- Dalis cheminių medžiagų, iš kurių gaminami kasdien naudojami daiktai, gali būti pavojingos sveikatai ir aplinkai
- Ką įpareigoja REACH reglamentas?
- Geras būdas išsiaiškinti, ar gaminys turi SVHC medžiagų ‒ nemokama programėlė „Scan4Chem“
Dalis cheminių medžiagų, iš kurių gaminami kasdien naudojami daiktai, gali būti pavojingos sveikatai ir aplinkai
Gaminiai (pvz.: buitinė technika, baldai, rūbai, žaislai ir kt.), kuriuos naudojame savo kasdieninėje veikloje, sudaryti iš cheminių medžiagų. Kai kurios iš šių cheminių medžiagų yra pavojingos žmonių sveikatai ir aplinkai. Pagal REACH reglamentą pavojingos žmonių sveikatai ir aplinkai cheminės medžiagos vadinamos labai didelį susirūpinimą keliančiomis medžiagomis (arba ‒ SVHC), kurios pasižymi kancerogeninėmis, mutageninėmis ir toksinėmis reprodukcijai savybėmis arba yra patvarios, bioakumuliacinės ir toksiškos, tai pat - labai patvarios ir didelės bioakumuliacijos, arba tokios, kurios yra ardančios endokrininę sistemą. Cheminės medžiagos, kurios Europos Sąjungos lygiu nustatomos kaip SVHC, yra įtraukiamos į Kandidatinį labai didelį susirūpinimą keliančių cheminių medžiagų autorizacijos sąrašą (toliau ‒ Kandidatinis sąrašas). Kandidatinis sąrašas yra nuolat keičiamas, į jį įtraukiant naujas chemines medžiagas. Šiuo metu jame yra 242 įrašai.
Ką įpareigoja REACH reglamentas?
REACH reglamente gaminio tiekėjams yra nustatyta teisinė pareiga perduoti informaciją apie gaminiuose esančias pavojingas žmonių sveikatai ir aplinkai chemines medžiagas. Gaminio, kurio sudėtyje yra cheminė medžiaga iš Kandidatinio sąrašo ir kurios koncentracija viršija 0,1 % gaminio masės, tiekėjas turi pateikti vartotojams pakankamai informacijos (bent tos cheminės medžiagos pavadinimą), kad gaminį būtų galima saugiai naudoti. Vartotojo prašymu gaminio tiekėjas reikiamą informaciją turi suteikti nemokamai per 45 dienas nuo prašymo gavimo dienos. Informacijos, kurią turėtumėte pateikti, turi pakakti, kad gaminį būtų galima saugiai naudoti, atsižvelgiant į visus gaminio gyvavimo ciklo etapus, įskaitant šalinimą.
REACH reglamente nėra nustatytas konkretus informacijos pateikimo formatas. Standartiniai atsakymo raštai gali būti tinkama vartotojų informavimo priemonė. Pasirašytą paklausimą galite įteikti gaminio tiekėjui ar nusiųsti tiesiogiai gamintojui paštu ar elektroniniu paštu. Laisvos formos paklausimo pavyzdį, skirtą gaminio vartotojams, galite rasti lankstinuke „Vartotojai turi teisę žinoti, ar gaminiuose yra SVHC medžiagų“.
Geras būdas išsiaiškinti, ar gaminys turi SVHC medžiagų ‒ nemokama programėlė „Scan4Chem“
Ši programėlė nuskenuoja gaminio brūkšninį kodą ir parodo, ar gaminyje yra cheminių medžiagų iš Kandidatinio sąrašo. „Scan4Chem“ programėlė turi duomenų bazę iš duomenų, kuriuos pateikė gaminių tiekėjai. Jeigu ieškomos informacijos trūksta, programėlė automatiškai išsiunčia užklausą gaminio gamintojui ir platintojui. Įmonė tada gali suvesti duomenis į duomenų bazę ir tokiu būdu įvykdyti savo pareigą ‒ pateikti atsakymą vartotojui. Ši informacija gali būti ateityje naudinga ir kitiems gaminio vartotojams. Užtenka informaciją pateikti į duomenų bazę vieną kartą.
Pasinaudoję šia programėle prieš įsigydami gaminį, taip pat galėsite sužinoti, ar jame nėra labai didelį susirūpinimą keliančių medžiagų ir taip apsaugosite savo sveikatą ir aplinką nuo pavojingų cheminių medžiagų keliamo pavojaus.
Parengta remiantis aaa.lrv.lt