J. Bidenui – apkalta dėl galimo kyšininkavimo
JAV Atstovų Rūmų pirmininkas Kevinas McCarthy paskelbė apie oficialaus apkaltos proceso pradžią dabartiniam JAV prezidentui Joe Bidenui. Apkalta bus siekiama išsiaiškinti, ar J. Bideno ir jo šeimos verslo ryšiai buvo korupcinio pobūdžio[1].
„Pavedu mūsų Atstovų Rūmų komitetui pradėti oficialų apkaltos prezidentui Joe Bidenui tyrimą“, – sakė K. McCarthy, teigdamas, kad prezidentas melavo Amerikos žmonėms apie savo sūnaus Hunterio verslo ryšius užsienyje.
K. McCarthy teigimu, Atstovų Rūmų respublikonai atskleidė rimtų ir patikimų įtarimų dėl prezidento J. Bideno elgesio, o apibendrinant šiuos kaltinimus, susidaro „korupcijos kultūros vaizdinys“.
Baltieji rūmai neilgai trukus pasmerkė šį žingsnį ir pavadino jį „ekstremaliu“.
„Atstovų Rūmų respublikonai 9 mėnesius tyrė prezidentą ir nerado jokių neteisėtų veiksmų įrodymų“, – pareiškė Baltųjų rūmų atstovas Ianas Samsas[2].
Pagal JAV Konstituciją prezidentui gali būti pradėta apkalta už išdavystę, kyšininkavimą ar kitus sunkius nusikaltimus ir nusižengimus.
Buvusiam JAV vadovui Donaldui Trumpui dar einant pareigas, Atstovų Rūmai taip pat du kartus skelbė apkaltą jam.
Vieną kartą už tai, kad jis siekė iš Ukrainos gauti kompromato apie J. Bideną, antrą kartą – už 2021 m. sausio 6 d. jo šalininkų surengtą išpuolį prieš JAV Kapitolijų. Abu kartus respublikonų daugumos Senatas jį išteisino.
J. Bideno prezidentavimui problemų kelia jo sūnaus ryšiai
JAV prezidento J. Bideno sūnaus Hunterio verslo sandoriai Ukrainoje ir Kinijoje, J. Bidenui dar būnant Barako Obamos viceprezidentu, jau kuris laikas buvo nuolatiniu respublikonų politikų taikiniu.
Pats H. Bidenas šiuo metu yra tiriamas Teisingumo departamento specialiojo patarėjo dėl galimo mokesčių vengimo, tačiau kol kas jis nebuvo apkaltintas nusikaltimais, susijusiais su jo užsienio verslo sandoriais, nėra paskelbta ir jokių oficialių įrodymų, kad prezidentas J. Bidenas dalyvavo kokiuose nors nelegaliuose veiksmuose.
Tačiau respublikonai daug dėmesio skyrė slapto šaltinio pranešimui FTB, kuriame teigiama, kad J. Bidenas, dar būdamas B. Obamos viceprezidentu, dalyvavo kyšininkavimo schemoje su Ukrainos įmone „Burisma“, kurios valdyboje dirbo sūnus H. Bidenas[3].
Respublikonai teigia, kad H. Bidenas naudojosi tėvo įtaka ir ryšiais, kad galėtų plėtoti savo verslą su užsienio klientais. Atstovų Rūmų priežiūros komitetas, vadovaujamas savo pirmininko, respublikono Džeimso Comerio, gavo daugybę finansinių dokumentų iš įvairių Bidenų šeimos narių ir su jais susijusių asmenų.
Dž. Comeris ne kartą teigė, kad šiuose dokumentuose yra pakankamai įrodymų, kad būtų galima įrodyti, jog H. Bidenas tikrai prekiavo savo tėvo įtaka. Baltieji rūmai tokius kaltinimus ne kartą atmetė.
Dėl apkaltos rezultatų – abejonės
Demokratų įstatymų leidėjai jau ne kartą smerkė respublikonų siekį J. Bidenui pradėti apkaltą, šį žingsnį laikė kaip grynai šališką veiksmą, kuriuo siekiama atkeršyti už dvigubą apkaltą buvusiam prezidentui D. Trumpui, kurią įvykdė tuomet demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai.
Atstovų Rūmų demokratai teigia, kad respublikonų atliekamas Bidenų šeimos tyrimas neatskleidė jokių įrodymų, kurie pateisintų oficialų apkaltos tyrimą.
Net kai kurie respublikonai Atstovų Rūmų ir Senato nariai taip pat išreiškė skeptišką požiūrį į apkaltą. Senato respublikonai teigia, kad Atstovų Rūmų respublikonai neturi pakankamai įrodymų, kad galėtų pradėti apkaltos procesą.
Senato respublikonų lyderių grupės narys senatorius Džonas Cornynas teigia, kad Atstovų Rūmų respublikonai galėtų tirti Bidenų šeimą net ir nepradėję oficialaus apkaltos tyrimo[4].
„Kadangi jie turi daugumą, įvairių komitetų pirmininkus, jie galėtų visa tai padaryti dabar, nepradėdami oficialaus tyrimo. Bet Rūmų nariams tikrai nerūpi, ką aš galvoju. Galiu pasakyti tik tiek, kad Senate vargu ar tai pavyks. Užuot darę kažką, kas, kaip jie žino, vargu ar baigsis taip, kaip jie norėtų, gal jie norėtų akcentuoti kitus dalykus“, – abejones reiškė Dž. Cornynas.
Floridos respublikonų senatorius Marco Rubio sakė, kad bandymų apkaltinti pareigas einantį prezidentą reikėtų vengti dėl šalies interesų ir pabrėžė, kad tai „negali tapti rutina“.
„Tokiose šalyse kaip Peru dabar įprastai pradedami apkaltos procesai prieš bet kurį prezidentą ir tai tapo beveik nacionaliniu sportu“, – pabrėžė. M. Rubio.
M. Rubio pažymėjo, kad Atstovų Rūmų respublikonai svarsto galimybę surengti specialų apkaltos tyrimą, kad gautų įrodymų apie nusikalstamą Bidenų elgesį, kurių jiems nepavyko rasti per Atstovų Rūmų priežiūros komitetą, tačiau perspėjo, kad specialaus apkaltos komiteto steigimas be tvirtų įrodymų gali pernelyg „sureikšminti“ šį procesą.
„Staiga tai taps ginklu ar įrankiu, kurį politinė partija įprastai naudoja prieš ką nors iš kitos valdžioje esančios partijos“, – sakė M. Rubio.
Respublikonų senatorius iš Jutos Mittas Romney sako, kad Atstovų Rūmų respublikonai dar net nepateikė konkretaus kaltinimo J. Bidenui.
„Kol kas nebuvo jokio kaltinimo, jokio elgesio, kuris pasiektų konstitucinį apkaltos standartą“, – sakė jis, vis dėlto pabrėžęs, kad milijoninės pajamos, kurias H. Bidenas gavo prekiaudamas savo pavarde, kelia daug klausimų prezidentui J. Bidenui.
Respublikonų atsargumas suprantamas. Kai kurie partijos senatoriai mena, kad buvusio prezidento Billo Clintono apkalta per 1998 m. vidurio kadencijos rinkimus politiškai nepasiteisino. Dabar nerimaujama, kad apkalta gali paveikti ir kitais metais vykstančių JAV prezidento rinkimų eigą.
Tai signalizuoja ir faktas, kad buvęs prezidentas D. Trumpas yra vienas aktyviausių apkaltos J. Bidenui rėmėjų. Skelbiama, kad jis kas savaitę kalbasi su Atstovų Rūmų respublikonų konferencijos pirmininke Elise Stefanik, kuri pirmoji iš respublikonų partijos vadovybės narių pasisakė už apkaltą dabartiniam šalies vadovui[5].
Pasak su JAV žiniasklaida bendravusių šaltinių, D. Trumpas ir E. Stefanik kalbėjosi telefonu ir prieš tai, kad Atstovų Rūmų pirmininkas K. McCarthy oficialiai paskelbė apie J. Bidenui pradedamą apkaltą.
E. Stefanik buvo ilgametė D. Trumpo sąjungininkė, ji parėmė jo sugrįžimo į prezidento postą kandidatūrą prieš jam oficialiai apie tai paskelbiant ir buvo minima kaip potenciali D. Trumpo viceprezidentė, jei jis laimėtų respublikonų partijos nominaciją. O pats D. Trumpas pastaruosius mėnesius itin viešai agitavo, kad J. Bidenas turėtų būti apkaltintas ir nušalintas iš pareigų.
JAV prezidento apkalta – sudėtingas ir neretai nesėkme besibaigiantis procesas
JAV prezidento apkaltos procedūra yra kelių etapų procesas, aprašytas Konstitucijoje, II straipsnio 4 skirsnyje. Procesas paprastai prasideda nuo Atstovų Rūmų atliekamo tyrimo. Šį tyrimą gali atlikti Atstovų Rūmų teismų komitetas arba kitas atitinkamas komitetas.
Jei Atstovų Rūmų komitetas mano, kad yra pakankamai įrodymų apkaltai prezidentui, jis rengia ir balsuoja dėl apkaltos straipsnių. Šiuose straipsniuose išdėstomi konkretūs kaltinimai prezidentui.
Tada apkaltos straipsniai pateikiami balsuoti visiems Atstovų rūmams. Kiekvienam apkaltos straipsniui priimti reikia balsų daugumos. Jei dauguma Atstovų Rūmų narių balsuoja už bet kurį iš straipsnių, prezidentas oficialiai apkaltinamas.
Tačiau apkalta yra politinis, o ne baudžiamasis procesas, todėl apkalta nereiškia, kad prezidentas automatiškai pašalinamas iš pareigų.
Po apkaltos byla persikelia į Senatą, kur vyksta teismo procesas, kurio metu nustatoma prezidento kaltė arba nekaltumas. Teismo procesui pirmininkauja Aukščiausiojo Teismo pirmininkas. Čia, norint prezidentą pašalinti iš pareigų, reikia dviejų trečdalių Senato balsų daugumos.
Jei dauguma pasiekiama ir prezidentas pripažįstamas kaltu, jis nedelsiant pašalinamas iš pareigų, o prezidento pareigas perima viceprezidentas. Jei prezidentas išteisinamas dėl visų kaltinimų, jis lieka eiti pareigas.
Senatas taip pat gali paprasta balsų dauguma nubalsuoti už tai, kad apkaltos proceso metu apkaltintam prezidentui būtų atimta teisė ateityje eiti federalines pareigas. Tai atskiras balsavimas.
Svarbu pažymėti, kad sėkminga apkalta yra retas įvykis JAV istorijoje. Atstovų Rūmai apkaltos būdu apkaltino tik tris prezidentus: Andrew Johnsoną 1868 m., Billą Clintoną 1998 m. ir Donaldą Trumpą 2019 m. ir dar kartą 2021 m. Nė vieno iš jų Senatas taip ir nenušalino nuo pareigų. Kita vertus, kiekvienam prezidentui nuo Ronaldo Reigano laikų Atstovų Rūmų nariai grasino apkalta[6].