- Dėl saugumo Italijoje trumpalaikės nuomos objektų savininkams teks akis į akį susitikti su svečiais
- Dėl augančių būsto kainų dedamas apynasris trumpalaike nuoma užsiimantiems asmenims
- „AirBnB“ eros pabaiga Niujorke: savininkams taikomos griežtesnės nuomos taisyklės
Dėl saugumo Italijoje trumpalaikės nuomos objektų savininkams teks akis į akį susitikti su svečiais
Italijoje svečius, apsistojančius trumpalaikės nuomos objektuose, pavyzdžiui, įtrauktuose į „Airbnb“ ar „Booking“ sąrašus, dabar privalės asmeniškai pasitikti turto savininkai arba valdytojai. Tuo tarpu jau visame pasaulyje sparčiau stengiamasi riboti nežabojamai išaugusį trumpalaikės nuomos poreikį apynasrius uždedant tokių objektų savininkams.
Šis pakeitimas priimtas po to, kai Europos miestuose vis dažniau reiškiamas susirūpinimas dėl „Airbnb“ nuomos poveikio rajonams, įskaitant didėjančias būsto kainas ir bendruomenės trikdymą. Šių metų pradžioje gyventojai Romoje, Florencijoje bei Milane išreiškė savo nepasitenkinimą vandališkais veiksmais, gadindami raktų užraktus, naudojamus savarankiškai registracijai[1].
Reaguodama į tai, Italijos vyriausybė uždraudė savarankiško registravimosi sistemas, motyvuodama pavojumi visuomenės saugumui. Nuo lapkričio 18 d. uždrausta naudoti klaviatūras ir užraktų dėžutes svečiams įeiti į vidų, ir ši taisyklė įsigaliojo nedelsiant. Nuo to laiko vietos valdžios institucijos ir policija pradėjo informuoti nekilnojamojo turto savininkus ir nuomos platformas apie naująsias taisykles.
Ši politika taikoma visoms trumpalaikėms turistų nuomos paslaugoms ir ja siekiama spręsti saugumo problemas, įskaitant galimybę, kad nekilnojamuoju turtu gali naudotis nusikalstamoje ar teroristinėje veikloje dalyvaujantys asmenys. Italijos vidaus reikalų ministerijos teigimu, dėl to, kad per automatinę registraciją negalima nustatyti asmens tapatybės, kyla pavojus visuomenės saugumui.
Priemonė buvo įvesta iš dalies tikintis, kad dėl artėjančių didelių renginių, pavyzdžiui, 2025 m. jubiliejaus iškilmių Romoje, nuomos veikla padidės. Dabar nekilnojamojo turto savininkai arba valdytojai privalo sutikti svečius atvykus, patikrinti jų tapatybę ir per 24 valandas pateikti jų duomenis policijai.
Romos meras Roberto Gualtieri palankiai įvertino šį sprendimą, apibūdindamas jį kaip laimėjimą visuomenės saugumui ir galimybę pagerinti miesto išvaizdą pašalinant iš gatvių užraktų dėžutes. Jis taip pat paskelbė apie planus imtis papildomų priemonių naujoms taisyklėms įgyvendinti.
Dėl augančių būsto kainų dedamas apynasris trumpalaike nuoma užsiimantiems asmenims
Viso pasaulio šalys griežčiau reglamentuoja „Airbnb“ ir panašias trumpalaikės nuomos platformas, nes nerimauja dėl augančių būsto kainų, pernelyg didelio turizmo ir vietos gyventojų perkėlimo[2].
Pavyzdžiui, Vienoje, Paryžiuje, Berlyne, Florencijoje ir Niujorkas naujomis taisyklėmis ribojamas dienų, kuriomis šeimininkai gali nuomoti turtą, skaičius, o kai kuriais atvejais reikalaujama gauti leidimus ar registruotis. Pavyzdžiui, Vienoje nuo 2024 m. liepos mėn. trumpalaikė nuoma bus ribojama iki 90 dienų per metus, o Paryžiuje – iki 120 dienų pirminės gyvenamosios vietos nuomai.
Italija svarsto galimybę visoje šalyje taikyti apribojimus, o Portugalija sustabdė naujų nuomos licencijų išdavimą, išskyrus kaimo vietoves.
Daugelis JAV miestų, įskaitant Honolulu, Memfį ir Niujorką, nustatė trumpalaikės nuomos taisykles arba draudimus, o Kanada taip pat įvedė apribojimus, pavyzdžiui, Monrealyje ir Vankuveryje nustatė nakvynių skaičiaus ribas. Kitos šalys, įskaitant Malaiziją, Singapūrą ir Japoniją, priėmė panašias priemones.
„AirBnB“ eros pabaiga Niujorke: savininkams taikomos griežtesnės nuomos taisyklės
Pernai metais Niujorke įsigaliojo vietos įstatymas, kuriuo buvo nustatytos griežtos trumpalaikės nuomos taisyklės, kuriomis veiksmingai ribojama „Airbnb“ veikla[3].
Pagal įstatymą reikalaujama, kad šeimininkai užsiregistruotų mieste, o reikalavimus atitikti gali tik tie asmenys, kurie gyvena nuomojamame turte ir būna ten viešnagės metu. Be to, šeimininkai gali apgyvendinti tik du svečius. Šis žingsnis panaikina daugelį trumpalaikės nuomos rūšių, pavyzdžiui, nuomą vakarėliams ar savaitgalio viešnagėms, ir „Airbnb“ jį laiko „de facto draudimu“.
Įstatymu siekiama spręsti būsto trūkumo ir didelių nuomos kainų problemą, nes trumpalaikė nuoma prisidėjo prie pragyvenimo kainų augimo populiariuose rajonuose. Nors „Airbnb“ ir toliau veikia, naujosios taisyklės smarkiai apriboja jos veiklą Niujorke, o daugelis nekilnojamojo turto objektų pašalinami iš rinkos. Įstatymas taip pat leidžia nuomotojams uždrausti trumpalaikę nuomą savo pastatuose. Tačiau kai kurie smulkieji nuomotojai jaučiasi nukentėję , nes įstatymas juos supriešina su stambiais nuomotojais.
„Airbnb“ užginčijo įstatymą, tačiau nesėkmingai, ir dabar bendradarbiauja su Niujorku dėl galimų pakeitimų. Tuo tarpu šeimininkai stengiasi laikytis registracijos reikalavimų, nes neregistruotiems skelbimams gresia baudos. Nepaisant to, pasaulinis Airbnb verslas toliau auga, daugėja užsakymų ir iš to gaunamų pajamų.