- Svarbiausi politiniai sprendimai - visada prieš šventes, kai visuomenės dėmesys sutelktas kitur
- Akys krypsta į Lauryną Kasčiūną, ar konservatoriai vėl taps konservatoriais?
- Kada bus išrinktas naujasis TS-LKD pirmininkas?
Svarbiausi politiniai sprendimai - visada prieš šventes, kai visuomenės dėmesys sutelktas kitur
Politinę areną prieš pat šventes sujudino ex-premjerės Ingridos Šimonytės sprendimas – ji paskelbė nebeketinanti kandidatuoti į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkus.
„Žadėjau pasakyti anksčiau nei paskutinę minutę. Tai štai – išsiunčiau sekretoriatui laišką, kuriame informavau, kad šiuose rinkimuose nekandidatuosiu“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė politikė.
Šimonytės teigimu, nors daugelis TS-LKD skyrių siūlė ją kandidatuoti (net 69 kartus), ji apsisprendė pasitraukti.
„Ne kartą pakeliui esu sakiusi, kad pasibaigus Gabrieliaus Landsbergio kadencijai tapti partijos pirmininke nesieksiu ir į partiją įstojau ne dėl to. Žinoma, gausus būrys skyrių iškėlęs kandidatūrą lėmė būtinybę dar ir dar kartą apmąstyti šį klausimą. Visgi, nepaisant didžiulio man parodyto pasitikėjimo, partijos pirmininko rinkimuose apsisprendžiau nedalyvauti“, – kalbėjo Šimonytė, pabrėždama, kad tai ne staigus sprendimas, o ilgai svarstytas žingsnis.
Pasak jos, dabar yra tinkamas metas diskusijoms dėl partijos tolesnės krypties, o pati politikė ketina skirti laiko „savirefleksijai ir žvilgsniui iš šalies“.
Laiške partijos sekretoriatui ji aiškino: „Svarbu, kad vyktų tikri rinkimai, o juose nugalėtų tinkamesnė vizija, o ne tiesiog autoritetas ar gebėjimas mobilizuoti „prieš“.“
Pasitraukus Šimonytei, didžiausią dėmesį partijoje pritraukė kiti kandidatai. Pagal TS-LKD vykdomojo sekretoriaus Martyno Prievelio pateiktą informaciją, partijos skyriai dažniausiai siūlė tris pagrindinius kandidatus: Ingridą Šimonytę (69 kartus), Lauryną Kaščiūną (65 kartus) ir Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę (29 kartus).
Tarp kandidatų yra ir dabartinis krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, kuris vienintelis jau oficialiai patvirtino savo dalyvavimą rinkimuose. Tuo tarpu viena iš pasiūlytų kandidačių, Seimo narė Paulė Kuzmickienė, atsisakė kandidatuoti. Pagal TS-LKD taisykles, visi kandidatai turi pateikti raštiškus sutikimus ar atsisakymus iki gruodžio 27 dienos.
Akys krypsta į Lauryną Kasčiūną, ar konservatoriai vėl taps konservatoriais?
Didžiausius šansus dabar turi buvęs krašto apsaugos ministras L. Kaščiūnas, partijos skyrių laikomas stipriausiu pretendentu. Nepaisant jo kontraversiškų pažiūrų karo atžvilgiu, L. Kaščiūnas yra nuoseklus tradicinių šeimos pažiūrų gynėjas. Jo konservatyvios pažiūros puikiai dera su partijos dešiniųjų sparnu. L. Kaščiūnas visada nuosekliai pasisakė už tradicinės šeimos vertybes, oponavo partnerystės įstatymui ir gyvenimo įgūdžių programai (GĮP). Jo santykiai su Laisvės partija buvo nuolat konfliktiški – Kaščiūnas kritikavo jų liberalią politiką kaip neatitinkančią Lietuvos visuomenės tradicinių vertybių.
Kaščiūnas taip pat garsėja savo griežtu požiūriu į nelegalią migraciją. Jis nuolatos pasisakė prieš nelegalius migrantus ir laikėsi nacionalistinių pažiūrų, pasisakė už stipresnę sienų apsaugą.
Tiesa, reikia priminti, kad COVID-19 pandemijos metu, diskriminacijos ir segregacijos egzamino Laurynas Kasčiūnas neišlaikė. Tuometiniai pandemijos laikotarpio sprendimai kelia klausimų - jis palaikė tuo metu taikomas priemones bei prievartinės vakcinacijos skatinimą, – primena kritikai, pažymėdami, kad tokios priemonės kai kuriems rinkėjams atrodė ir vis dar atrodo ir perteklinės, ir pilietinių teisių ribojimas.
Kada bus išrinktas naujasis TS-LKD pirmininkas?
TS-LKD pirmininko rinkimai vyks 2025 metų vasario 9 dieną, o jeigu prireiks antrojo turo – vasario 23 dieną. Partijos laukia svarbus sprendimas: kas taps jos naujuoju lyderiu? Šimonytė aiškiai pasakė, kad TS-LKD turėtų likti bendruomenė, kuri ne tik priima pokyčius, bet ir išlaiko pusiausvyrą.
„Gebėjimas kartais, jeigu ne derinti, tai tiesiog sutalpinti skirtingas nuomones – taip pat [partijos stiprybė]“, – sako I. Šimonytė, pagrįsdama sprendimą nebekandidatuoti. Verta prisiminti, 2021 metais jos ištartą garsiąją frazę: „jeigu žmonėms nepatinka ši valdžia, ši premjerė ir ministrai - jie 2024 m. galės ateiti ir išsirinkti, kurie jiems patinka“.
Atrodo, kad rinkėjai pasinaudojo šia galimybe, o po nesėkmės rinkimuose iš viešos politinės lyderystės konservatorių partijos gretose pasitraukė ir Gabrielius Landsbergis, ir pati Ingrida Šimonytė, dabar jau sukanti savirefleksijos keliu. Naujasis lyderis turės spręsti ne tik partijos vidinius klausimus, bet ir formuoti aiškią poziciją nacionalinėje politikoje.