J. Bidenas ir Atstovų Rūmų pirmininkas K. McCarthy pasiekė susitarimą dėl skolos ribos padidinimo
JAV prezidentas Joe Bidenas ir Atstovų Rūmų pirmininkas, respublikonas Kevinas McCarthy šeštadienį pagaliau pasiekė susitarimą dėl valstybės skolos lubų padidinimo[1].
Iš karto po susitarimo su žiniasklaida bendravęs J. Bidenas teigė, kad šis žingsnis apsaugo „demokratų prioritetus ir teisėkūros pasiekimus“. Vis dėlto, prezidentas pabrėžė, kad susitarimas yra kompromisinis, o tai reiškia, kad „ne visi gaus tai, ko nori“.
Su žurnalistais taip pat bendravęs K. McCarthy savo ruožtu teigė, kad yra „nusiteikęs optimistiškai“, o pasiektas susitarimas yra „vertas Amerikos žmonių“. Atstovų Rūmų pirmininkas pareiškė besitikintis, kad balsavimas dėl kompromisinio įstatymo projekto vyks jau šį trečiadienį.
Nors tikslios demokratų ir respublikonų susitarimo detalės iš karto atskleidžiamos nebuvo, remiantis jau vėliau pasirodžiusia informacija spekuliuojama, kad projektu be kita ko dvejus metus bus padidinta valstybės skolos riba, dvejus metus taip pat bus išlaikytas 2023 finansinių metų gynybinių išlaidų lygis.
Susitarimu taip pat išlaikomas veteranų medicininės priežiūros programų finansavimas, bus sumažintas kai kurių agentūrų finansavimas ir net biurokratija.
Iždo sekretorė patikslino paskutinę JAV įsipareigojimų nevykdymo datą
Gyvybiškai svarbus susitarimas dėl valstybės skolos lubų padidinimo pasiektas likus pavojingai mažai laiko iki situacijos, kai JAV nepajėgtų padengti savo tarptautinių skolų ir kitų įsipareigojimų. Ekspertai jau kuris laikas teigia, kad tai būtų beprecedentis įvykis, kuris sukeltų pasaulinę paniką.
JAV Iždo sekretorė Janet Yellen, anksčiau teigusi, kad JAV negalės padengti savo skolų jau birželio 1-ąją, savaitgalį pakeitė šias prognozes ir pateikė naują JAV įsipareigojimų nevykdymo datą – birželio 5-ąją.
„Remdamiesi naujausiais turimais duomenimis, dabar manome, kad Iždo departamentas nebeturės pakankamai išteklių vyriausybės įsipareigojimams įvykdyti, jei Kongresas iki birželio 5 d. nepadidins arba nesustabdys skolos limito“, – teigė J. Yellen laiške, adresuotame Atstovų Rūmų pirmininkui K. McCarthy[2].
J. Yellen teigimu, per pirmąsias dvi birželio dienas JAV atliks daugiau kaip 130 mlrd. dolerių mokėjimus, o dėl to šalies biudžetas išseks. Birželio 5 d. Iždo departamentas planuoja atlikti dar maždaug 92 mlrd. dolerių vertės mokėjimus, o tuomet vyriausybė jau neturės pakankamai išteklių kitiems savo įsipareigojimams įvykdyti.
Dar nuo šių metų pradžios JAV Iždo departamentas taiko vadinamąsias nepaprastąsias priemones, kad padėtų vyriausybei apmokėti sąskaitas, o praėjusią savaitę buvo imtasi dar vienos priemonės: iškeista apie 2 mlrd. dolerių iždo vertybinių popierių tarp Valstybės tarnybos pensijų, neįgalumo fondo ir Federalinio finansavimo banko.
Rizika, kad JAV skolos įsipareigojimai įvykdyti nebus, išlieka, respublikonai yra susiskaldę
Jau šiandien popiet Atstovų Rūmų teisės komitetas turėtų svarstyti naują susitarimą dėl skolos lubų. Nors tai yra reikšmingas proveržis ilgus mėnesius trunkančiose derybose, ekspertai teigia, kad atsižvelgiant į tai, kad įstatymo projekto rengimo ir priėmimo Kongrese galimybės yra ribotos, išlieka rizika, kad jis gali būti atmestas.
Įtampą kelia ir tai, kad dalis Kongreso respublikonų jau spėjo aštriai sukritikuoti šį susitarimą ir net pareiškė, kad balsuos prieš jį. Pats Atstovų Rūmų pirmininkas K. McCarthy teigė, kad 95 proc. jo kolegų pritaria susitarimui, tačiau dalis respublikonų socialinėje erdvėje demonstruoja visai kitonišką poziciją.
Pavyzdžiui, kongresmenas Bobas Goodas pareiškė, kad nei vienas respublikonas negali pateisinti balsavimo už šį pasiūlymą[3]. Įtakingas respublikonas iš Pietų Karolinos Lindsey Grahamas taip pat teigė, kad šis susitarimas yra tiesiog „pokštas“: politikas ypač kritikavo susitarimą dėl šalies išlaidų gynybai.
Nepaisant nesutarimų, kalbama apie reikšmingą JAV dešiniųjų pergalę
Tačiau dalis K. McCarthy ištikimų respublikonų teigia, kad šis susitarimas yra itin sėkmingas ir net pergalingas patiems dešiniesiems. Pabrėžiama, kad tai yra tinkamas žingsnis link mažesnės vyriausybės įtakos piliečiams, mažesnių mokesčių, mažesnio reguliavimo, didesnio ekonomikos augimo, augančios gerovės ir didesnio atlyginimo į rankas, o tai gali sustiprinti socialinę ir medicininę apsaugą[4].
Kaip teigia buvęs JAV Atstovų Rūmų pirmininkas Newtas Gingrich, pagal susitarimą numatyta, kad įstatymu būtų kasmet mažinamos gynybos išlaidos, kartu toliau visiškai finansuojant Veteranų administracijos medicinines programas. Tuo pat metu įstatymas apriboja bendrąsias federalines išlaidas iki 1 proc. metinio augimo ateinančius šešerius metus.
Atsižvelgiant į tai, manoma, kad įstatymas milijonams amerikiečių gali padėti išbristi iš skurdo, daugiau amerikiečių bus skatinami dirbti ir mokėti mokesčius, viliamasi, kad mažiau žmonių bus priklausomi nuo vyriausybės ir jos išmokų, o tai turėtų turėti didelę ilgalaikę naudą tiek valstybei, tiek ir jos piliečiams.
Taip pat teigiama, kad įstatymu bus sugrąžinti ir milijardinės vertės COVID-19 metu nepanaudotos lėšos, o papildomai „atrasti“ pinigai bus skirti kitoms programoms. Be to, šiuo susitarimu pirmą kartą JAV istorijoje įvedama įstatyminė administracinė taisyklė, pagal kurią prezidentas J. Bidenas bus atsakingas už visas vykdomųjų taisyklių ir reglamentų išlaidas.
Tai turėtų padėti mokesčių mokėtojams sutaupyti trilijonus dolerių, be to, bus sumažinta perteklinė biurokratija, vietoje to, susitelkiant į svarbius infrastruktūros ir energetikos projektus.
Įstatymo projekte taip pat numatyta sumažinti finansavimą IRS agentams, atnaujinamas studentų paskolų grąžinimas ir reikalaujama, kad paskolų gavėjai būtų atsakingi už savo studentų paskolų grąžinimą, taip sutaupant mokesčių mokėtojams maždaug 5 mlrd.
Dalis respublikonams palankių ekspertų taip pat teigia, kad priimdami šį skolos lubų įstatymo projektą Atstovų Rūmų respublikonai gali sudaryti visas įmanomas sąlygas pakeisti Vašingtono įtakos centrą nuo demokratų, link respublikonų.
Projektą palankiai vertina ir verslininkai. Kadangi iki šalies skolos įsipareigojimų nevykdymo liko maždaug savaitė, pagrindinės JAV verslo grupės jau paragino JAV politikus kuo skubiau imtis veiksmų ir priimti šį įstatymo projektą[5]. Pavyzdžiui, JAV prekybos rūmai paragino balsuoti už projektą ir pažymėjo, kad į šį balsavimą bus atsižvelgta, kai grupė vertins Kongreso narius pagal tai, kaip jie balsuoja dėl verslo prioritetų.
Atsižvelgiant į tai, kad JAV respublikonai kontroliuoja Atstovų Rūmus 222-213 balsų dauguma, o demokratai kontroliuoja Senatą 51-49 balsais, tokia nedidelė persvara reiškia, kad abiejų partijų atstovai turės susitelkti, norėdami priimti įstatymo projektą. Tam, kad įstatymas būtų priimtas, reikia 60 balsų Senate.