Kada baigsis konfliktas Ukrainoje: D. Trampas įvardijo naują datą

PasaulisSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Donaldas Trampas
Per pirmąją kadenciją nesukėlęs nė vieno karo, per antrąją JAV prezidentas Donaldas Trampas veržiasi sukelti bent kelis, Eltos nuotrauka

Sausio 7 dieną įvyko D. Trumpo spaudos konferencija

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), kuris po dviejų savaičių taps teisėtu Baltųjų rūmų savininku, sausio 7 dieną savo rezidencijoje Floridoje surengė didelę spaudos konferenciją. Jis kalbėjo apie karo veiksmų Ukrainoje pabaigos laiką, neatmetė priverstinio Grenlandijos ir Panamos kanalo kontrolės perėmimo, taip pat prognozavo „tikrą pragarą“ Artimuosiuose Rytuose,

D. Trampas, kuris anksčiau prieš savo inauguraciją žadėjo nutraukti karo veiksmus Ukrainoje, išreiškė viltį, kad konfliktas gali būti baigtas per šešis mėnesius ar anksčiau. Kartu jis neatmetė galimybės, kad situacija gali eskaluotis ir peraugti į „daug rimtesnę“.

„Tikiuosi, kad turėsiu šešis mėnesius. Ne, tikiuosi, dar gerokai prieš tai, kad karo veiksmai baigsis“, –citavo jį „Reuters“ .[1]

D. Trampas pridūrė, kad negali susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu prieš jam pradedant eiti pareigas sausio 20 dieną, nes tai būtų „netinkama“ bei pridūrė, kad jį „įsiutino“ tokia padėtis, nes konflikto zonoje „kasdien žūsta daug jaunų žmonių“.

D. Trampas pažymėjo, kad supranta Rusijos valdžios, kuri priešinasi Ukrainos narystei NATO, poziciją. Jis taip pat kaltino kadenciją baigiančios JAV prezidento Džo Baideno (Joe Biden) administracijos veiksmus šiuo klausimu.

„Didelė problemos dalis yra ta, kad Rusija daug, daug metų – dar gerokai prieš V. Putiną – pabrėžė, jog NATO neturėtų kištis į Ukrainos reikalus. Tai buvo tarsi iškaltas akmenyje. Ir kažkuriuo metu Dž. Baidenas pasakė: ne, jie turėtų turėti galimybę įstoti į NATO. Na, tai reiškia, kad Rusija turi problemą prie pat savo slenksčio, ir aš galiu suprasti jų jausmus dėl to“, – sakė išrinktasis Amerikos lyderis.

Grenlandijos ir Panamos kanalo kontrolei gali būti panaudotos karinės arba ekonominės priemonės

D. Trampas atsisakė atmesti galimybę panaudoti karines ar ekonomines priemones, siekiant įtvirtinti JAV kontrolę Grenlandijoje ir Panamos kanale.

„Ne, negaliu jums garantuoti nė vieno iš šių dviejų punktų, bet galiu pasakyti vieną dalyką: mums šių teritorijų reikia dėl ekonominio saugumo“, – teigė politikas, atsakydamas į žurnalistų klausimus.

Nuo pat išrinkimo D. Trampas ne kartą kėlė Panamos kanalo „grąžinimo“ ir Grenlandijos prijungimo prie Jungtinių Valstijų klausimą, tačiau tai pirmas kartas, kai jis leido panaudoti karinę jėgą šiems tikslams pasiekti, pažymi CNN.

D. Trampas taip pat kalbėjo apie padėtį Meksikoje, sakydamas, kad šalis yra „didelėje bėdoje“ ir yra „iš esmės valdoma kartelių“. Pasak išrinktojo prezidento, Meksikos įlanka bus pervadinta į Amerikos įlanką.

„Koks gražus pavadinimas! Ir tai yra tinkama. Meksika turi nustoti leisti milijonams žmonių atvykti į mūsų šalį“, – toliau postringavo D. Trampas.

Komentuodamas savo paties pasiūlymą padaryti Kanadą viena iš JAV valstijų, jis sakė, kad tai „būtų daug geriau nacionaliniam saugumui“. Sieną tarp dviejų valstybių jis pavadino „dirbtinai nubrėžta linija“.

„Nepamirškite: mes iš tikrųjų giname Kanadą. Mes ten turime tiek daug draugų, aš myliu Kanados žmones. Jie nuostabūs, bet mes išleidžiame šimtus milijardų JAV dolerių per metus, kad juos apsaugotume“, – sakė išrinktasis Amerikos prezidentas.[2]

Įkaitai Gazoje ir Artimųjų Rytų problema: galimas „tikro pragaro“ scenarijus

D. Trampas pagrasino, kad Artimuosiuose Rytuose prasidės „tikras pragaras“, jeigu „Hamas“ kovotojai negrąžins įkaitų, paimtų po 2023 metų spalio 7 dienos atakos prieš Izraelį iki tol, kol jis pradės eiti pareigas.

„Pragaras ateis į Artimuosius Rytus, ir tai nebus naudinga „Hamas“, ir, atvirai kalbant, tai nebus naudinga niekam“, – perspėjo D. Trampas.

D. Trumpas gynė savo bičiulį Iloną Maską, kuris šiuo metu liberalių jėgų aršiai kritikuojamas

JAV prezidentas stojo ginti „Space X“ įkūrėjo Ilono Masko (Elon Musk), kuris buvo kritikuojamas už paramą kraštutinių dešiniųjų partijai „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), taip pat už raginimą atsistatydinti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn britų premjerą Keirą Starmerį. D. Trampas patikino, kad I. Maskui „sekasi gerai“ ir pavadino jį „labai protingu vyruku“.

„Jam patinka žmonės, kurie linkę būti konservatyvūs. Žinau, kad jis pasakė neigiamų dalykų apie kelis žmones, kurie kandidatuoja į aukštus postus, bet tai nėra neįprasta“, – apibendrino D. Trampas.