Domeikavoje Pusiaukelės namai įrengti neteisėtai, tačiau kaliniai ten jau gyvena
Didžiausiame Lietuvos kaime – Kauno rajone esančioje Domeikavoje įkurdinti taip vadinamieji Pusiaukelės namai bei perkelta Probacijos tarnyba. Visai prie pat Šv. Kazimiero progimnazijos ir naujų namų kvartalų įkurdinti kaliniai, atrodo, neteisėtai, tačiau Teisingumo ministerijai, panašu, teisingumas ir teisėtumas nelabai galioja. Nors sprendimas aiškus, kaip dieną, kaliniai ten jau atgabenti, o prie pastato sukiojasi policijos pareigūnai, kurie nusiteikę išvaikyti vis dar vilties neprarandančius Domeikavos gyventojus.
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nurodo, kad šiuo metu esančiame viešbučio paskirties pastate, kuris yra komercinės paskirties žemės sklype, specialiosios paskirties pastatas negali būti. Žemės sklypo paskirtis, tiesa, gali būti keičiama, bet dar nėra pakeista. Tad kaip čia gaunasi, kad Teisingumo ministerijai pavaldi Kalėjimų tarnyba pati elgiasi neteisėtai. O gal teisingumo principai galioja tik paprastiems žmogeliams?
Kauno apygardos prokuratūra taip pat yra įspėjusi Lietuvos kalėjimų tarnybą nedaryti pažeidimų įrengiant Pusiaukelės namus. Pirmiausiai privalu pakeisti žemės paskirtį, tik tada į pastatą įleidinėti kalinius.
„Nors LKT gavo Kauno apygardos prokuratūros nutarimą, kuriame aiškiai parašyta, nedaryti teisės aktų pažeidimų, tačiau kaip matome, tyčia daroma priešingai“, – sakė Kumpių-Šakių kaimų seniūnaitijos seniūnaitė Rima Stabrauskienė.
E. Dobrowolska: „Buvo padaryta daug klaidų“
Skandalas kilo tada, kai socialiniuose tinkluose anonimiškai buvo paskelbta informacija apie tai, kad Stumbro g. 3, Šakių k. planuojama atidaryti Pusiaukelės namus. Gyventojai į anoniminį pranešimą reagavo vangiai, kol vienas gyventojas rado Kalėjimų tarnybos darbo skelbimą, kuriame ieškomi darbuotojai dirbti būtent minėtu adresu.
Kadangi kol kas šioje vietoje stovinčiame pastate jokia su nuteistaisiais siejama veikla nevykdoma, tapo akivaizdu, kad anonimo paviešinti planai yra tiesa.
Gyventojai sujudo, ėmė klausinėti seniūniją, savivaldybę ir pačią Kalėjimų tarnybą, kreipėsi į Seimo narius ir Teisingumo ministeriją, tačiau net ir tada atsakymus gavo vangiai – dažniausiai buvo sakoma, kad niekas nieko tiksliai nė nežino. Sukurta peticija, kurioje gyventojai nesutinka su Pusiaukelės namų įrengimu, jau yra surinkusi daugiau, kaip 4 tūkst. parašų, parašus gyventojai renka ir gyvai.
Gyventojai dalinosi žiniomis, kad Domeikavos seniūnija net nežinojo apie tokį projektą, tačiau savaime suprantama, be Kauno rajono savivaldybės žinios tai įvykti negalėjo. Tai verčia kelti klausimą, kodėl tokios naujienos buvo nutylėtos ir net kelia pagrįstų svarstymų, jog slaptumas buvo sąmoningas, siekiant išvengti jau anksčiau buvusios kone identiškos situacijos kitoje Kauno rajono pusėje – Girionyse.
Galima kelti klausimą, kodėl gi susidūrus su gyventojų priešiškumu, Kalėjimų tarnyba neatsisakė planų Kauno rajone, gyvenamajame kvartale įkurdinti kalinius. Atsakymas paprastas – jie vykdo 2014–2021 m. EEE ir Norvegijos finansinio mechanizmo programą „Teisingumas ir vidaus reikalai“. Šiai sričiai skirta 38,8 mln. eurų, kuriuos, be abejo, yra labai didelis noras įsisavinti.
Spalio 12 dieną buvo nupirkta pastato dalis, kurioje planuojama įrengti Pusiaukelės namus ir Probacijos tarnybą. Puse lūpų kalbama, kad turtas kainavo 1,3 mln. eurų.
Gyventojai ne ką mažiau baiminasi ir dėl Probacijos tarnybos, kuri bus įkurta šalia Pusiaukelės namų ir yra pateikiama, kaip privalumas Domeikavai. Probacija yra nusikaltimą padariusio asmens nubaudimo forma, kurią taikant vykdoma nuteistųjų socialinė reabilitacija ir kontrolė ne laisvės atėmimo vietose. Teigta, kad probacijos tarnyboje Šakių kaime dirbs 20 policijos pareigūnų. Kiekvienas jų prižiūri kelias dešimtis nusikaltėlių, tad be 25 nuolat Pusiaukelės namuose gyvenančių žmonių, Domeikavoje, Sargėnuose, Šakiuose ir Vytėnuose periodiškai bus dar nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų nusikaltėlių.
Tai – išties šokiruojanti žinia gyvenvietėms, kuriose gyvena daug jaunų žmonių, šalimais yra Sargėnų Šv. Kazimiero progimnazija, vaikų darželiai. Dėl tankaus gyventojų skaičiaus ir netolimų atstumų vaikai į ugdymo įstaigas eina patys, dabar gi tėvai sakosi bijantys vaikus paleisti vienus, nes nežinia kada jie gali susidurti su nusikaltėliu.
E. Dobrowolska susitikimo su gyventojais metu pripažino, kad buvo padaryta daug klaidų, ypatingai – komunikacijoje, mat gyventojams iš anksto nebuvo kalbėta, kas gi tie Pusiaukelės namai.
„Tiek viešai, tiek asmeniškai esu atsiprašius ne kartą, tikrai, komunikacijos klaidų neišvengta. Pusiaukelės namai Lietuvoje veikia nuo 2016 metų, jie yra skirtinguose regionuose. Kalbant apie klaidas, institucijos turėdamos žinių, akivaizdu, komunikacijos klaidų neišvengė, bendruomenė laiku nesužinojo apie planus“, – laidoje „Pusvalandis su R. Valatka“ sakė E. Dobrowolska.
Tiesa, tikrai naivu galvoti, kad ministrė nežinojo, koks yra jos kuruojamos Kalėjimų tarnybos veiksmų planas, juo labiau, kad su panašia situacija jie susidūrė anksčiau Girionyse. Ten komunikuota buvo iš anksto, tačiau ir tai nepadėjo, tad Domeikavoje nuspręsta nupirkti pastatą, o tada jau ateiti ir pasakyti: čia bus Pusiaukelės namai. Dengiamasi tuo, esą kol nebuvo įvykdyta pirkimo procedūra, visuomenei apie tai pranešti nebuvo galima, nors Kalėjimų tarnyba į minėtas patalpas darbuotojų ieškoti ėmė dar šių metų rugpjūtį.
Dirbančiojo su Pusiaukelės namų gyventojais informacija prieštarauja E. Dobrowolskos žodžiams
E. Dobrowolska nepailsdama sako, kad gyventojų nuogąstavimai, nors ir suprantami, nėra pagrįsti. Esą dienomis Pusiaukelės namų gyventojų apylinkėse nė nebus, nes jie dirbs. O apskritai jie yra itin griežtai kontroliuojami.
„Nuteistieji nuolat tikrinami dėl bet kokio apsvaigimo. Yra nuolat budintis, ir nakties metu, pareigūnas, kuris vakare, kai grįžta iš darbo, tikrina. Nei vieni Pusiaukelės namai Lietuvoje nebuvo įsteigti nepasikalbėjus su policija. Pareigūnai yra įspėjami apie tokius planus, kai namai dar neįsteigti, tiek būtent meras“, – sakė E. Dobrowolska.
Tiesa, seniūnija ir visa savivaldybė su meru priešaky visą laiką purtėsi menamo žinojimo, kada ir kur bus įsteigti Pusiaukelės namai. O ir vietos bendruomenei atstovaujančiam advokatui meras sakė neturintis reikalingos informacijos.
„Informuojame, kad Savivaldybės meras, reaguodamas į Domeikavos bendruomenės išreikštą susirūpinimą dėl Tarnybos įgyvendinamo projekto Kauno rajone 2023 m. lapkričio 9 d. ir 2023 m. gruodžio 19 d. kreipėsi į Lietuvos kalėjimų departamentą ir Lietuvos Respublikos teisingumo ministrę Eweliną Dobrowolską, siekiant tinkamai įvertinti susidariusią situaciją, dėl nekilnojamojo turto Kauno rajone, Domeikavos seniūnijoje, Šakių kaime įsigijimo procedūrų teisėtumo, galimai netinkamo projekto veiklų viešinimo, bendruomenės teisių ir teisėtų interesų nepaisymo, ir galimo pavojaus saugumui.
Šio rašto rengimo metu, Savivaldybės meras nėra gavęs atsakymų ir informacijos iš atsakingų institucijų dėl įgyvendinamo projekto procedūrų vykdymo, jų teisinio pagrindimo, ir bendruomenės saugumo užtikrinimo“, – teigiama Kauno rajono mero Valerijaus Makūno atsakyme.
Maža to, Domeikavos aktyvistai yra gavę ir anonimu panorėjusiu likti su Pusiaukelės namų gyventojais dirbančiojo informaciją, kad realybė toli gražu ne tokia saldi, kaip bando nupiešti Teisingumo ministerija.
„Turėjau darbuotoją iš Pusiaukelės namų. Ir kilo daug problemų. Ryte išgerdavo, kad grįžtų vakare blaivas. Soc. darbuotojams meluodavo, kad dirba viršvalandžius, todėl grįžta naktį. Jokios priežiūros ten nėra“, – rašė informatorius ir pridūrė, kad socialinis darbuotojas skambindavo ir klausdavo, ar tikrai kalinys dirba viršvalandžius. Vėliau pastarasis ėmė meluoti, kad dirba ir savaitgaliais, o kontrolės nebuvo jokios.