Suprasti akimirksniu
  • )Vakarų nuomone galimi trys karo Ukrainoje scenarijai
  • Rusijos vertinimu, greitos karo pabaigos galima nesitikėti
  • Ukraina karo pabaigą sieja su visų teritorijų atgavimu
Šaltiniai
 Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad per Rusijos sukeltą karą iki šiol žuvo 31 000 Ukrainos karių. Tai yra pirmas kartas, kai oficialiai nurodytas žuvusių ukrainiečių karių skaičius jau dvejus metus trunkančiame kare, Eltos nuotrauka

)Vakarų nuomone galimi trys karo Ukrainoje scenarijai

Rusijos ir Ukrainos karas persirito į trečius metus. Ta proga skirtingų šalių analitikai pateikė savo išvadas, tačiau visi sutaria, kad artimiausiu metu karo pabaigos galima nelaukti.

Strateginių ir tarptautinių tyrimų centras (CSIS) savo 2024 metų prognozėse pateikė tris įvykių Ukrainoje scenarijus – Gerą, blogą ir piktą.[1]

Geras CSIS scenarijus numato, kad Vakarai ir toliau aktyviai rems Kijevą. Tai lems, kad Ukraina galės papildyti ginkluotės atsargas, atgauti jėgas prieš naują puolimą ir susigrąžinti dalį prarastų teritorijų.

Optimistiniu CSIS direktoriaus Europai ir Rusijai Makso Bergmano (Max Bergmman) vertinimu, Ukraina sugebės atsilaikyti prieš Rusiją visus 2024 metus ir užimti stipresnę poziciją 2025 metams, jeigu JAV ir toliau tieks Kijevui finansinę pagalbą, o Europa padidins amunicijos gamybos apimtis.[2]

Eksperto nuomone, skatinti Ukrainos karinį potencialą būtina dar ir dėl to, kad būtų galima priversti Rusiją derėtis. Turėdama karinį pranašumą, Maskva sieks laimėti mūšio lauke. Jeigu jai bus leista suprasti, kad Vakarų parama Ukrainai nenutruks, Rusija, ilgalaikėje perspektyvoje, ims ieškoti išeities iš susidariusios situacijos, nurodė M. Bergmanas.

Staigus amerikiečių pagalbos sumažėjimas arba visiškas jos nutraukimas, CSIS vertinimu, Ukrainai yra blogas scenarijus. Tokiu atveju šalis nebebus pajėgi stabdyti rusų puolimo, o jos žlugimas taps „neišvengiamas“. Jeigu Kijevas norės išsaugoti dabar kontroliuojamas teritorijas, jam teks sutikti su taika Rusijos sąlygomis, numato pastaroji prognozė.

„Pikto“ scenarijaus atveju, kurį CSIS įvardina kaip labai tikėtiną, frontas toliau liks aklavietėje. Šalys keisis lokaliomis atakomis ir tolimais smūgiais, tačiau fronto linija nepajudės iš vietos. Laukiami amerikiečių naikintuvai F 16, analitikų vertinimu, Ukrainai nepadės pakeisti „žaidimo taisyklių“, kaip kad to nepavyko padaryti gavus tokią vakarietišką ginkluotę, kaip raketas „Javelin“, kompleksus HIMARS bei „Patriot“ ar tankus M1 ir „Leopard“.

Be akivaizdžios karo veiksmų pabaigos – vienos iš pusių pergalės ar taikos derybų – CSIS ekspertai svarsto ir ketvirtą, žiauriausią konflikto pabaigos variantą: branduolinio ginklo panaudojimą. Visgi su tokiu žingsniu susijusios rizikos, greičiausiai, viršytų bet kokias potencialias jo naudas, teigia vyresnysis CSIS viceprezidentas Setas Džonsas (Seth G. Jones).

Leidinys „Politico“ svarsto, kad ES galėtų priartinti karo Ukrainoje pabaigą, jeigu dar labiau sugriežtintų Rusijai taikomas sankcijas ir smogtų ten, kur jai tikrai skaudėtų. Laikraščio nuomone, ypač jautrios Rusijos ekonomikos vietos yra naftos, metalurgijos ir atominės pramonės šakos, suskystintų gamtinių dujų tiekimas Europai ir paralelinis sankcionuotų prekių įvežimas į Rusiją per trečiąsias šalis.[3]

Tarptautinio strateginių tyrimų instituto (IISS) ekspertai savo išvadas pateikė darydami prielaidą, kad konfliktas bus ilgas. Analitikų vertinimu, Ukraina naują puolimą galės surengti 2025 metais. Tiesa, prieš tai jai reikės suformuoti efektyvią ešalonuotą gynybą, kad būtų galima sumažinti amunicijos bei gyvosios jėgos nuostolius, atlikti kariuomenės rotaciją ir pašaukti daugiau jaunimo. Publikacijoje prognozuojama, kad 2024 metai Kijevui bus lemtingi.

Rusija, IISS vertinimu, kariauti Ukrainoje gali dar du-tris metus. Panašią nuomonę išsako ir Karališkojo jungtinio gynybinių tyrimų instituto (RUSI) ekspertai Džekas Votlingas (Jack Watling) bei Nikas Reinoldsas (Nick Reynolds). Jų vertinimu, 2024 metais rusų kariuomenė ir toliau išlaikys stabilų puolimo tempą, nes 2026 metais jie tikisi pasiekti pergalę.[4]

„Rusų pergalė yra įmanoma tuo atveju, jeigu ukrainiečių Vakarų partneriai tinkamai nebeaprūpins Ukrainos ginkluotųjų pajėgų reikiamais ištekliais“, - patikslina jie.

Rusijos vertinimu, greitos karo pabaigos galima nesitikėti

Rusų kariniai ekspertai irgi nelinkę kalbėti apie greitą konflikto pabaigą. Drąsiausiais pastebėjimais pasidalino specialiosios paskirties būrio „Ahmat“ vadas, Rusijos karinių pajėgų 2-ojo armijos korpuso vado pavaduotojas Apty Alaudinovas.

„Mano nuomone, konfliktas Ukrainoje turi baigtis iki šių metų rugsėjo. Prieš rinkimus Amerikoje pagalba Ukrainai sumažės ir, nepaisant to, kas juos laimės, ji turėtų mažėti toliau“, - teigė jis „RIA Novosti“.[5]

Po nepavykusio kontrpuolimo jis neatmetė ir naujo „maidano“ Ukrainoje tikimybės, naujų karinės vadovybės pasikeitimų ir žmonių mobilizacijos „nuo nulio“. „Ahmat“ vado nuomone, JAV, dėl artėjančių prezidento rinkimų ir vidinių problemų, Kijevas rūpės vis mažiau. O Rusijos kariuomenė tuo pat metu vis juda pirmyn, teigė jis.

„Veiksnių visuma lems rezultatą, apie kurį kalbu: mūsų pergalė konflikte maždaug 2024 m. rugsėjį. Prieš pat rinkimus Amerikoje. Manau, kad mano prognozės išsipildys“, - teigė A. Alaudinovas „NEWS.ru“.

O štai vyriausiasis žurnalo „Nacionalinė gynyba“ redaktorius Igoris Korotčenko A.Alaudinovo prognozes buvo linkęs vertinti skeptiškai.

„Reikia blaiviai vertinti priešininko ir su mumis kovojančių Vakarų galimybes. Šis karas truks ilgai. Šiais metais jis tikrai nepasibaigs“, - patikino jis.[6]

Eksperto vertinimu, karas gali pasibaigti tuo atveju, jeigu Rusija perimtu visą Ukrainos pietryčių kontrolę, o siena taptų Dnepro upė bei rusams atitektų Odesos ir Nikolajevo sritys. Iki kol šie tikslai nebus pasiekti, nebus jokių derybų, teigė I. Korotčenko.

Buvęs Gynybos ministerijos Vyriausiosios tarptautinio karinio bendradarbiavimo valdybos vadas, atsargos generolas-pulkininkas Leonidas Ivašovas mano, kad Rusija turi užimti visą kairekrantę Ukrainą, bet tai nėra šių metų klausimas, ir technologiškai pasivyti Vakarus, kas leistų efektyviai kovoti su jūrų ir oro dronais.

„Karas baigsis tik tuomet, kai Ukraina nustos atakuoti Rusiją dronais. O tai gali pareikalauti nemažai laiko“, - nurodė L. Ivašovas.

Tai, kad konfliktas greitai nepasibaigs, teigia ir karinis NVS šalių instituto ekspertas Vladimiras Jevsejevas.

„Kalbant apie specialiąją karinę operaciją (taip karas su Ukraina vadinamas Rusijoje), aš, kaip ekspertas, kol kas nematau jokių objektyvių poslinkių, rodančių, kad ji galėtų baigtis anksčiu negu 2025 metų vasarą“, – pabrėžė jis.

V. Jevsejevo teigimu, ukrainiečių tauta rusų nėra nusiteikusi priimti ir tikisi išlaikyti ankstesnį gyvenimą, o rusų daliniams nėra prasmės rengti didelį puolimą, nes ukrainiečių kariai vis dar gali aktyviai priešintis.

Kai kurie rusų kariniai ekspertai prognozuoja, kad konfliktas gali būti įšaldytas, bet tai esą nebūtų naudinga Ukrainai. Finansų universiteto ekspertas Denisas Denisovas mano, kad stringant paramai iš Vakarų, Ukrainai būtų naudingas ne tik konflikto įšaldymas, bet ir laikinos paliaubos. Tiesa, pasak jo, nėra jokių požymių, kad to siektų Rusija.

Ukrainiečiai nerimauja, kad konfliktą įšaldžius, gali sumažėti jų partnerių iš Vakarų, įskaitant ir Lietuvą, teikiama parama, Eltos nuotrauka
Ukrainiečiai nerimauja, kad konfliktą įšaldžius, gali sumažėti jų partnerių iš Vakarų, įskaitant ir Lietuvą, teikiama parama, Eltos nuotrauka

Karinės-politinės analizės biuro ekspertas Nikolajus Kostikinas nurodo, kad Rusijai tiktų ugnies nutraukimas, nes taip ji įgytų ligšoliai nematytą autoritetą. Visgi, pasak jo, konflikto įšaldymas įmanomas tik jeigu po šių metų lapkritį vyksiančių rinkimų pasikeis JAV valdžia.

Ukraina karo pabaigą sieja su visų teritorijų atgavimu

Apie tai, kad šiemet naivu būtų tikėtis karo pabaigos kalba ir ukrainiečių kariai bei politikai.

„Šiuo metu niekas nekalba apie tai, kad karas pasibaigs iki 2024 m. galo. Jis tęsis. Įvertinus Rusijos potencialą, greito rezultato tikėtis neverta,“ - patikino Ukrainos kariuomenės majoras, pirmosios atskirosios specialiosios paskirties brigados atstovas spaudai Tarasas Berezovecas.

Jo nuomone, kariniai veiksmai tęsis ir artimiausiais metais, kadangi Ukrainos valdžia neatsisako planų susigrąžinti iki 1991 m. turėtas teritorijas ir šis tikslas, nepaisant to, kiek viskas užtruks, turi būti realizuotas.[7]

Ukrainiečiai pasisako prieš konflikto įšaldymą, tačiau tokio varianto neatmeta. Vakarai bijo eskalacijos ir masinio naikinimo ginklų panaudojimo, todėl padeda Ukrainai tik tiek, kiek tai reikalinga, kad ji nepralaimėtų bei tuo pat metu baugiai dairosi į Rusijos pusę, teigia buvęs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininko pavaduotojas, atsargos generolas leitenantas Igoris Romanenko.

Tokiu atveju karas gali tęstis dar labai ilgai. Pagrindine ukrainiečių pajėgų užduotimi 2024 metais I. Romanenko įvardino strateginę gynybinę operaciją, kurios realizavimui, pasak jo, būtina pašaukti mažiausiai 300 tūkst. žmonių. Naują kontrpuolimą, kariškio vertinimu, geriausiu atveju Kijevas galėtų surengti antroje metų pusėje, su sąlyga, kad sukaups tam būtinus išteklius.

„Kol kas visi kalba, kad karas gali tęstis keletą metų. Aišku, visuomet gali susidaryti nenumatytos aplinkybės, kurios radikaliai pakeistų situaciją, bet bendros tendencijos tokios. Karas mažiausiai gali tęstis dar du-tris metus“, - nurodė jis.

Atskirojo 14-ojo ukrainiečių pulko vado pavaduotojas Jevgenijus Karasius nuogąstauja, kad įšaldžius konfliktą Vakarai sumažins Ukrainai skiriamą karinę ir finansinę paramą. Pačiai šaliai, jo nuomone, įšaldymas reikštų katastrofą, kadangi tuomet prasidėtų vidiniai neramumai.

Buvęs Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavelas Klimkinas išsakė prielaidą, kad 2024 metais konfliktas nesivystys viena linija. Jo nuomone, šiame etape ukrainiečiai turėtų veikti sėkmingiau ir susitarti su Vakarais dėl bendros strategijos.

P. Klimkinas pabrėžė, kad Kijevo ir Vakarų požiūris į tai, ką galima laikyti karinių veiksmų pabaiga, iš esmės skiriasi. Ukrainai tai reiškia teritorijų atgavimą ir Rusijos keliamo pavojaus užkardymą. Apibendrindamas jis pabrėžė, kad niekas negali pasakyti, ar to pavyks pasiekti dar šiemet.