JAV numuštas dar vienas neatpažintas objektas, ketvirtas per savaitę

Pasaulis, SaugumasG. B.
Suprasti akimirksniu
JAV
JAV numušė net 4 neatpažintus objektus. Sarah Phillips/Unsplash nuotrauka

JAV ir Kanados danguje beveik kasdien fiksuojami neatpažinti objektai

JAV karinės pajėgos sekmadienį numušė dar vieną neatpažintą skraidantį objektą. Objektas numuštas netoli JAV ir Kanados pasienio, virš Hurono ežero.

Pastarąją savaitę Šiaurės Amerikos teritorijoje ypač padažnėjo neidentifikuotų, danguje užfiksuotų objektų incidentų. Vasario pradžioje po kelių dienų stebėjimo JAV numušė kinų žvalgybinį balioną, kuris, kaip manoma, stebėjo JAV nacionaliniam saugumui svarbias vietas.

Vasario 10 d. JAV numušė neaiškios kilmės skraidantį objektą (NSO) rie šiaurinės Aliaskos krantų – šis objektas neturėjo jokios varomosios ar valdymo sistemos. Sekančią dieną JAV naikintuvai numušė dar vieną objektą virš Kanados Jukono teritorijos, maždaug už 160 km nuo JAV sienos.

Dabar tiek JAV, tiek ir Kanada yra įsitraukusios į tyrimą, kuriuo metu siekiama išsiaiškinti šių neatpažintų skraidančių objektų kilmę, funkcijas ir galimai keliamą pavojų.

Vis dėlto, dauguma JAV įstatymų leidėjų kritikuoja Baltųjų rūmų reakciją ir teigia, kad prezidento Joe Bideno administracija turi aktyviau bendradarbiauti su Kongresu ir detaliau viešinti turimą informaciją sutrikusiai visuomenei.

Ketvirtasis NSO objektas numuštas virš Hurono ežero

Sekmadienį paskelbta, kad JAV naikintuvas numušė ketvirtąjį neatpažintą objektą virš Hurono ežero. Padažnėjus tokiems įvykiams danguje, visuomenė turi daugybę klausimų, tačiau valdžios pareigūnai vengia pateikti detalesnės informacijos.

JAV Gynybos departamentas sekmadienį susiklosčiusią situaciją komentavo menkai ir atskleidė tik tiek, kad objektas į JAV oro erdvę įskriejo apie 18 val. vakaro. Kurį laiką jis buvo dingęs iš radarų, tačiau vėliau Šiaurės Amerikos aerokosminės gynybos vadavietė (NORAD) nustatė jo buvimo vietą Montanoje[1].

Objektas, skriejantis virš Didžiųjų ežerų regiono Mičigano valstijoje, buvo atidžiai stebimas, o kai NORAD įvertino, kad tai nekelia fizinės ar karinės grėsmės, pareigūnai numušė jį virš Hurono ežero. Skelbiama, kad NORAD bendradarbiauja kartu svarbiausiomis JAV saugumo agentūromis, įtraukta ir pakrančių apsaugos tarnyba, kuri sieks surinkti objekto liekanas ir nustatyti, iš kur jis atsirado.

JAV oro pajėgų generolas Glenas VanHerkas neskuba numušto objekto priskirti tai pačiai kategorijai kaip anksčiau numuštas kinų šnipinėjimo balionas.

„Ne veltui juos vadiname objektais. Žinoma, įvykis prie Pietų Karolinos pakrantės dėl Kinijos šnipinėjimo baliono, tai buvo akivaizdžiai balionas. Tačiau šie yra objektai. Aš negaliu kategorizuoti, kaip jie išlieka ore. Tai gali būti dujinio tipo balionas, esantis konstrukcijos viduje, arba tai gali būti kokia nors varomoji sistema. Tačiau akivaizdu, kad jie gali išsilaikyti ore“, – teigia generolas.

JAV oro pajėgų generolas net sulaukė žurnalisto klausimo apie ateivius ir galbūt kiek netikėtai, tačiau neatmetė galimybės, kad objektai yra nežemiškos kilmės.

„Šiuo metu nieko neatmetu“, – sakė G. VanHerkas.

Ankstesni neatpažinti objektai numušti virš Kanados ir Aliaskos

Per pastarąją savaitę JAV numušė keturis objektus. Pirmasis iš jų buvo Kinijos šnipinėjimo balionas, kurį JAV pajėgos numušo prie Pietų Karolinos krantų vasario 4 d. Antrasis ir trečiasis objektai, manoma, buvo mažesni balionai, kurie buvo numušti atitinkamai virš Aliaskos ir Kanados.

Dėl trečiojo neatpažinto objekto incidento, į jo numušimo operaciją įsitraukė ir pati JAV kaimynė Kanada[2]. Tuo tarpu antrasis objektas buvo numuštas virš Aliaskos. Tuomet skelbta, kad JAV Gynybos departamentas stebėjo objektą ir galiausiai įvertino, kad šis kelia grėsmę civilinių skrydžių saugumui[3].

Paskutinieji objektai JAV pareigūnams kelia daug klausimų. Šiuo metu siekiama nustatyti, ar už juos taip pat yra atsakinga Kinija. Kartu didėja susirūpinimas ir dėl didelio masto Kinijos vykdomos oro stebėjimo programos.

Vis dėlto, įvertinę pirminę informaciją JAV pareigūnai teigia, kad paskutinieji neatpažinti objektai yra daug mažesni ir skrido mažesniame aukštyje nei Kinijos šnipinėjimo balionas. Dalis su situacija susipažinusių pareigūnų teigia, kad virš Kanados ir Aliaskos JAV numušti neatpažinti objektai buvo balionai, galimai gabenę krovinį.
JAV
Įstatymų leidėjai ragina Baltuosius rūmus informuoti sunerimusią visuomenę. Donovano Reeveso/Unsplash nuotrauka

Įstatymų leidėjai ragina Baltuosius rūmus informuoti sunerimusią visuomenę

Vienas po kito JAV ar kaimyninės Kanados oro erdvėje pasirodantys neaiškūs objektai kelia aktyvias diskusijas tarp JAV politikų, kurių dauguma reikalauja, jog J. Bidenas tiesiogiai įvardintų turimą informaciją ir JAV galimai kylančią grėsmę.

Tiek demokratų, tiek ir respublikonų įstatymų leidėjai vis garsiau ima reikalauti, kad prezidentas užtikrintų „maksimalų skaidrumą“ ir apie neatpažintus skraidančius objektus jau turimą informaciją viešintų be papildomo politikų bei visuomenės raginimo[4].

Montanos senatorius Steve’as Dainesas, J. Bideno administracijos skaidrumo stoką pavadino „nepriimtina“.

„Bideno administracijos komunikacijos trūkumas dėl Montanos oro erdvės uždarymo praėjusią naktį ir neseniai virš Aliaskos ir Kanados įvykusių numušimų yra nepriimtinas. Svarbiausias administracijos prioritetas turėtų būti Jungtinių Valstijų žmonių saugumas ir apsauga, o Amerikos žmonių informavimas yra pagrindinė šios pareigos vykdymo dalis. Prezidentas Bidenas yra skolingas Montanos gyventojams ir visai šaliai nedelsiant pateikti išsamų paaiškinimą. Nesant informacijos, visuomenei ir žiniasklaidai belieka pasikliauti nutekinimais, spėlionėmis ir, kas blogiausia, užsienio vyriausybių dezinformacija“, – teigė Montanos senatorius.

Mičigano valstijos respublikonas Džekas Bergmanas pareiškė, kad JAV žmonės nusipelno kur kas daugiau atsakymų, nei valdžia pateikia, o jo kolegė Lisa McClain pabrėžė, kad kalbos apie skaidrumą yra visiškai pagrįstos.

„Šiandien atidžiai stebėjau kariuomenės veiksmus virš Didžiųjų ežerų. Mūsų valstija ir visa šalis nusipelno atsakymų, kas nutiko, ir aš užtikrinsiu, kad juos gautume“, – teigia respublikonė L. McClain.

Tuo tarpu Kongreso narė Nancy Mace pažymi, kad prezidento J. Bideno administracija žino, kokie objektai yra numušami, tačiau to neatskleidžia.

„Bet kokia užuomina, kad administracija nežino, kas yra šie objektai, yra absoliutus melas. „F-22“ ar bet kurio kito naikintuvo pilotas jokiu būdu nesiruošia šaudyti į objektą JAV oro erdvėje ar netoliese, nežinodamas, kas tai yra, arba negavęs leidimo, kai nustato, kas tai per objektas. Taigi dabar Kongresas ir vėl yra laikomas nežinioje“, – teigia N. Mace[5].