J. Bidenas viceprezidentę vadina prezidente: kas iš tikrųjų valdo JAV?

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Emocijos
Kai žmonės pažymi savo neigiamas emocijas, tai sumažina jų pesimizmą. Mark Daynes/Unsplash nuotrauka.

Nuolatinės prezidento klaidos neigiamai veikia JAV įvaizdį pasaulyje


Prezidentas Joe Bidenas vėl pateko į nemalonią situaciją po to, kai sveikindamas savo viceprezidentę Kamalą Harris su gimtadieniu, pavadino ją prezidente. Prezidentas J. Bidenas pirmadienį pasveikino K. Harris 58-ojo gimtadienio proga ir gerokai nustebindamas auditoriją, netikėtai pavadino ją „puikia prezidente“[1].


Šis J. Bideno nesusipratimas buvo užfiksuotas filmuotoje medžiagoje, kuri greitai spėjo išplisti socialiniuose tinkluose. Internautai ir respublikonų politikai netruko pasinaudoti J. Bideno klaida ir pašiepti JAV lyderį, kuris pastaruoju metu vis dažniau patenka į panašias, nemalonias situacijas.


Tokios JAV prezidento klaidos vis dažniau amerikiečius verčia kvestionuoti J. Bideno sveikatos būklę ir pajėgumus toliau eiti šalies vadovo pareigas. Be to, dažni nesusipratimai, netikslingai išreikštos mintys ar retorikos klaidos neigiamai veikia ir pačių valstijų įvaizdį tarptautinėje arenoje.


Neseniai pasigirdo ir kalbos, kad Saudo Arabijos kronprincas vengia plėtoti tarptautinį dialogą su JAV ir privačiai net yra linkęs pašiepti J. Bideno retoriką bei dažnai jį lydinčias klaidas ir nesėkmes.


Nors tariamas kronprinco požiūris į JAV lyderį yra išreikštas tik itin privačiame rate, Saudo Arabija iš tiesų atmetė JAV prašymą atidėti naftos sandorį iki JAV kadencijos vidurio rinkimų pabaigos.


J. Bidenas savo viceprezidentę keistai pavadina nebe pirmą kartą


J. Bidenas nėra pats geriausias oratorius. Jo kalbos dažnai būna nerišlios ir netikslios, o jų interpretacija – pavojingai įvairi. Vis dėlto, jei sudėtingos valstybinės retorikos išmanymas gali būti įgūdis, kurį yra įvaldę ne visi pasaulio lyderiai, kasdienės kalbos neturėtų kelti milžiniškų iššūkių.


Tačiau JAV lyderis, kaip jau minėta, ir šį kartą suklupo net ir sveikindamas savo viceprezidentę K. Harris gimimo dienos proga.



„Sveikinu su gimtadieniu puikią prezidentę, žinome, kad tavo mama visada su tavimi“, – kalbėjo J. Bidenas per Baltuosiuose rūmuose vykusį renginį, skirtą Diwali šventei atminti[2].


Kaip ir galima numanyti, šia prezidento klaida greitai suskubo pasinaudoti kritikos jam negailintys respublikonai ir jiems prijaučiantys žinomi asmenys. „OutKick įkūrėjas Clay Travisas tviteryje rašė:



Joe Bidenas ką tik pasveikino Kamalą Harris su gimtadieniu ir pasakė, kad ji yra puiki prezidentė. Negaliu patikėti, kad duodu patarimus demokratams, bet paslėpkite jį jo paplūdimio namelyje. Kiekvieną kartą, kai jis kalba, raudonoji banga kyla vis aukščiau.


79-erių metų prezidentui tokios žodinės klaidos jau tampa įprastos. Praėjusią savaitę Baltuosiuose rūmuose vykusiame renginyje J. Bidenas neteisingai teigė, kad Kongresas priėmė jo studentų paskolų atleidimo planą, nors dėl jo net nebuvo balsuojama[3].


Tačiau grįžtant prie viceprezidentės K. Harris, labiausiai nustebinti gali tai, kad JAV prezidentas taip suklupo jau nebe pirmą kartą. Iš tiesų jis bent keliais skirtingais atvejais K. Harris yra pavadinęs prezidente.


2021 m. sausį kalbėdamas apie balsavimo teises jis kreipėsi į „prezidentę Harris“. Savo viceprezidentę prezidente jis taip pat pavadino Pietų Karolinoje 2021 m. gruodį. Be to, K. Harris jis yra pavadinęs ir „pirmąja ponia“.


J. Bidenas
J. Bidenas vėl pakliuvo į nemalonią situaciją. Manny Becerra/Unsplash nuotrauka


J. Bideno klaidas pastebi ir kitų valstybių lyderiai


JAV prezidento nesusipratimus plačiai nušviečia ne tik vietinė žiniasklaida, tačiau ir pasaulinė. O į tokias naujienas, regis, reaguoja ne tik eiliniai žmonės, bet ir užsienio valstybių lyderiai.


Kaip jau minėta, neseniai žiniasklaidoje pasirodė nepatvirtinti pranešimai, kad Saudo Arabijos kronprincas Mohammadas bin Salmanas yra linkęs pasišaipyti iš prezidento J. Bideno, o paskutinis toks įvykis nutiko, kai Saudo Arabija atmetė JAV prašymą atidėti naftos sandorį iki kadencijos vidurio[4].



Saudo Arabijos vyriausybės informatoriai JAV žiniasklaidai atskleidė, kad 37 metų Saudo Arabijos kronprincas „privačiai tyčiojasi iš prezidento J. Bideno, juokdamasis iš 79 metų amžiaus prezidento ir abejodamas jo proto aštrumu“.


Teigiama, kad Saudo Arabijos kronprincas savo patarėjams sakė, kad J. Bidenas jam nepadarė jokio įspūdžio dar nuo tada, kai jis buvo viceprezidentas, ir kad jam daug labiau patinka buvęs prezidentas Donaldas Trumpas.


Tikėtina, kad paskutinis J. Bideno ir kronprinco komunikacijos tikslas buvo aptarti naftos kainas. Mohammadas bin Salmanas vadovavo OPEC+ sprendimui 2 mln. barelių per dieną sumažinti naftos gavybą, todėl likus mėnesiui iki JAV vidurio kadencijos rinkimų, ženkliai padidėjo dujų kainos.


Atidėti sandorio įsigaliojimo Saudo Arabija nesutiko, o dėl to J. Bidenas praėjusią savaitę sakė, kad žada iš naujo įvertinti Vašingtono santykius su Rijadu. Saudo Arabija sako, kad ketina daryti tą patį.


J. Bidenas liepos mėnesį asmeniškai susitiko su Saudo Arabijos kronprincu, tačiau vėliau, Saudo Arabijos pareigūnai teigė, kad tuomet atrodė, jog JAV prezidentas nenorėjo ten būti ir nesidomėjo politinėmis diskusijomis.


Be to, Mohammadas bin Salmanas atrodė susierzinęs, kai J. Bidenas užsiminė apie žmogaus teisių pažeidimus Saudo Arabijoje, įskaitant 2018 m. įvykusią žurnalisto Džamalo Chašogio mirtį.


Dar prezidentavimo pradžioje J. Bideno administracija paskelbė ataskaitą, kurioje Saudo Arabijos princas siejamas su J. Chašogio žmogžudyste. Žurnalistas buvo aktyvus Saudo Arabijos kronprinco ir šalyje vykdomos brutalios vidaus ir išorės politikos kritikas. Tačiau, nužudymo byloje, Saudo Arabijos kronprincas yra apsaugotas imuniteto[5].


Saudo Arabijos ir JAV santykių atšalimas dėl naftos sprendimo yra nesusijęs su asmeninėmis šalių lyderių simpatijomis?


Vis dėlto, manoma, kad dabartinis Saudo Arabijos ir JAV santykių atšalimas dėl naftos sprendimo, regis, nėra susijęs su asmeninėmis šalių lyderių simpatijomis ar antipatijomis. Viename interviu Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras, princas Faisalas bin Farhanas sakė:



„Mūsų ekonominė darbotvarkė yra labai svarbi mūsų išlikimui. Tai ne tik energetika ir gynyba“.


Jis taip pat sakė, kad gandai, jog kronprincas blogai atsiliepia apie J. Bideną yra „visiškai klaidingi“ ir kad „karalystės vadovai visada labai gerbė JAV prezidentus“.


Vis dėlto, į žiniasklaidą nutekėjo anonimais likti norėjusių Saudo Arabijos pareigūnų pareiškimai, kuriuose užsimenama, kad karalystė nusivylė santykiais su Vakarais, dėl to, kad Vakarai į Saudo Arabiją žvelgia tik per naftos ir saugumo interesų prizmę.