- Šiandienos Seimo plenariniame posėdyje Seimas priėmė svarbių įstatymų
- Buvo bent du svarbūs projektai, kurių sustabdyti nebuvo įmanoma, todėl Seimas, mano vertinimu, priėmė netinkamus ir ydingus sprendimus, nepaisant mūsų pastabų
Šiandienos Seimo plenariniame posėdyje Seimas priėmė svarbių įstatymų
Dalį netinkamų Seimo sprendimų pavyko sustabdyti ar sukurti prielaidas klaidas taisyti. Paminėsiu svarbiausius sprendimus:
1. Seimas siūlo ženkliai didinti vienkartinę išmoka kiekvienam gimusiam, įvaikintam vaikui – nuo 506 eur iki 920 „į rankas„“;
2. Seimas ėmėsi svarstyti įstatymo pakeitimą, kad būtų viešai skelbiami visų valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų gautas darbo užmokestis. Siūliau formuluotes tobulinti šio įstatymo priėmimo metu: būtina skelbti visas realiai gautas išmokas iš minėtų darbdavių (premijas, priemokas ir pan.) – tuomet iš tiesų būtų pasiektas tikras skaidrumas.
3. Seimas ėmėsi naikinti anos daugumos ydingą reguliavimą, kuriuo buvo suteikta teisė aplinkos apsaugos pareigūnams tikrinti lengvųjų automobilių atitiktį taršai, skirti baudas ir naikinti techninę apžiūrą.
4. Nustebino, kad Seimas ėmėsi svarstyti įstatymą, pagal kurį valstybė reikalaus duomenų iš privačių įmonių apie būtiniausių maisto produktų, prekių ir paslaugų kainų dedamąsias dalis, kitaip tariant duomenų apie konkrečių įmonių kainodarą. Nepadėjo, nei klausimai, kokiu tikslu tokie duomenys būtų renkami, nei ekonomikos elementorius: būtent kainodaros pagalba įmonės konkuruoja tarpusavyje, todėl tai yra komercinė paslaptis. Laimei, šį įstatymą dar svarstysime Teisėtvarkos komitete – viliuosi, įtikinsiu sustabdyti šį perteklinį valstybės kišimąsi į įmonių veiklą.
5. Pavyko sustabdyti „konservatorišką“ Seimo rezoliuciją apie Sakartvelą: Seimas jau buvo pasiruošęs balsuoti už konservatorių pasiūlytą ir itin nežymiai „patobulintą“ projektą. Niekas neginčija, kad Sakartvelą būtina kviesti į Europos Sąjungą ir NATO, siūlyti atsipeikėti, kad stojimo į ES stabdymas nėra išmintingas. Tačiau rezoliucija buvo formuluojama taip, kad keltų sumaištį pačiame Sakartvele ir kurtų diplomatinį konfliktą tarp Lietuvos ir Sakartvelo. Labai panašų į tą, kuris Landsbergio sukurtas su Kinija ir dar labiau skatinamas paskutinėmis jo ministravimo dienomis (trijų Kinijos ambasados darbuotojų išsiuntimas). Sukurti kuo daugiau konfliktų su užsienio valstybėmis - akivaizdus nueinančios valdžios tikslas.
Buvo bent du svarbūs projektai, kurių sustabdyti nebuvo įmanoma, todėl Seimas, mano vertinimu, priėmė netinkamus ir ydingus sprendimus, nepaisant mūsų pastabų
1. Kitų metų SODROS biudžete nebus iš esmės sprendžiama pensininkų skurdo lygio mažinimo problema, Socialinio draudimo pensijų sistema ir toliau išliks nemotyvuojanti: Seimas iš esmės pritarė dar konservatorių daugumos pasiūlytam Socialinių fondų biudžetų įstatymams. Beje, Seimas nusprendė toliau kaupti SODROS rezervą (2024 m. jis sudarys 3,5 mlrd. Eur, 2025 m. – jau 4,2 mlrd. Eur). Kėliau ir tebekeliu klausimą, kam Lietuvai reikalingas tokio dydžio SODROS rezervas? Juk galėtume dalį šio rezervo skirti pensijoms ir vaikus auginančioms šeimoms!
2. Seimas nusprendė atimti teisinę neliečiamybę Seimo nariui Remigijui Žemaitaičiui. Jokie argumentai, kad taikomi dvigubi standartai, nepadėjo. Juk baudžiamosios bylos turėtų būti vedamos lygiai taip pat visai eilei visuomenės veikėjų ar politikų, kurie skatino neapykantą kitiems. Pamenate, Valinskas siūlė kitataučius šaudyti, Kuklianski tvirtino, kad žydai labiau nekenčia lietuvių, nei lietuviai žydų, o per LRT vienai asmenų grupei buvo siūloma paversti gyvenimą pragaru. Tie pasisakymai palikti „už prokuratūros ir teismų durų“, o Žemaitaičio atvejis identifikuotas ir tęsiamas.