Suprasti akimirksniu
  • Lenkijoje – nelegalios mėsos pardavimo schema
  • Lietuvoje fiksuojami panašūs pažeidimai: nelegali mėsa atvežama ir iš Lenkijos
  • Lietuvoje mėsos pardavimus prižiūri įstatymai
  • Perkant ir vartojant nelegalią mėsą galima pakenkti sveikatai
Šaltiniai
kebabas
Lenkijoje – nelegalios mėsos pardavimo schema. Unsplash nuotrauka

Lenkijoje – nelegalios mėsos pardavimo schema

Netoli Bydgoščiaus, Šiaurės Lenkijoje, esančioje perdirbimo įmonėje šalies policija aptiko nelegaliai pagamintos mėsos kebabams, kurios vertė siekia apie 70 000 zlotų arba 16 249 Eur. Ant produkto nebuvo veterinarinio ženklinimo, o tai reiškė, kad jis nepraėjo reikiamų tyrimų, tačiau buvo nelegaliai parduodamas[1].

Pareigūnai aptiko apie pusantros tonos šaldyto produkto, skirto kebabams. Dar 200 kg žalios mėsos rasta šaldymo kamerose . Viena iš partijų buvo ką tik supjaustyta, tačiau buvo laikoma plastikinėse dėžutėse, ant stalo, net ant grindų. 

Policijos pareigūnus lydėjo rajono veterinarijos pareigūnas. Teigiama, kad dėl to, jog įmonė neturėjo reikiamo leidimo perdirbimo veiklai vykdyti, mėsos kokybės netikrino paskirtos institucijos. Nė viena iš tarnybų aptiktų mėsos partijų nebuvo pažymėta veterinarijos ženklu, ant jų nebuvo pažymėtas tinkamumo vartoti terminas.

Aptikus nelegalią perdirbimo įmonę, Bydgoščiaus policija paskelbė pradedanti procedūrą dėl „prekybos gyvūninės kilmės produktais tokiu būdu, kuris neatitinka rajono veterinarijos gydytojo tvarkomame registre nurodytai subjekto veiklos rūšiai“.

Lietuvoje fiksuojami panašūs pažeidimai: nelegali mėsa atvežama ir iš Lenkijos

Lietuvoje taip pat fiksuojami panašūs pažeidimai. Mėsos pardavėjai įveža į šalį reikalavimų neatitinkančius gaminius, dažnu atveju – iš tos pačios Lenkijos. Siekiant pažaboti toką veiklą, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kartu su Lietuvos kriminalinės policijos atstovais organizuoja bendrus mėsos gaminių patikrinimus[2]

Dažniausiai pažeidimai yra susiję su įvežama mėsa ir jos produktais, taip pat pasitaiko ir netinkamo ženklinimo ar informacijos vartotojams pateikimo atvejų. Kai kuriais atvejais fiksuojami šešėlinės ekonomikos atvejai, kai prekės realizuojamos nedeklaruojant apyvartos, kiekių ar be lydinčių dokumentų. Ne visada užtikrinamas ir produkcijos atsekamumas.

Nustačius prekybos pažeidimų, prekeiviams taikomos baudos pagal Administracinių nusižengimų kodeksą. Baudų dydis priklauso nuo pažeidimų rūšies ir masto. Nustačius nelegalią prekybą maisto produktais, tokie gaminiai nukreipiami sunaikinti. Nelegalios prekybos mėsa atvejų nustatoma įvairiuose šalies regionuose, daugiau jų užfiksuojama didžiuosiuose miestuose.

Rekomenduojama mėsa pirkti iš patikimų pirkėjų. Jose Ignacio Pompe/Unsplash nuotrauka
Rekomenduojama mėsa pirkti iš patikimų pirkėjų. Jose Ignacio Pompe/Unsplash nuotrauka

Lietuvoje mėsos pardavimus prižiūri įstatymai

Mėsos pardavimui Lietuvoje galioja griežti reikalavimai, reglamentuoti tiek nacionaliniais, tiek Europos Sąjungos (ES) teisės aktais. 

Norint pardavinėti mėsą, būtina registruoti veiklą Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT), taip pat gali reikėti gauti leidimą, priklausomai nuo veiklos apimties, pvz., mažmeninė prekyba ar didmeninė prekyba. Pardavimo vietos patalpos turi atitikti higienos reikalavimus ir būti patikrintos VMVT. Turgavietėse būtina turėti VMVT leidimą prekiauti, o orekiaujant šviežia mėsa atvirose vietose, būtina laikytis papildomų higienos taisyklių, užtikrinti tinkamą temperatūrą ir apsaugoti mėsą nuo užteršimo.

Parduotuvėse ar kitose prekybos vietose, esančiose viduje, mėsa turi būti laikoma tinkamose temperatūrose: šviežia mėsa – nuo 0°C iki +4°C, šaldyta mėsa – ne aukštesnėje kaip -18°C temperatūroje. Pardavimo vietoje turi būti užtikrinta tinkama higiena, specialūs paviršiai, įrankiai, šaldytuvai.

Pati mėsa privalo būti gauta iš patvirtintų skerdyklų arba sertifikuotų tiekėjų. Kiekviena mėsos partija turi turėti lydimuosius dokumentus: kilmės sertifikatą, veterinarinio patikrinimo dokumentus, informaciją apie skerdyklą ir gyvūno sveikatos būklę.

Pardavėjams būtina turėti aiškų produktų galiojimo terminą ir tinkamą ženklinimą. Etiketėse turi būti pateikta visa privaloma informacija: produkto pavadinimas (pvz., jautiena, kiauliena), kilmės šalis, galiojimo terminas, laikymo sąlygos, svoris, informacija apie galimus alergenus, jei taikoma.

Turgaus prekyvietėms galioja kiti reikalavimai. Glenn Tan/Unsplash nuotrauka
Turgaus prekyvietėms galioja kiti reikalavimai. Glenn Tan/Unsplash nuotrauka

Perkant ir vartojant nelegalią mėsą galima pakenkti sveikatai

Nors dalis žmonių gali pasirinkti, kur pirkti mėsą, tai darantys neoficialiuose pardavimo vietose ne tik perka nelegalų produktą, tačiau ir susiduria su tam tikrais pavojais sveikatai. Pavyzdžiui, neaiški mėsos kokybė nelegaliose prekyvietėse gali reikšti tai, kad parduodama mėsa gali būti užteršta bakterijomis (pvz., Salmonella, E. coli, listerija), taip pat virusais ar parazitais.

Gali būti, kad perkamo produkto galiojimo laikas taip pat yra pasibaigęs, mėsa gali būti pasenusi, ypač jei ji ilgą laiką yra laikoma netinkamomis sąlygomis arba užteršta pavojingomis medžiagomis. Be to, nelegaliose prekyvietėse parduodama mėsa gali būti gaunama iš gyvūnų, kurie buvo sergantys, netinkamai skersti ar net nugaišę. 

Siekiant apsisaugoti, rekomenduojama pirkti produktus tik iš patikimų pardavėjų, kurios laikosi higienos ir saugos standartų. Įsitikinkite, kad mėsa turi galiojimo datą, kilmės šalies informaciją ir yra tinkamai ženklinta. Be to, apsinuodijus ar kitaip įsitikinus, kad produktas neatitinka reikalavimų, praneškite apie tai atsakingoms institucijoms.