Į JAV ketinusiam skristi R. Žemaitaičiui – apkaltos atomazga: istorijoje gali kyšoti oponentų „pagaliai“?

Lietuva, NuomonėsMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Remigijus Žemaitaitis
Remigijus Žemaitaitis. ELTA nuotrauka

R. Žemaitaitis neslepia nusivylimo

Darbinę kelionę ir susitikimus su Jungtinės Amerikos Valstijų (JAV) administracijos atstovais planavęs „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis liko prie suskilusios geldos. Paaiškėjo, kad į susitikimą jį neva kvietusio JAV Vyriausybės efektyvumo departamento darbuotoju prisistačiusio asmens atsiųsti bilietai buvo netikri.

Pasak „aušriečio“, prieš kelias savaites į jį kreipėsi JAV Vyriausybės efektyvumo departamento (DOGE) darbuotoju Ryanu Reideliu prisistatęs asmuo, pakvietęs susitikti su Elonu Musku. Po kelių savaičių bendravimo durys į JAV buvo atidarytos R. Žemaitaičiui įteiktu asmeniniu pakvietimu. Visgi, atvykus į oro uostą, laukė akibrokštas. Paaiškėjo, kad lėktuvo bilietai buvo netikri, tuo tarpu koją pakišo ne kas kita, kaip, jo nuomone, čia pat esantys apgavikai. Dėl situacijos Seimo narys neslėpė nusivylimo.

Įdomu, jog politikas vasarį pats laišku kreipėsi į JAV Vyriausybės efektyvumo departamentui vadovaujantį milijardierių E. Muską. Šis technologijų magnatą kvietė bendradarbiauti; norėjo išsiaiškinti, ar tarptautinės plėtros agentūros (USAID) lėšomis finansuotos Lietuvoje veikiančios organizacijos galėjo daryti įtaką vidiniams politiniams procesams.

R. Reideliu prisistatęs asmuo užtikrino šį reikalą sutvarkysiąs ir nerimą panaikinsiąs. Tuomet, nieko nelaukus, pasiūlė susitikimo datą JAV, o taip pat – „ištiesė ranką“ neva apmokant kelionės išlaidas ir į komplektą įeinančias pramogas. Galiausiai pasirodė, jog skrydžio ir viešbučio rezervacijos dokumentai buvo melagingi.

R. Žemaitaitis pažeidė komandiruočių tvarką ir nusipelnė apkaltos?

Visuomenininkas Andrius Tapinas – netylėjo. Užsiminė apie E. Muskui neva dovanų vežtas gintarines sąsagas, paimtas iš Seimo sandėlio. Tikino, esą Seimo narį apgavo Vašingtono pareigūnu prisistatęs anonimas. Liudydamas menamos klastos aplinkybes, pastarasis antradienį Laisvės TV perdavė susirašinėjimus su R. Žemaitaičiu. Laisvės TV mini, jog „Nemuno aušros“ lyderis apsimetėliui iš JAV DOGE departamento skundė prezidentą G. Nausėdą, esą šis kritikuoja Trumpą. Žinoma, kad tokie duomenys gali būti sietini su Seimo narių keliones reglamentuojančios tvarkos ir galimo korupcinio pobūdžio teisės pažeidimais. Ir tada, taip sakant, prasidėjo „katės ir pelės“ žaidimas. Visgi, A. Tapinas spėjo patikinti:

„Tai tikrai ne Laisvės TV iniciatyva”.

Nors politikas kelionės tikslą įvardijo asmeniniu, kapstantis giliau, klijuojama etiketė, esą kelionę žadėjo apmokėti JAV DOGE atstovai. Remiantis susirašinėjimų duomenimis, kaštai galėtų siektų maždaug 30 tūkst. eurų.

Dėl šio žingsnio R. Žemaitaičiui svarstoma inicijuoti apkaltą. Į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją prašant inicijuoti apkaltą „Nemuno aušros“ lyderiui kreipėsi ir eksparlamentaras Laisvės partijos pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius. Tuo pačiu klausimu „ranką kelia“ ir Seimo vicepirmininkė, buvusi bendražygė Agnė Širinskienė, teigianti, esą R. Žemaitaitis pažeidė komandiruočių ir išvykų tvarkas.

Istorijos atomazgą vertins Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

A. Širinskienė
A. Širinskienė. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

R. Žemaitaitis turi versijų, kas galėjo jį apmulkinti

Vyras pripažįsta turintis daug priešų.

„Tai gali būti dar viena provokacija“, – spėjo politikas.

R. Žemaitaitis taip pat tikina Seimo valdybą dėl savo kelionės informavęs tinkamai. Tuo tarpu teisindamasis, kodėl vyko su savo žmona, o ne su kokiu nors partijos bendražygiu, R. Žemaitaitis sako:

„Jeigu būčiau su kokiu R. Puchovičium skridęs, būtų galvoję, kad golubyje (rus. žydri). Tai gal jau tokiu atveju nereikia. Kadangi aš esu normalios orientacijos žmogus ir pripažįstu tas vertybes, ir žinant, kad Trumpas pasakė, kad yra dvi lytys, tai gal aš geriau skrendu su savo žmona. Būtų blogiau, jeigu būčiau skirdęs su kokia sekretore ar padėjėja“, – aiškino „aušrietis“.

Be to, jis mano, jog gyvendamas normalioje demokratinėje valstybėje elgiasi dorai, žerdamas kritiką prezidentui G. Nausėdai dėl, parlamentaro vertinimu, netinkamų sprendimų užsienio politikos srityje.

Tautiečiai skaičiuoja „pagalius į ratus“

Visgi, kyla klausimų, ar dėl to šio žingsnio gali grėsti apkalta; ar tai – teisinga.

Daugelis pamena ryšių su „Lotynų-Kubos“ mafija neva turėjusį Žygimantą Pavilionį, kuriam buvo pavesta atsistatydinti iš Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko posto, tačiau taip neįvyko. Tuomet atstatydinimo procese dalyvavo mažiau nei pusė parlamentarų. Už Ž. Pavilionio atstatydinimą balsavo 57 Seimo nariai, 5 balsavo prieš, 1 biuletenis buvo sugadintas.

Teigta, jog URK pirmininkas pakenkė Lietuvos diplomatiniams tikslams, kai vizito Sakartvele metu konservatorius išreiškė paramą tik šios šalies opozicionieriams. O tai neva paskatino dar didesnį tarpusavyje kovojančių pusių susipriešinimą. Į juodąjį sąrašą rašyti ir pastarojo pasisakymai bendraujant su Kremliaus opozicionieriumi apsimetusiu aktyvistu. Sakyta, kad šiems asmenims jis atskleidė Lietuvos diplomatijos veikimo principus, pateikė užsienio politikų pavardes, komentavo Lietuvos diplomatijos strateginius tikslus bei savo pasisakymais, ignoruodamas konstitucinį valdžių padalijimo principą trečiųjų valstybių piliečių akyse, sumenkino valstybės prezidento vaidmenį užsienio politikoje.

URK pirmininkas kritikos susilaukė po to, kai Rusijos aktyvistai, žinomi pravardėmis „Vovan“ ir „Lexus“, išplatino vaizdo įrašą, kuriame apsimetus Kremliaus opozicionieriumi L. Volkovu užsienio politikos temomis buvo pakalbintas Ž. Pavilionis. Įrašo pabaigoje Ž. Pavilionis pašnekovą ragina nekreipti dėmesio į prezidentą G. Nausėdą užsienio politikos klausimais, esą jis tėra tik „simbolinis“. Tąsyk Ž. Pavilionis užsiminė apie savo ryšius su „Lotynų-Kubos mafija“, per kurią neva daroma įtaka JAV Kongrese:

„Turiu gerus kontaktus su Kongresu, bet Kongresas Vašingtone yra šventesnis už šventuosius, tai daugiau nei administracija. Aš tave galiu sujungti su kubiečių-lotynų mafija, lobistų grupe, kuri yra antra pagal pajėgumą Kongrese. Tai Menendesas“, – sakė jis.

Tačiau, skirtingai nei R. Žemaitaičiui, apkalta neįvyko.

Dalis tautiečių šnabždasi, kaipgi vertinamas menamas Seimo narių lojalumas: galbūt pirštu negrūmojama tik tada, kai šie it avelės linksi galvomis ir niekuomet neprieštarauja. Kvestionuojamas ir privačių interesų interpretavimas. Sakoma, esą „aušrietis“ darė, bet nepadarė, tačiau, nepaisant to, „sėsk du“ – ir apkalta.