Įvardytos A. Pociaus atleidimo priežastys signalizuoja apie pavojus demokratijai?

Suprasti akimirksniu
Emocijos
Kai žmonės pažymi savo neigiamas emocijas, tai sumažina jų pesimizmą. Mark Daynes/Unsplash nuotrauka.

Skersuojantį ministrės žvilgsnį pelnė po pernai metais įvykusių riaušių


Praėjusią savaitę kilęs ažiotažas dėl iš Viešojo saugumo tarnybos (VST) vado pareigų atsistatydinusio Ričardo Pociaus įgauna pagreitį, patikimiems šaltiniams naujienų portalui „Lietuvos rytas“ atskleidus tikrąsias jo atleidimo priežastis. Pasirodo, kad dauguma aukšto pareigūno atleidimo priežasčių yra nesuderinamos su demokratinėmis vertybėmis ir žeminančios žmogaus orumą. Prabilo ir pats R. Pocius, nebeslėpdamas, kad neįtiko vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei ir dėl to iš jos sulaukė ne tik spaudimo, bet ir jautėsi esąs sekamas. Pagarsėjus tokiai skandalingai informacijai, kaip mat ėmė teisintis ir gintis tiek šiuo metu užsienyje esanti pati ministrė, tiek jos vadovaujama Vidaus reikalų ministerija (VRM) ir R. Pocių apkaltino melavus.


Žiniasklaidoje pasisakęs R. Pocius viešai kalba, kad iš ministrės A. Bilotaitės ne kartą buvo sulaukęs reikalavimo trauktis iš pareigų, o įtampa tarp jų esą ėmė formuotis po pernai įvykusių riaušių malšinimo prie Seimo.



„Nuo riaušių prasidėjo nepasitenkinimas mūsų veiksmais. O iš Vyriausybės į VRM atėjus patarėjui Kęstučiui Lančinskui, prasidėjo kaltinimai man, kad išderinau darnią policijos rikiuotę ir sutrukdžiau numalšinti riaušes ir kad apskritai jos kilo vos ne per mane“, teigė R. Pocius[4].


Susitikdamas su ministre turėdavo prasisegti marškinius


R. Pocius pasakojo, kad nuo praėjusių metų rugpjūčio iš A. Bilotaitės patyrė nepagarbą ir žeminantį elgesį. Eidamas į pokalbius su ministre jis negalėdavęs įsinešti jokių telefonų, aparatų ir net turėdavęs prasegti savo marškinius, kad parodytų, jog neturi jokių paslėptų laidų.


Ministrės nepasitenkinimas kilo po to, kai praėjusių metų vasarą prie Seimo kilo riaušės, o įspėjimų apie galimas grėsmes tarnybos esą buvo gavusios anksčiau, tačiau tinkamai joms nepasirengė. 


Apie skandinavišką riaušių malšinimo modelį pareigūnai nė nebuvo girdėję


R. Pociaus tvirtinimu, kadangi buvo delsiama priimti sprendimus, per tą laiką minia įsisiautėjo riaušių metu kentėjo talžomi pareigūnai, o kitą dieną esą VRM ir Policijos departamento vadovybė viską aiškino tuo, jog neva buvo pasitelktas skandinaviškas riaušių malšinimo modelis.


Buvęs VSD vadas net patvirtino, kad apie tokį modelį Lietuvos tarnybos nė nebuvo girdėjusios, o jei viskas būtų buvę daroma teisingai, riaušių galėjo ir išvis nebūti.


A. Bilotaitės pasisakymas
Ministrė paskelbė R. Pociaus atleidimo priežastis. Agnės Bilotaitės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.


Informaciją apie gresiančias riaušes turėjo jau seniau


R. Pocius duodamas interviu portalui „Delfi“ atskleidė ir dar daugiau keistų detalių apie tai, kaip vyko pasiruošimas riaušėms. Jis teigė, kad apie galimus neramumus policija ne vienos tarnybos buvo įspėta dar prieš keletą savaičių, tačiau nepaisant to, planas „Vėtra“ esą nebuvo aktyvuotas visiškai, apie jį nė žodžiu nebuvo užsiminta.



Pasak R. Pociaus, galima teigti, jog riaušių malšinimas vyko visiškai be jokio teisinio pagrindo.


R. Pocius atskleidė, kad nors jo santykiai su A. Bilotaite prastėti pradėjo būtent po riaušių, kompromituojančios informacijos apie jį esą buvo ieškoma iškart po jos atėjimo į ministrės pareigas. 


Ministrės pyktis esą užvirė po to, kai R. Pocius pradėjo kelti klausimus dėl minėto skandinaviško riaušių metodo, apie kurį nė nebuvo girdėjęs. Jis esą teiravosi, kas tai per modelis ir kokiu pagrindu jiems teko atvykti į riaušes, kurių malšinimui niekas nevadovavo. 



„Ministrė nesikalbėjo su manimi ir tiesiog ignoravo. Jokie pokalbiai nevyko, ji nuolat neturėjo laiko, tarnyba buvo visiškai ignoruojama ministerijos“, rėžė buvęs VST vadas[4].


A. Bilotaitės pasisakymas
Ministrė paskelbė R. Pociaus atleidimo priežastis. Agnės Bilotaitės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.


Neįmanomu tapęs darbas tarnyboje ir „padėtas kryžius“


„Delfi“ paklaustas apie tai, kodėl gavęs tarnybinę nuobaudą iš pradžių R. Pocius nusprendė kreiptis į teismą ir kovoti, o galiausiai priėmė sprendimą trauktis iš pareigų, jis atsakė, jog darbas ten tapo nebeįmanomas.


Pasak jo, pusė štabo dirba tam, kad „atsimušinėtų nuo A. Bilotaitės vaikiškų, nesąmoningų kontrolės metodų“, o pačiam R. Pociui jau taip pat esą „uždėtas kryžius“. 



„Ji man pasakė: „Aš vis tiek tave sunaikinsiu“, atviravo R. Pocius[4].


Atsistatydinęs aukšto rango pareigūnas pridūrė, kad šie žodžiai iš ministrės lūpų buvo išsakyti praėjusį trečiadienį, o iš jos pusės buvo siunčiamos patarėjos siekiant patikrinti, ar R. Pocius į darbą ateina laiku, ar laiku iš jo išeina ir kodėl pagal viešą darbotvarkę jo nebuvo kabinete.


Apie tai buvęs VSD vadas tikino sužinojęs iš kamerų įrašų, kuriuose matoma, kaip atvykstama jo patikrai. 



„Atleiskite, mano darbo vieta po visą Lietuvą. Tai ne nepagarba, tai pats žemiausias demonstruojamas vadovavimo lygis… Ar tai ministerijos lygmuo? Ar ministrės lygmuo yra daryti tokius dalykus, tai net ne vaikiška. Ministerija taip dirba, tai jie tiek tesugeba?“, interviu teigė R. Pocius[4].


Taip pat tarnybą VSD ėjęs vadas patikino ne kartą iš ministrės ir buvusio viceministro K. Lančinsko sulaukęs spaudimo trauktis iš pareigų, netgi jo buvo klausta, ar jis yra vyras.


Kliuvo vado elgesys


Kaip teigia „Lietuvos ryto“ apklausti šaltiniai, juoda katė tarp R. Pociaus ir A. Bilotaitės perbėgo, kai generolas į vieną ministerijoje vykusį pasitarimą vietoje savęs atsiuntė pavaduotoją, o į kitą susitikimą, kuriame buvo tariamasi dėl Rūdininkų poligono, esą iš viso niekas iš VST nedalyvavo[6].


A. Bilotaitei nepatiko ir tai, kad generolas nepasitaręs su ministerija, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) išsiuntė raštą.


Šaltiniai teigė, kad ministrei galėjo užkliūti tai, kad R. Pocius, nepasitaręs su ja, Seimo nariams išdėstė planus apie tai, kad tarnyba galėtų būti pervadinta ir tapti tiesiogiai pavaldi Vyriausybei. Pasitikėjimo esą nekėlė ir R. Pociaus ryšiai su ekspremjeru Sauliumi Skverneliu.



„Generolas R. Pocius buvo laikomas S. Skvernelio žmogumi. Be to, policijos ir kitų ministerijai pavaldžių institucijų vadovai ėmė pataikauti ministrei, o R. Pocius to nedarė. Jis nekeliaklupsčiavo ir A. Bilotaitei, o tai galėjo nepatikti. Vien dėl to galėjo atsirasti noras jį pakeisti“, „Lietuvos rytui“ nurodė gerai informuotas šaltinis[6].


Viceministras: R. Pocius pateikė melagingą informaciją


Į tokią iš R. Pociaus lūpų išskriejusią informaciją kaipmat suskubo atsakyti ir vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas[8].


Jo teigimu, buvęs VSD vadas tokiais savo pareiškimais mėgina pridengti tikrąsias problemas, tarp kurių ir melagingas informacijos teikimas, nebuvimas darbo vietoje ir nepasiekiamumas telefonu.



„Buvo nuspręsta atsistatydinimo priežasčių neviešinti, bet esame priversti paaiškinti, kad vadas melavo apie susitikimus su diplomatais ir tuo metu nebuvo darbo vietoje, ne kartą be priežasties nedalyvavo Vidaus reikalų ministerijos statutinių įstaigų pasitarimuose dėl grėsmių valdymo, paaiškinimų konkrečių nepateikdavo. Daugybę kartų neatsiliepė į skambučius, kai turi būti pasiekiamumas 24/7“, pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė V. Dmitrijevas[8].


Viceministras patikino, kad pirmoji tarnybinė nuobauda R. Pociui birželį buvo skirta už tai, kad jis nedalyvavo pasitarimuose, taip pat ir už nesuderintų veiksmų ir įstatymų leidybos iniciatyvų teikimą.


Anot jo, antrosios nuobaudos generolui pavyko išvengti, kadangi jis esą suskubo pateikti atsistatydinimo raštą.


Atsaką pateikė ir policijos generalinis komisaras


Savo atsaką pateikė ir Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, patvirtinęs, kad pernai rugpjūčio 10 dieną malšinti neramumų prie parlamento VST pareigūnai buvo iškviesti tik pamačius, kad situacija kaista.


R. Požėlos tvirtinimu, išvakarėse esą nebuvo jokios informacijos apie tai, kad prie Seimo vykstančio mitingo metu gali kilti riaušės. 


Pasak generalinio komisaro, visgi pamoka išmokta dabar prieš protesto akcijas imamasi maksimalių priemonių saugumui užtikrinti.


A. Bilotaitės pasisakymas
Ministrė paskelbė R. Pociaus atleidimo priežastis. Agnės Bilotaitės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.


Šalies vadovas iš institucijų reikalauja „argumentuotų atsakymų“


Reaguodamas į R. Pociaus pateiktą informaciją, šalies prezidentas Gitanas Nausėda kreipėsi į Lietuvos policiją ir Vidaus reikalų ministeriją (VRM) prašydamas pateikti „argumentuotus atsakymus“ į buvusio VSD vado išsakytus kaltinimus.



„Vidaus reikalų ministerija ir policija turėtų visuomenei pateikti argumentuotus atsakymus į mestus kaltinimus. Prezidento manymu, vidaus reikalų ministrė turėtų kaip galima greičiau argumentuotai atsakyti į jai mestus kaltinimus, nes nuo to priklauso ir piliečių pasitikėjimas vidaus reikalų sistemos pareigūnais“, komentavo Prezidentūros komunikacijos grupė[9]


Prezidentūra taip pat priminė, kad jei pareigūnas mano, jog yra nepagrįstai arba neteisėtai atleistas ar prieš jį buvo imtasi kitų neteisėtų veiksmų, šis klausimas esą turi būti sprendžiamas teisminiu keliu.


Atsaką pateikė ir pati A. Bilotaitė


Savo socialinėje feisbuko paskyroje nusprendė netylėti ir vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė, pareiškusi kad buvęs VSD vadas prieš ją ir Vidaus reikalų ministeriją pradėjo „šmeižto kampaniją“.



„Atleidimo priežasčių nenorėjau viešinti gerbdama buvusio tarnybos vado privatumą. Tačiau paskleistas melas ir šmeižtas nebeleidžia tylėti“, savo socialinėje paskyroje rėžė A. Bilotaitė.


Anot ministrės, tiesa yra tokia, kad R. Pocius neva ne kartą nedalyvavo statutinių vadovų pasitarimuose dėl grėsmių valdymo tuo pačiu nenurodęs ir jokių nedalyvavimo priežasčių. 


Generolas taip pat esą daugybę kartų neatsiliepęs tiek į ministrės, tiek į viceministro pakartotinius skambučius, atsisakydavęs skirti pareigūnus padėti policijai užtikrinti viešąją tvarką renginiuose bei skelbęs melagingą darbotvarkę ir melavęs apie savo susitikimus su diplomatais, kai pats net nebuvo darbo vietoje.


A. Bilotaitės pasisakymas
Ministrė paskelbė R. Pociaus atleidimo priežastis. Agnės Bilotaitės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.