- Įvardino specialiųjų tarnybų klaidas
- Pavedė per daug didelis pasitikėjimas
- Rasti vaikų lavonai be galvų
Įvardino specialiųjų tarnybų klaidas
Dėl Izraelio saugos tarnybų ir kariškių klaidų atliekant operatyvinį darbą, vykdant žvalgybą ir užtikrinant logistiką arabams pavyko surengti didžiausią per pastaruosius 50 metų karinę operaciją. Tokią informaciją, remdamasis keturiais aukštais Izraelio saugumo tarnybos pareigūnais, pateikė „The New York Times“ (NYT).[1]
Leidinio šaltinių teigimu, „Hamas“ ataką lėmė tokios žvalgybos ir kariškių nesėkmės:
Žvalgybos pareigūnų negebėjimas stebėti pagrindinius „Hamas“ ryšio kanalus;
Per didelė priklausomybė nuo užsienyje buvusių stebėjimo priemonių, kurias užpuolikai nesunkiai atjungė, kas leido jiems užpulti nepasirengusias karines bazes ir žudyti miegančius kareivius;
Karinės vadovybės sutelkimas vienoje karinėje bazėje, kuri buvo užimta per pirmąjį puolimo etapą ir nebeteko ryšio su likusiomis pajėgomis;
Noras tikėti tuo, kad karinė Gazos Ruožo vadovybė nesirengia pulti. Privatūs kanalais, kuriais buvo siunčiami tokie pranešimai, buvo kontroliuojami Izraelio ir palestiniečiai tai puikiai žinojo.
NYT duomenimis, iki puolimo likus kelioms dienoms, Izraelio žvalgybos vadovybei pateiktoje ataskaitoje buvo kalbama tik apie pavojų, kurį kelia šalies šiaurėje, ties siena su Libanu dislokuoti „Hezbollah“ daliniai. Apie galimą „Hamas“ pavojų praktiškai nebuvo užsiminta.
Perimtuose telefoniniuose pokalbiuose palestiniečių judėjimo smogikai teigė, kad siekia išvengti naujo karo su Izraeliu. Tik dabar žydų žvalgyba mėgina nustatyti ar šios kalbos nebuvo inscenizuotos.
Pavedė per daug didelis pasitikėjimas
Dviejų NYT šaltinių teigimu, Izraelio karinė vadovybė buvo per daug įsitikinusi, kad Gazos Ruožą stebinti sistema yra neįveikiama. Jie manė, kad nuotolinė stebėsenos, ginkluotės, antžeminių barjerų ir požeminės sienos visuma ženkliai sumažina masinio prasiveržimo tikimybę, todėl kareivių pasienyje dislokuoti nebūtina. Visos šios sistemos silpnoji vieta buvo tame, kad atjungti ją taip pat buvo galima nuotoliniu būdu.
Leidinio pašnekovų teigimu, „Hamas“ pasinaudojo šia silpna viena ir dronais atakavo pasienyje įrengtas mobiliojo ryšio antenas. Tai lėmė, kad izraeliečiai taip ir nesulaukė pavojaus signalų.
Antra operatyvine klaida buvo visos karinės vadovybės sutelkimas vienoje vietoje pasienyje. Pasak dviejų žydų valdininkų, užgrobus bazę didžioji dalis vyresniųjų karininkų buvo nužudyti, sužeisti arba paimti įkaitais. Ši problema, kurią pagilino nutrauktas ryšys, ir sutrukdė koordinuotai sureaguoti į užpuolimą.
„Ynet“ ir „Associated Press“ šaltiniai nurodė, kad šalies premjeras Benjaminas Netanjahu apie ruošiamą operaciją esą sulaukė įspėjimo iš Egipto žvalgybos valdybos vadovo Abaso Kamelio, tačiau premjero kanceliarija tokią informaciją paneigė.[2]
Rasti vaikų lavonai be galvų
Netoli Gazos Ruožo esančiame Kfar Aza kibuce, po „Hamas“ užpuolimo buvo rasti vaikų, įskaitant ir kūdikius, lavonai be galvų. CNN teigimu, šią informaciją pavirtinto premjero atstovas spaudai Talis Hainrihas.[3]
Izraelio ginkluotosios pajėgos CNN patikino, kad „Hamas“ smogikai Kfar Aze surengė skerdynes, per kurias nepasigailėjo nei moterų, nei senolių, nei vaikų.
Smogikų veiksmus žydų kariai prilygino „Islamo valstybės“ teroristų veiksmams.
Kiek anksčiau apie tai, kad kibuce buvo rasta dešimtys nužudytų vaikų, informavo ir Izraelio žiniasklaida. Televizijos kanalo „i24NEWS“ teigimu, iš viso buvo rasti 40-ies vaikų lavonai, dalis jų buvo su nupjautomis galvomis.
„Tai ne karas. Tai ne mūšio laukas. Tai – skerdynės“, - pareiškė generolas majoras Itajus Veruvas.
Jau nebe pirmą kartą pranešama apie tai, kad „Hamas“ susidoroja su taikiais gyventojais. Vietos žiniasklaida kiek anksčiau rašė, kad Beri kibuce taip pat buvo rasta 100 taikių gyventojų lavonai.[4]
Patys islamistai teigia, kad jie su vaikais nekovoja ir kaltina žiniasklaidą dezinformacijos skleidimu.
„Palestiniečių islamiškasis pasipriešinimo judėjimas „Hamas“ ryžtingai atmeta melagingus, vakarų žiniasklaidos platinamus, pareiškimus. Tarkim tokius, kad palestiniečių kovotojai už laisvę žudo vaikus ar puldinėja taikius gyventojus“, - pareiškė judėjimo atstovai.
Kita vertus, kol dėl palestiniečių veiksmų kyla ginčai, Izraelio kariai negailestingai bombarduoja Gazos Ruožą, o šalies armijos vadai neslepia, kad jų siekis – nušluoti palestiniečius nuo žemės paviršiaus.
„Hamas“ Izraelį užpuolė spalio 7 d. Kitą dieną šalies vyriausybė paskelbė, kad įvedama karinė padėtis.[5]