- JAV gali nuspręsti Ukrainai perduoti oro-žemės atakų raketas
- Diskusijos apie pažangesnių ginklų siuntimą į Ukrainą vyksta jau seniai
- Ukraina šių raketų reikalauja jau ne vieną mėnesį
JAV gali nuspręsti Ukrainai perduoti oro-žemės atakų raketas
Pasaulio žiniasklaida skelbia, kad JAV beveik susitarė, kad Ukrainai bus perduotos ilgojo nuotolio sparnuotosios raketos, galinčios nuskrieti net ir labai toli į Rusiją[1].
Vis dėlto, pasak JAV pareigūnų, Ukrainai dar gali tekti palaukti bent kelis mėnesius, kol JAV išspręs techninius klausimus, susijusius su bet kokių ginklų siuntimu į užsienio šalį.
Manoma, kad oficiali žinia apie jungtinių oro-žemės atakos raketų (JASSM) įtraukimą į ginkluotės Ukrainai paketą gali būti paskelbta įpusėjus rudeniui, nors galutinis sprendimas dar nėra priimtas.
Pasak žiniasklaidai informaciją su anonimiškumo sąlyga atskleidusių JAV pareigūnų, vyrauja nuomonė, kad JASSM siuntimas į Ukrainą galėtų iš esmės pakeisti strateginę karo situaciją.
Manoma, kad būtų galima atakuoti ir daugiau Rusijos teritorijos vienetų. Tačiau būtent tai ir kelia didelį susirūpinimą Joe Bideno administracijai.
Vienas iš JAV pareigūnų sakė, kad yra stengiamasi pasiekti susitarimą, jog Ukraina raketas naudotų ne su Vakarų naikintuvais. JASSM gali būti eksploatuojamos ir su sovietinių laikų naikintuvus MiG-29, Su-24 ir Su-27[2].
Diskusijos apie pažangesnių ginklų siuntimą į Ukrainą vyksta jau seniai
Praėjusį mėnesį tarptautinė žiniasklaida jau pranešė, kad J. Bideno administracija yra „atvira“ suteikti Ukrainai JASSM, nes šaliai vis labiau reikia ginklų ir galingesnės ginkluotės.
Vis tik, akivaizdu, kad JAV vengia tiekti ginklus, kurie galėtų smogti taikiniams Rusijos gilumoje, nes bijo, kad tai eskaluotų konfliktą.
Kitos Kijevo sąjungininkės tiekia panašius ginklus, bet su apribojimais, kaip ir kada jie gali būti naudojami Rusijos viduje. Taip yra daroma, nes taip pat bijojama, jog smūgiai Rusijoje gali paskatinti atsakomąjį smūgį, kuris į karą įtrauktų NATO šalis į tiesioginį karą arba išprovokuotų branduolinį konfliktą.
O būtent paleidus JASSM raketas iš taškų netoli Ukrainos šiaurinės sienos su Rusija, jos galėtų pataikyti į karinius objektus netoli Rusijos Voronežo ir Briansko miestų. Pietuose juos paleidus netoli fronto linijos, būtų galima smogti Kryme esantiems aerodromams ar karinio jūrų laivyno objektams.
Karybos ekspertai teigia, kad senesnio modelio JASSM, kuriuos gamina „Lockheed Martin Corp“veikimo nuotolis yra apie 230 mylių arba 370 km.
Maždaug 14 pėdų arba 4 m ilgio raketos yra suprojektuotos taip, kad būtų nepastebimos, todėl jas sunku pastebėti radarais. Jos taip pat gali skristi arti žemės ir gali būti suprogramuotos taip, kad skrietų aplinkiniais maršrutais, išvengdamos oro gynybos priemonių. Taip pat yra ilgesnio nuotolio JASSM raketų, kurios gali nuskrieti daugiau kaip 500 mylių.
Kiekviena JASSM turi didelę, 1 000 kg sveriančią kovinę galvutę, tačiau, skirtingai nei Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos Kijevui jau pateiktos raketos „Storm Shadow“ ir SCALP, JASSM nėra specialiai sukurta skverbtis į įtvirtintus bunkerius.
Naujausios versijos JASSM raketos kainuoja maždaug po 1 mln. dolerių.
Ukraina šių raketų reikalauja jau ne vieną mėnesį
Į atsargą išėjęs JAV generolas leitenantas Benas Hodgesas, buvęs JAV kariuomenės Europoje vadas, kuris ne kartą ragino Vašingtoną įsipareigoti aprūpinti Kijevą tolimojo nuotolio ginklais, palankiai įvertino galimą raketų perdavimą Ukrainai ir pažymėjo, kad su šiuo klausimu jau dabar yra pernelyg delsiama[3].
„Džiaugiuosi, kad jie tai svarsto, tačiau tai pabrėžia visišką nesugebėjimą suteikti šiuos pajėgumus daugiau nei prieš dvejus metus. Ko mes laukėme. Kodėl administracija juda lėtai, jei apskritai juda, kad laiku pateiktų įvairius pajėgumus, padėsiančius Ukrainai laimėti karą, kad tai duotų realų efektą“, – sakė jis.
Kai kurie JAV Kongreso nariai ir politiniai oponentai taip pat kaltino J. Bideno administraciją, kad ji per lėtai suteikia Kijevui tai, ko jam reikia Rusijai nugalėti.
JAV yra didžiausia ginklų, transporto priemonių ir atsargų tiekėja Ukrainai, įskaitant naikintuvus F-16, tankus „Abrams“, sparnuotąsias raketas ir oro gynybos sistemas „Patriot“.
Vis dėlto, pati Ukrainai nori daugiau. Prieš keletą dienų Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis dar kartą viešai paragino JAV, Jungtinę Karalystę, Prancūziją ir Vokietiją leisti Ukrainai naudoti tolimojo nuotolio ginklus smūgiams į taikinius Rusijoje[4].
„Kreipiuosi į JAV, Jungtinę Karalystę, Prancūziją ir Vokietiją. Mums reikia galimybės iš tikrųjų ir visapusiškai ginti Ukrainą ir ukrainiečius. Mums reikia ir vieno, ir kito: leidimų tolimojo nuotolio pajėgumams ir jūsų tolimojo nuotolio sviedinių ir raketų. Gyvybiškai svarbūs sprendimai yra būtent tie, kurie gali teisingai paveikti įvykius ir jie negali būti atidėliojami“, – sakė V. Zelenskis.
Ukraina jau seniai teigia, kad apribojimai naudoti Vakarų ginkluotę slopina jos karo pastangas. Savo ruožtu Vašingtonas tvirtina, kad leidimas Ukrainai smogti savo ginklais giliai į Rusijos teritoriją gali eskaluoti konfliktą.
Ukraina atmeta šiuos argumentus, o pastarosiomis savaitėmis, vykstant Rusijos Kursko srities puolimui, padidino spaudimą Vakarams panaikinti ginklų naudojimo draudimą. Baltieji rūmai dar nepakeitė savo pozicijos, nors kai kurie JAV politikai palaiko Kijevo reikalavimus.
Rugpjūčio pabaigoje Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas, viešėdamas Vašingtone, sakė, kad JAV pareigūnams pateikė sąrašą taikinių Rusijoje, į kuriuos Kijevas norėtų smogti amerikiečių tiekiamomis ilgojo nuotolio raketomis ATACMS.
Primename, kad kitos Vakarų šalys iš esmės leido Ukrainai naudoti savo ginkluotę įsiveržimui į Kurską, tačiau JAV ir Jungtinė Karalystė išlaikė apribojimus naudoti ilgojo nuotolio raketas, tokias kaip ATACMS ar „Storm Shadow“.