S. Šoigu užfiksuotas savo darbo vietoje
Po savaitgalį įvykusio „Wagner“ samdinių ir jų boso Jevgenijaus Prigožino maišto Rusija skuba kuo greičiau viską grąžinti į įprastą gyvenimo ritmą[1], tačiau įtampos ir toliau netrūksta. Be to, netyla spėlionės kur dingo tiek pats į Baltarusiją neva išvykęs J. Prigožinas, tiek ir jo tiesiogiai kritikuotas gynybos ministras Sergejus Šoigu.
Tokias spėliones ir vis aktyviau girdimas diskusijas iš dalies nuslopino per Rusijos valstybinę televiziją parodytas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotas ne kas kitas, bet S. Šoigu, neva lankantis rusų karius Ukrainoje, taip pat, tikrinantis žemėlapius ir konsultuojantis su savo generolais – kaip manoma, pagrindinėje rusų vadavietėje.
Tačiau užsienio žiniasklaida pabrėžia, kad kol kas nėra aišku, kada šis vaizdo įrašas iš tiesų buvo nufilmuotas. Aišku tik tai, kad juo siekiama nutildyti klausimus apie S. Šoigu likimą ir Rusijos stabilumą – juk J. Prigožinas, savaitgalį pradėjęs maištą, reikalavo atleisti gynybos ministrą[2].
Rusijos gynybos ministras jau ne vieną mėnesį buvo „Wagner“ vadovo J. Prigožino taikiklyje, kuris kaltino ministrą dėl tūkstančių rusų žūčių kare Ukrainoje, prastų karinių sprendimų ir nepakankamai paramos privačiai karių grupuotei. Be to, J. Prigožinas kaltino jį meluojant prezidentui apie realią padėtį Ukrainoje.
Pirmadienį pasirodęs S. Šoigu tarsi suvaidino svarbų vaidmenį paneigiant gandus apie bręstantį jo atsistatydinimą, tačiau ar pasikeitimų aukščiausiuose Rusijos gynybos ministerijos valdžios sluoksniuose iš tiesų bus išvengta, pasakyti dar anksti.
Tuo tarpu šeštadienį žurnalistų paklaustas, ar V. Putinas pasitiki S. Šoigu, D. Peskovas atsakė, kad nežino apie jokius prezidento požiūrio pokyčius[3].
J. Prigožinas įsikūrė viename Minsko viešbučių
Tuo tarpu pats Jevgenijus Prigožinas pastarąjį kartą buvo pastebėtas šeštadienį[4]. Savo žygį į Maskvą jis nusprendė nutraukti po to, kai Kremlius paskelbė, kad buvo sudarytas susitarimas, pagal kurį J. Prigožinas išvyks į Baltarusiją. Taip pat pažadėta, kad bus nutrauktas jo ir jo „Wagner“ narių baudžiamasis persekiojimas.
Kremliaus atstovo Dmitrijaus Peskovo teigimu, maište dalyvavę samdiniai, atsižvelgiant į jų nuopelnus mūšio lauke, nebus persekiojami, o dalis kovotojų, kurie nebuvo prisijungę prie J. Prigožino kolonos, žygiavusios į Maskvą, pasirašys kontraktus su Gynybos ministerija.
Pats J. Prigožinas šiandien vakare pasirodė viešumoje. „Wagner“ vadovas įsikūrė Baltarusijoje Minsko viešbutyje „Green City“.
Savo pranešime J. Prigožinas teigė, kad jis neturėjo tikslo nuversti šalies vyriausybę. „Ėjome demonstruoti savo protesto, o ne nuversti vyriausybę šalyje. Akcijos tikslas buvo užkirsti kelią PMC „Wagner“ sunaikinimui ir patraukti atsakomybėn asmenis, kurie savo neprofesionaliais veiksmais padarė daugybę klaidų“,- sakė J.Prigožinas
Dėl „Wagner“ grupuotės likimo – daug neatsakytų klausimų
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigia, kad šiuo metu vykdomos „Wagner“ grupės operacijos Malyje ir Centrinės Afrikos Respublikoje yra tęsiamos, nors tolimesnė grupuotės ateitis ir nėra aiški. S. Lavrovo teigimu, „Wagner“ kariai ten dirba kaip instruktoriai, tačiau anksčiau šį mėnesį Rusija paskelbė, kad „savanorių formuotės“ bus integruotos į Gynybos ministeriją.
O Rusijoje toliau netylant kalboms apie tai, kad „Wagner“ gali būti galutinai išformuota, Rusijos valstybinė naujienų agentūra „Tass“ skelbia, kad privati karių grupuotė jau atnaujino verbavimą į savo gretas ir net siūlo susidomėjusiems vykti į „specialiosios karinės operacijos“ zoną.
Pirmadienį pagrindinis Rusijos samdinių grupuotės „Wagner“ biuras Sankt Peterburge pranešė, kad dirba „įprastu režimu“. Grupuotės pranešime spaudai teigiama, kad „Wagner“ „dirba dėl Rusijos ateities“, taip pat išreiškiama padėka rėmėjams.
Šeštadienį buvo pranešta, kad Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FST) padarė kratą „Wagner“ būstinėje Sankt Peterburge, ten rasta grynųjų pinigų, aukso lydinių ir keli J. Prigožinui išduoti Rusijos pasai skirtingomis pavardėmis.