JAV generalinis štabas: Ukraina turi 30 dienų

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Ukrainos kontrpuolimas
Ukrainos puolimas šaltuoju metų laikotarpiu gali dar labiau įstrigti. EPA-ELTA nuotrauka

Iki kontrpuolimo sąstingio Ukrainai liko kiek daugiau mėnesis

Vasarą prasidėjęs Ukrainos kontrpuolimas kol kas neduoda tiek daug vaisių, kaip buvo tikėtasi, o sąjungininkai perspėja, kad laiko aktyviems mūšiams lieka vis mažiau. Artėja šaltasis metų laikotarpis, kuomet dėl gamtos diktuojamų oro sąlygų Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms gali tekti visiškai sustabdyti planus iš savo teritorijos išstumti priešą.

JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas, generolas Markas Milley teigia, kad Ukraina turi maždaug 30-45 dienų surengti suplanuotus smūgius prieš Rusiją, kol galiausiai, tai sustabdys blogėjančios oro sąlygos[1].

M. Milley taip pat sako, kad Ukrainos kontrpuolimas bent jau kol kas vyksta lėčiau nei buvo tikėtasi.

Generolas M. Milley
JAV generolas M. Milley teigia, kad Ukraina tęsti kontrpuolimą galės vos 30 d. EPA-ELTA nuotrauka

Generolo teigimu, ankstesnė jo paties prognozė apie tai, kad kontrpuolimo kovos bus ilgos ir lėtos, iš tiesų pasitvirtino. Tačiau M. Milley akcentuoja, jog daryti išvadas apie tai, kad kontrpuolimas nepavyko yra gerokai per anksti, o Ukraina toliau daro „labai stabilią pažangą Rusijos fronto linijose“.

Savo ruožtu Didžiosios Britanijos generalinio štabo viršininkas, admirolas Tony Radakinas sakė, kad Rusijos tikslas visiškai užimti Ukrainą niekada nebus įgyvendintas. Jis taip pat teigia, kad kol kas Ukraina laimi šį karą.

Britų generalinio štabo vadovo teigimu, Ukraina susigrąžino apie 50 proc. Rusijos okupuotų teritorijų, o dėl to galima padėkoti ir tarptautinės bendruomenės daromam ekonominiam ir diplomatiniam Rusijos spaudimui, kuris, pasak T. Radakino, duoda rezultatų.

Laikrodis tiksi sparčiai: dėl laiko stokos Kijevą perspėja ne tik JAV

Nors Ukrainos kontrpuolimo veiksmai ir toliau yra giriami, nors ir su menku optimizmu, verta pastebėti, kad JAV generolo M. Milley įžvalgos apie sparčiai išsekti galintį laiką dabar yra itin aktualios. Jau įžengėme į pirmąjį rudens mėnesį ir nors orai Ukrainoje kol kas dar yra palankūs puolimui, viskas gali pasikeisti artėjančiomis savaitėmis.

Apie šią laiko stokos problemą kalba ir Estijos gynybos ministras, kuris įspėja, kad artėjant žiemai Ukrainos kontrpuolimas gali strigti[2].

„Ukrainiečių problema yra ta, kad jie turi nuo keturių iki septynių savaičių, priklausomai nuo gamtos. Po to tikriausiai matysime šiek tiek mažiau judėjimo dėl oro sąlygų. Pažiūrėsime, kaip viskas klostysis toliau. Tačiau turime pripažinti, kad oras atlieka didžiulį vaidmenį kontrpuolime“, – sako Estijos gynybos ministras Hanno Pevkuras.

Tačiau Estijos gynybos ministras H. Penkuras viliasi, kad per šias ateinančias savaites ar bent per kelis ateinančius mėnesius Ukraina sugebės padaryti reikšmingą ir situaciją keičiančią pažangą.

Vertinant laiko ir pajėgumų svarbos klausimą, Estijos gynybos ministras toliau ragina likusio pasaulio šalis toliau remti Ukrainą tiek ginklais, tiek ir finansiškai.

„Žvelgiant į ateitį, manau, kad Ukraina gali ir toliau judėti į priekį. Todėl taip pat turi būti tęsiama tarptautinė pagalba, nes galiausiai, Ukraina kovoja už visą laisvąjį pasaulį. Visi pasaulio diktatoriai labai atidžiai stebi, kaip Putinas elgiasi ir kokia bus sėkmė Ukrainoje. Turime padėti Ukrainai, nes jie tikrai turi laimėti šį karą“, – pabrėžia Estijos gynybos ministras H. Penkuras.

NATO
NATO vadovas teigia, kad Ukraina daro pažangą kontrpuolime. Mareko Studzinskio/Unsplash nuotrauka

NATO teigia, kad Ukraina daro pažangą

Tuo tarpu NATO skelbia, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos pastaruoju metu vis dažniau sugeba pralaužti Rusijos gynybinę liniją ir daro pažangą kontrpuolimo mūšiuose.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas teigia, kad ukrainiečiai palaipsniui įsitvirtina ir tai įrodo Aljanso paramos svarbą, taip pat gebėjimą ir norą tęsti paramą.

„Tai sunkios kovos, labai sunkios kovos, tačiau jie sugebėjo pralaužti Rusijos pajėgų gynybines linijas ir juda į priekį“, – teigia NATO vadovas[3].

Per pastaruosius 18 aktyvaus karo Ukrainoje mėnesių Aljansas aktyviai teikia paramą Kijevui. Į Rusijos karą įtraukta šalis gavo gausias NATO ginkluotės siuntas, ukrainiečių kariai savo žinias tobulinama Aljanso valstybėse.

Parama
Vakarai Ukrainai suteikė didelę karinę ir finansinę paramą. Curioso Photography/Unsplash nuotrauka

Ukraina savo puolimą žada tęsti ir žiemą

Apie planuojamą kontrpuolimą Ukraina kalbėjo seniai. Galiausiai, sulaukusi gausios paramos iš Vakarų, atsakomuosius veiksmus prieš agresorę Rusiją Ukraina pradėjo šių metų birželį. Tačiau kontrpuolimas kol kas nėra toks, kokio buvo tikėtasi.

Ukrainos kariai susiduria su rusų atsaku, pradedami sudėtingi mūšiai, kurie reikalauja daugybės tiek Rusijos, tiek ir Ukrainos karių gyvybių.

Dabar, kai kalbama apie šaltus, lietingus ir drėgnus rudens orus, o vėliau – ir žiemą, manoma, kad kontrpuolimas dar labiau sulėtės ar net sustos.

Tačiau sustoti, bent kol kas, Ukraina nežada. Ukrainos žvalgybos vadovas Kyrylas Budanovas neseniai pareiškė, kad jo šalies kontrpuolimas prieš Rusijos pajėgas bus tęsiamas ir vėliau šiais metais, net kai prasidės šalti ir drėgni orai.

„Koviniai veiksmai vienaip ar kitaip tęsis. Šaltyje, drėgmėje ir purve kovoti sunkiau. Bet kovos veiksmai tęsis. Kontrpuolimas tęsis“, – žadėjo K. Budanovas[4].

Ukrainos žvalgybos vadovas atskleidė ir daugiau detalių apie dabar vykdomus kontrpuolimo veiksmus. Jis teigė, kad puolimo veiksmai vyksta keliomis kryptimis, tiesa, pripažįsta, kad pažanga yra lėtesnė, nei norima, o padėtis yra sudėtinga. Šiuo metu Ukrainos kontrpuolimas vyksta pietrytinėje Zaporižės srityje, pajėgos sutelktas aplink Robotynės ir Verbovės kaimus.

Kaip kontrpuolimo eigą keičiančius veiksnius K. Budanovas įvardija didžiulę rusiškų minų koncentraciją didžiulėje teritorijoje. Taip pat pabrėžiama ir Rusijos naudojamų bepiločių orlaivių grėsmė.

Nors Vakarai Ukrainai suteikė milijardus dolerių kainuojančią karinę įrangą, regis, kad to nepakanka. Tai Ukrainos rėmėjus verčia susirūpinti, abejojama dėl to, kaip ilgai JAV bei Europa galės išlaikyti tokį paramos mąstą ir tempą, ypač atsižvelgiant į tai, kad brangi parama negarantuoja Kijevo pergalės ar bent didesnės sėkmės mūšiuose.