėti federalines atkūrimo pastangas. Pareigūnai vis dar vertina žalą kitose vietovėse, o kai bus žinomas visas poveikis, pagalbą gali gauti ir daugiau apygardų.
Tarp gyventojų, turinčių namus nukentėjusioje teritorijoje, yra tokių žinomų veidų kaip Tomas Hanksas, Stevenas Spielbergas ir Kamala Harris. Šios vietovės įžymybės nuolat skelbia naujausią informaciją apie savo gerovę socialiniuose tinkluose ir pranešama, kad kai kurie iš jų dėl gaisrų neteko namų[5]. Patvirtinta, kad Anna Faris, Adamas Brody ir Leighton Meester nukentėjo, nes ugnis sunaikino jų namus.