Suprasti akimirksniu
  • ]Nepaisant bendradarbiavimo, teismas sektantų vado nepasigailėjo
  • Nesėkmingas bandymas tapti pseudoparanšu
  • Atsakyti teko ir kitiems sektantams
Šaltiniai
Samuelis Batemanas
Teismas pabrėžė, kad Samueliui Batemanui gyvam iš kalėjimo išeiti nebepavyks, Kokonino apygardos šerifo biuro nuotrauka

]Nepaisant bendradarbiavimo, teismas sektantų vado nepasigailėjo

Amerikos teismas religinės sektos lyderiui Samueliui Batemanui (Samuel Bateman) skyrė 50 metų laisvės atėmimo bausmę už tai, kad jis privertė 9 metų ir vyresnes mergaites atlikti lytinius aktus su juo ir kitais suaugusiaisiais. Anksčiau jis teigė, kad turi daugiau nei 20 dvasinių „žmonų“, įskaitant 10 nepilnamečių.[1]

Tyrimo metu S. Batemanas sudarė sandorį su prokuratūra, sutikdamas pripažinti kaltę dėl nepilnamečių pagrobimo iš globėjų ir gabenimo per valstijų sienas seksualiniams nusikaltimams. Pagal kiekvieną iš punktų jam buvo skirta 50 metų laisvės atėmimo bausmė, tuo pačiu metu atliekant bausmę.

Prieš priimant nuosprendį, S. Batemano teisnumo klausimu buvo surengtas trumpas uždaras posėdis, kurio metu buvo aptarti psichologinės ir psichiatrinės ekspertizės rezultatai. Gynyba reikalavo, kad kaltinamasis būtų išsiųstas į psichiatrijos kalėjimo ligoninę ne ilgesniam kaip 20 metų laikotarpiui ir galbūt paleistas po buvimo ten.

S. Batemano byloje teisme buvo išklausyti trijų paauglių mergaičių parodymai, kurios kalbėjo apie joms padarytą psichologinę traumą. Teisėja nurodė, kad sektos lyderis „negali likti laisvas ir būti šalia jaunų moterų“. Ji pabrėžė, kad, atsižvelgiant į kaltinamojo amžių, 50 metų laisvės atėmimo bausmė iš tikrųjų reiškia laisvės atėmimą iki gyvos galvos. Po nuosprendžio nukentėjusiosios apsikabino ir apsiverkė. Teismo salėje nebuvo nė vieno, išskyrus advokatus, kurie atėjo palaikyti S. Batemaną.

Nesėkmingas bandymas tapti pseudoparanšu

48 metų S. Batemanas bandė įkurti Pastarųjų Dienų Šventųjų Jėzaus Kristaus fundamentalistų Bažnyčios (FLDS Bažnyčia) atšaką Jutoje ir Arizonoje, kuri XX-ojo amžiaus pradžioje iširo dėl nesutarimų su mormonais dėl poliginijos (daugpatystės). Jos lyderis Uorenas Džefsas (Warren Jeffs) 2007 metais buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos už seksualinę prievartą. S. Batemanas buvo jo patikimas pasekėjas ir pasiskelbė „pranašu“.[2]

2019–2020 metais jis ėmė atiminėti kitų sektos narių giminaičius, įskaitant nepilnametes mergaites, ir skelbti jas savo žmonomis. Tuo pačiu metu S. Batemanas teigė, kad poligamija „išaukština dangų“ ir yra patvirtinta paties „Dangiškojo Tėvo“. Nė viena iš šių santuokų dėl akivaizdžių priežasčių nebuvo teisiškai įregistruota.

Tyrėjai nustatė, kad S. Batemanas reikalavo, kad jo pasekėjai viešai atgailautų už bet kokius nusižengimus ir taikyė jiems bausmes, kurios svyravo nuo viešo pažeminimo iki seksualinio smurto. Bausdamas vyrus, sektos lyderis dažnai versdavo juos duoti jam savo žmonas ir dukteris „apmokėti už jų nuodėmes“.[3]

Be to, S. Batemanas nuolat keliavo tarp Arizonos, Jutos, Kolorado ir Nebraskos, ieškodamas nepilnamečių mergaičių, kurias, jo manymu, būtų galima įtraukti į savo sektą. Jis buvo sulaikytas 2022 metų rugpjūtį Flagstafe, Arizonos valstijoje, vairuodamas sunkvežimį su priekaba. Vienas iš vietos gyventojų policijai pasakojo pastebėjęs, kad tarp priekabos durelių išslydo vaikų pirštai. Viduje, kaip paaiškėjo sulaikymo metu, buvo sofa, sulankstomos kėdės ir įrengtas laikinasis tualetas. S. Batemanas tuomet vežė tris 11-14 metų mergaites.

Atsakyti teko ir kitiems sektantams

Iš pradžių kulto lyderis sumokėjo užstatą ir buvo paleistas, tačiau netrukus vėl buvo suimtas dėl kaltinimų trukdymu teisingumui federaliniame tyrime. Iš jo namų Kolorado mieste vaikų gerovės institucijos paėmė devynis vaikus, kurie buvo apgyvendinti globos namuose. Aštuoni iš jų vėliau pabėgo ir buvo rasti už šimtų mylių Vašingtono valstijoje, automobilyje, kurį vairavo viena iš suaugusių S. Batemano žmonų.

Federaliniai prokurorai patikslino, kad S. Batemano kaltės pripažinimas priklausė nuo to, ar visi jo bendrininkai prisipažins kaltais. Susitarime taip pat buvo numatyta atlyginti iki 1 milijono JAV dolerių žalą kiekvienai aukai ir nedelsiant konfiskuoti visą sektos turtą.

Septynios suaugusios S. Batemano „žmonos“ buvo nuteistos už nusikaltimus, susijusius su vaikų prievarta ar trukdymu pagrindinės bylos tyrimui. Kai kurios prisipažino prisidėjusios prie mergaičių pagrobimo ir vertimo tapti jas S. Batemano dvasinėmis „žmonomis“, buvusios išprievartavimų liudininkėmis ir užsiiminėjusios grupiniu seksu su nepilnamečiais. Dar vienos sektos lyderio bendrininkės teismas numatytas sausio 14 dieną.[4]

Kai kurių S. Batemano „žmonų“ advokatai bandė jas pateisinti sunkiomis gyvenimo aplinkybėmis. Vienas iš jų sakė, kad jo klientę užaugino religinio kulto nariai, kurie seksualinius santykius su vaikais laikė „priimtinais“ ir ji apgaule buvo privesta „tuoktis“. Kitos kaltinamosios advokatas pažymėjo, kad jo klientę S. Batemanui prievarta „atidavė“ kitas vyras, kurio turtu ji jautėsi esanti ir neva neturėjo kito pasirinkimo.

Be to, toje pačioje byloje nuosprendžio laukia du broliai iš Kolorado miesto, kuriems gresia nuo 10 metų iki gyvos galvos kalėjime už keliones tarp valstijų, siekiant įtikinti ar priversti vaikus dalyvauti seksualinėje veikloje. Valdžia nurodė, kad vienas iš jų nupirko S. Batemanui du automobilius „Bentley“, o kitas – „Range Rover“.