Istorinis momentas su mažais rezultatais: įvyko Bideno ir Xi susitikimas

Pasaulis, ŠiandienDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Susitikimas
Kinijos ir JAV vadovų susitikimas. Socialinių tinklų nuotrauka

Ką Kinijos Xi Jinpingas gavo iš susitikimo su JAV Joe Bidenu?

JAV prezidento Joe Bideno ir Kinijos prezidento Xi Jinpingo aukščiausiojo lygio susitikimas San Franciske, kuris yra Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo forumo dalis, turėtų būti svarbus diplomatinis susitikimas, nors lūkesčiai ir nedideli. Šis susitikimas, vykstantis vaizdingame Filolio dvaro fone, yra retas dviejų didžiausių pasaulio ekonominių vadovų tiesioginio dialogo atvejis.

J. Bidenui tai galimybė akis į akį pabendrauti su Xi, kuris Jungtinėse Valstijose lankosi pirmą kartą per pastaruosius šešerius metus. Tikimasi, kad jų pokalbyje bus aptarti įvairūs ginčytini klausimai – nuo Pietų Kinijos jūros militarizavimo iki žmogaus teisių problemų. Tačiau, atsižvelgiant į didelius ideologinius ir strateginius abiejų tautų skirtumus, ekspertai įspėja, kad negalima tikėtis jokių esminių proveržių[1].

Labai svarbus diskusijų aspektas bus dirbtinio intelekto (DI) naudojimas karinėse operacijose. Abi šalys jau anksčiau kėlė nerimą dėl nekontroliuojamo dirbtinio intelekto naudojimo kariniuose veiksmuose. Baltieji rūmai nurodė, kad tai bus prioritetinė tema. Laukiama galimo susitarimo apriboti dirbtinio intelekto naudojimą autonominėje ginkluotėje ir branduolinio arsenalo valdyme.

Šis žingsnis būtų žingsnis siekiant sumažinti riziką, susijusią su besiplečiančia dirbtinio intelekto sritimi, ir atspindėtų retą interesų suartėjimą. Kita svarbi tema – karinių ryšių atkūrimas, kurį pabrėžė patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake Sullivan. Ši iniciatyva, nors ir iš pažiūros kukli, galėtų atverti kelią reikšmingesniam dialogui ir įtampos mažinimui ateityje.

Šalių vadovai
Susitikimas buvo įtemptas, bet dialogas vyko taikiai. Socialinių tinklų nuotrauka

Pasaulinis susitikimo kontekstas yra kupinas geopolitinės įtampos

Tikimasi, kad vadovai aptars įvairius tarptautinius konfliktus, įskaitant Izraelio ir Hamaso karą ir Rusijos invaziją į Ukrainą. Be to, aukščiausiojo lygio susitikime gali būti aptarta padėtis Taivane, Šiaurės Korėjoje ir žmogaus teisių klausimai, t. y. sritys, kuriose JAV ir Kinija istoriškai nesutaria. JAV ketina pasinaudoti aukščiausiojo lygio susitikimu, kad paspaustų Kiniją dėl jos pozicijos Irano atžvilgiu, siekdamos užkirsti kelią tolesniam eskalavimui Artimuosiuose Rytuose.

Šis derybų aspektas pabrėžia platesnį Biden-Xi dialogo poveikį pasaulinei taikai ir saugumui.. Šis vizitas sutampa su Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo aukščiausiojo lygio susitikimu ir tapo Kinijos vadovo viešųjų ryšių triumfu, nes jis dalyvavo svarbiose diskusijose su Prezidentu Joe Bidenu[2].

Xi ir J. Bideno susitikime buvo pasiekti svarbūs susitarimai tokiais klausimais kaip fentanilis, kariniai ryšiai ir dirbtinis intelektas. Kaip pažymėjo su šia kelione susipažinę šaltiniai, šie rezultatai labiau atitiko JAV, o ne Kinijos tikslus. Vis dėlto Xi diplomatinė strategija, atrodo, buvo nukreipta į tai, kad mainais į bendradarbiavimo pažadus būtų pasiekta JAV politikos nuolaidų, taip sumažinant dvišalę įtampą ir sutelkiant dėmesį į ekonomikos augimą.

Šis požiūris buvo ypač svarbus atsižvelgiant į dabartinį Kinijos ekonomikos sulėtėjimą ir vidaus politinius iššūkius, įskaitant neseniai įvykusį nepaaiškinamą aukšto rango pareigūnų nušalinimą. Svarbiausias J. Bideno pasiekimas – užtikrinti Kinijos bendradarbiavimą kontroliuojant fentanilio srautą į Jungtines Valstijas, kuris kelia didelį susirūpinimą JAV.

Pagal susitarimą, grindžiamą principu pasitikėk, bet tikrink, Kinija nukreipia dėmesį į konkrečias fentanilio prekursorius gaminančias bendroves. Atsakydamos į tai, JAV panaikino sankcijas Kinijos viešojo saugumo teismo ekspertizės institutui, o šis sprendimas sukėlė diskusijų. Kritikai teigia, kad tai mažina JAV sankcijų patikimumą ir rodo švelnesnę poziciją Kinijos žmogaus teisių klausimais, ypač dėl uigūrų.

Nepaisant šių nuogąstavimų, J. Bideno administracija karinio dialogo su Kinija atnaujinimą laiko svarbiu pasiekimu. Šiuos dialogus Kinija anksčiau buvo sustabdžiusi, reaguodama į buvusios JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi apsilankymą Taivane 2022 m. Tačiau tokie ekspertai kaip Craigas Singletonas iš Demokratijų gynimo fondo įspėja, kad nors sumažėjusi įtampa yra sveikintina, mažai tikėtina, kad šie dialogai pakeis Kinijos karinius veiksmus, kuriuos JAV laiko agresyviais.

Tikėtasi nedaug tad išsikelti tikslai buvo pasiekti

Bideno administracijos pareigūnai pripažino, kad funkcionalių karinių santykių su Kinija užmezgimas bus sudėtingas ir laipsniškas procesas, reikalaujantis, kad Kinija įžvelgtų tokio bendravimo vertę. Toks požiūris pabrėžia niuansuotą ir sudėtingą JAV ir Kinijos santykių pobūdį, kai strateginė diplomatija ir abipusės nuolaidos yra svarbiausi dalykai, padedantys išlaviruoti sudėtingame geopolitinių ir ekonominių interesų tinkle[3].

Aukšto lygio prezidentų Xi Jinpingo ir Joe Bideno susitikime Xi vaizdavo Kiniją, siekiančią darnaus sambūvio su Jungtinėmis Valstijomis. Jis kreipėsi į JAV verslo lyderius, pabrėždamas Kinijos pasirengimą būti JAV partnere ir drauge. Atrodo, kad šia retorika, ypač ryškia neseniai Kinijoje vykdytų reguliavimo priemonių griežtinimo ir elgesio su kai kuriais užsienio įmonių vadovais fone, buvo siekiama nuraminti tarptautinę verslo bendruomenę.

Susitikimas, kurio metu per televiziją buvo transliuojamas pasivaikščiojimas po sodą, Kinijos žiniasklaidoje buvo vaizduojamas kaip Xi meistriškumo tvarkant svarbiausius šalies ekonominius ir politinius santykius įrodymas. Buvęs Pentagono pareigūnas, Singapūro nacionalinio universiteto mokslininkas Drew Thompsonas, atsižvelgdamas į diskusijas dėl Kinijos investuotinumo, išsakė mintį, kad Xi gali bandyti sušvelninti JAV kaip grėsmės suvokimą.

Xi pokalbyje su Bidenu taip pat pakartojo jo anksčiau Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui išsakytas mintis, pabrėžiančias būtinybę JAV ir Kinijos santykius vertinti atsižvelgiant į reikšmingus pasaulinius pokyčius. Ši perspektyva leidžia manyti, kad Kinija kartu su Rusija keičia tarptautinę tvarką, kuriai tradiciškai vadovauja JAV.

Tačiau aukščiausiojo lygio susitikime vyravo pragmatizmas. Rajaratnamo tarptautinių studijų mokyklos profesorius Li Mingjiangas pažymėjo, kad Kinija pripažįsta, jog jos ekonominei pažangai svarbu palaikyti funkcionalius santykius su JAV ir Vakarais.

Kooperacija geriau nei konfliktas, bet JAV ir Kinija turi aiškių skirtumų

J. Bidenas viešumoje laikėsi tvirtos pozicijos, pakartodamas savo griežtą požiūrį į Kiniją ir pavadindamas Xi diktatoriumi. Nepaisant tokios retorikos, derybose buvo pasiekti susitarimai, galintys stabilizuoti nestabilius JAV ir Kinijos santykius. Pagrindinis susitarimas buvo atnaujintas aukšto lygio karinis dialogas, kuriuo siekiama sumažinti atsitiktinių konfliktų riziką, ypač po įtampos, kilusios po Nancy Pelosi vizito Taivane.

Taivano klausimas buvo pagrindinė Biden-Xi diskusijų tema. Xi pabrėžė Bidenui, kad Taivano klausimas jų dvišaliuose santykiuose yra labai svarbus ir potencialiai nestabilus. Kornelio universiteto Kinijos užsienio politikos ekspertė Jessica Chen Weiss atkreipė dėmesį į Taivano svarbą JAV ir Kinijos dinamikai, tačiau taip pat pripažino, kad abi šalys, atrodo, laikosi atsargaus požiūrio, ypač atsižvelgiant į artėjančius Taivano prezidento rinkimus.

Pranešama, kad Xi patikino Bideną, jog Kinija pirmenybę teikia taikiam Taivano susijungimui, ir sumenkino gandus apie artimiausiais metais planuojamus karinius veiksmus. Šis teiginys, jei jis yra tikslus, galėtų reikšti ne tokią agresyvią Kinijos poziciją šiuo jautriu klausimu. Vis dėlto, pasibaigus Biden-Xi susitikimui, išryškėjo sudėtingumas ir atsargus optimizmas, apibūdinantis vienus svarbiausių dvišalių santykių pasaulyje.