JAV ir Talibanas apsikeitė kaliniais

Pasaulis, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Talibai
Talibai sutinka JAV grąžinti žmones, bet ne ginklus, Eltos nuotrauka

Afganistane paleisti du amerikiečiai

Jungtinėms Valstijoms apsikeitus kaliniais su valdžią Afganistane užgrobusia Talibano teroristine grupuote, namo grįžo du amerikiečiai, skelbia „The New York Times“ (NYT). Jie buvo iškeisti į 55 metų Haną Muhamedą (Khan Mohammed), kuris Jungtinėse Valstijose dėl kaltinimų narkoterorizmu ir teroristinės veiklos organizavimu buvo įkalintas iki gyvos galvos.[1]

Vienas iš paleistų amerikiečių yra Rajanas Korbetas (Ryan Corbett), kuris buvo sulaikytas Afganistane 2022 metų rugpjūtį. Jo šeima nuoširdžiai padėkojo Jungtinių Valstijų ir Kataro vyriausybėms, kurios atliko pagrindinį vaidmenį derybose, taip pat asmeniškai buvusiam prezidentui Džo Baidenui (Joe Bidenui) ir neseniai inauguruotam Donaldui Trampui (Donald Trump). R. Korbetas, anksčiau gyvenęs Afganistane, buvo suimtas Talibano kai atvyko į šalį į komandiruotę. Pasak jo šeimos, jis nelaisvėje praleido 894 dienas, patirdamas rimtų sveikatos problemų.

Antrasis paleistas amerikietis – 69 metų Viljamas Makentis (William McKenty), tačiau detalės apie jo tapatybę ir buvimo Afganistane priežastys dar nebuvo paviešintos. JAV valstybės departamento atstovai nuo komentarų susilaikė, o paleisto vyro šeima paprašė JAV vyriausybės laikyti jo tapatybę paslaptyje.

Buvusiam prezidentui Dž. Baidenui nepavyko susitarti dėl kalinių mainų

Dž. Baideno administracija bandė į susitarimą įtraukti dar du amerikiečius, kurie vis dar yra Afganistane. Džordžo Glezmano (George Glezman) ir Mahmudo Habibio (Mahmoud Habibi) šeimos vis dar laukia žinių apie savo artimuosius, kurie galimai yra Talibano rankose. Juos planuota iškeisti į Muhamedą Rahimą (Mohammed Rahim), vieną iš likusių liūdinai pagarsėjusio Gvantanamo kalėjimo kalinių, rašo „Associated Press“.[2]

Dž. Glezmanas, orlaivių mechanikas iš Atlantos, Afganistane žvalgybos tarnybų buvo pagrobtas 2022 metų gruodį. Afganistano ir Amerikos verslininkas M. Habibis, dirbęs rangovu telekomunikacijų bendrovėje Kabule, dingo 2022 metais. Talibanas neigia, kad jis yra jų rankose. Jo šeima kritikavo Dž. Baideno administraciją už tai, jog ji nepasinaudojo turimais įrodymais, kad paspartintų derybas su Talibanu, ir išreiškė įsitikinimą, kad D. Trampo administracija dės „daugiau pastangų“, kad vyras būtų paleistų.

K. Muhamedas buvo sulaikytas Nangarhare rytų Afganistane, o vėliau išvežtas į JAV. 2008 m. jis tapo pirmuoju asmeniu, nuteistu pagal JAV narkoterorizmo įstatymus. Teismas nustatė, kad jis tiekė heroiną į Jungtines Valstijas, o gautus pinigus naudojo teroristinei veiklai finansuoti ir bandė organizuoti atakas prieš amerikiečių karius Afganistane.[3]

Derybos dėl mainų vyko aktyviai tarpininkaujant Katarui. Šioje šalyje daugelį metų vyko Jungtinių Valstijų ir Talibano derybos. Pasak vieno iš buvusių pareigūnų, Kataras padėjo derėtis dėl galutinio susitarimo ir teikė logistinę paramą mainams. Kataro užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai detales atskleisti atsisakė.

Talibanas atmeta raginimą grąžinti amerikietiškus ginklus

Talibano judėjimas atmetė prezidento D. Trampo raginimą grąžinti amerikietiškus ginklus, įvertintus 7 milijardais JAV dolerių, praneša „Bloomberg“, cituodamas šaltinius.[4]

Pasak agentūros, judėjimo nariai mano, kad Jungtinės Valstijos turėtų ne tik palikti užgrobtus ginklus, bet ir suteikti modernesnių priemonių kovai su teroristine organizacija „Islamo valstybė“.

Sausio 19 dieną vykusiame mitinge D. Trumpas perspėjo, kad sustabdys visą finansinę pagalbą Afganistanui, jei Talibanas negrąžins amerikiečių ginklų ir įrangos. Ši įranga buvo perimta 2021 metais, kai amerikiečių kariai po daugiau nei 20 metų buvimo skubiai ir chaotiškai paliko Afganistaną.