Suprasti akimirksniu
  • J. Bidenas Ukrainai skirs ginklų už 725 mln. JAV dolerių
  • Oficialaus pranešimo apie suteikiamą paramą tikimasi pirmadienį
  • D. Trumpo naujai paskirtas specialusis pasiuntinys Ukrainos konfliktui užbaigti sieks greito Rusijos karinės operacijos užbaigimo
  • Maskvai Vašingtono veiksmai nepatinka
Šaltiniai
Džo Baidenas
Prieš kadencijos pabaigą JAV prezidentas Džo Baidenas nusprendė pasitaškyti pinigais, Eltos nuotrauka

J. Bidenas Ukrainai skirs ginklų už 725 mln. JAV dolerių

Mažiau negu po poros mėnesių Baltuosius rūmus turėsianti palikti JAV prezidento Džo Baideno (Joe Bideno) administracija skubiai ruošia naują, 725 milijonų JAV dolerių vertės ginklų paketą Ukrainai, praneša „Reuters“, cituodama du pareigūnus iš Vašingtono. Pasak jų, paskutinėmis savo, kaip valstybės vadovo, savaitėmis Dž. Baidenas staiga nusprendė kaip galima labiau paremti Kijevą.[1]

Baltųjų rūmų pareigūnas, susipažinęs su naujuoju pagalbos planu, nurodė, kad JAV prezidentas iš Pentagono atsargų, kurios, kaip ne kartą buvo skelbiama, smarkiai sumažėjo, planuoja aprūpinti Ukrainą įvairiais prieštankiniais ginklais sausumos minomis, dronais, raketomis „Stinger“ ir amunicija mobilioms artilerijos raketų sistemoms (HIMARS). Daroma prielaida, kad į paketą taip pat bus įtraukti kasetiniai šaudmenys, kurie paprastai naudojami daugkartinio paleidimo raketų sistemos raketose, kurias iššauna HIMARS paleidimo įrenginiai.

Oficialaus pranešimo apie suteikiamą paramą tikimasi pirmadienį

Vienas iš „Reuters“ šaltinių teigia, kad JAV Kongresas pirmadienį, gruodžio 2 dieną, paskelbs oficialų pranešimą apie šį naują karinės pagalbos paketą. Tačiau, pabrėžė agentūros pašnekovas, paketo turinys ir apimtis gali būti pakeisti artimiausiomis dienomis – prieš Dž. Baidenui pasirašant dekretą dėl šios pagalbos teikimo.

„Reuters“ primena, kad Dž. Baidenas neseniai pasinaudojo savo prezidentiniais ginkluotės mažinimo įgaliojimais (PDA), kad leistų Jungtinėms Valstijoms panaudoti turimas ginklų atsargas ir galėtų padėti sąjungininkams ekstremalios situacijos atveju. Amerikos žiniasklaida rašė apie keletą tokių atvejų, kai buvo kalbama apie ginkluotę, kurios vertė siekė nuo 125 iki 250 milijonų JAV dolerių.

Pasak „Reuters“, PDA panaudojimas leido Dž. Baidenui sukurti 4–5 milijardų JAV dolerių vertės ginklų rezervą Ukrainai, kurį jau patvirtino Kongresas ir kurį jis turėtų panaudoti prieš išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) inauguraciją 2025 metų sausio 20 dieną.

Ypatingas dėmesys atkreipiamas į Vašingtono sprendimą nutraukti dešimtmečius trukusį ir pagal nutylėjimą taikomą priešpėstinių minų eksporto moratoriumą, nes pastarųjų naudojimas yra prieštaringa vertinamas dėl galimos žalos civiliams gyventojams.[2]

D. Trumpo naujai paskirtas specialusis pasiuntinys Ukrainos konfliktui užbaigti sieks greito Rusijos karinės operacijos užbaigimo

Ukraina (skirtingai nei Jungtinės Valstijos ar Rusija) yra viena iš 160 šalių, pasirašiusių sutartį dėl šios rūšies ginkluotės nenaudojimo, tačiau nuo pat karinės operacijos (Rusija karu invazijos nevadina) pradžios ji prašo jos iš Pentagono, remdamasi tuo, kad Rusijos kariai tariamai aktyviai naudoja priešpėstines minas priešakinėse fronto linijose. Jungtinės Valstijos tikisi, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos panaudos tiekiamas minas Ukrainos teritorijoje, nors Kijevas pareiškė, kad neminuos teritorijų, kuriose gyvena civiliai.

Vašingtonas paaiškino, kad į Ukrainą siunčiamos minos esą „neveiks“ visą laiką - jose įrengta ribotos trukmės maitinimo sistema, todėl numatytam laikui pasibaigus prietaisas tampa nemirtinas. Teoriškai tai reiškia, kad pasibaigus karo veiksmams, tokia ginkluote užminuotos teritorijos esą nekels pavojaus civiliams gyventojams.

Vakarų analitikai pastaruoju metu vis dažniau dalijasi išvadomis, kad Rusijos kariai daro pažangą Ukrainoje sparčiausiai nuo pat intervencijos pradžios, per pastarąjį mėnesį užėmę maždaug pusės Londono dydžio teritoriją.[3]

O tuo metu D. Trampas, kuris ruošiasi inauguracijai, lapkričio 27-ąją, paskyrė į pensiją išėjusį generolą leitenantą Kitą Kelogą (Keith Kellogg) savo specialiuoju pasiuntiniu Ukrainos konfliktui išspręsti. Pastarasis jam jau pateikė karo veiksmų nutraukimo planą. Greitas Rusijos specialiosios karinės operacijos užbaigimas buvo vienas iš pagrindinių respublikonų kandidato rinkimų programos punktų.[4]

Maskvai Vašingtono veiksmai nepatinka

Rusija prieš keletą dienų apkaltino Jungtines Valstijas, kad šios, didindamos ginklų tiekimo apimtis Kijevui, prailgina karą Ukrainoje, pranešė „Elta“.

„Pažvelgus į nueinančios JAV administracijos tendencijas, jie yra visapusiškai įsipareigoję pratęsti karą Ukrainoje“, – žurnalistams pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Vienas amerikiečių pareigūnas vėlai pranešė, kad JAV netrukus perduos Ukrainai priešpėstinių minų. Apie pagalbos išplėtimą pranešta prieš išrinktojo prezidento D. Trampo sugrįžimą į Baltuosius rūmus – jis praeityje yra sukritikavęs JAV paramą Ukrainai. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis stočiai „Fox News“ pareiškė, kad Ukraina pralaimės, jei Vašingtonas atšauks finansavimą.

Neseniai taip pat buvo paskelbta, kad prezidentas Dž. Baidenas leido Ukrainai naudoti JAV tiekiamas tolimojo nuotolio raketas ATACMS smūgiams į Rusijos teritorijos gilumą.