Dabartinės Vyriausybės veiklą teigiamai vertina tik kiek daugiau, kaip 5 proc. respondentų
Vyriausybės darbą neigiamai vertina vis daugiau šalies gyventojų. Tai paaiškėjo „Delfi“ užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovei „Spinter tyrimai“ 2023 metų kovo 17–27 dienomis atlikus visuomenės nuomonės apklausą.
Teigiamai jos darbą vertinančiųjų dalis itin kukli – vos 5,1 proc.
Neigiamai vertinti Vyriausybės darbą linkę kone du trečdaliai respondentų.
Kaip informuoja „Delfi“, teigiamai ir greičiau teigiamai ministrų kabineto veiklą vasarį vertino 30,8 procento apklaustųjų, kovą – 29,1 procento.
Greičiau neigiamai ir neigiamai Vyriausybės veiklą vasarį vertino 62,2 procento respondentų, kovą šis skaičius jau siekė 65,9 procento[1].
Partijų reitingų svyravimas – normos ribose
Vilniaus politikos analizės instituto asocijuotasis analitikas Matas Baltrukevičius sako, kad partijų reitingų pokyčiai nėra kažkokie šokiruojantys.
„Partijų reitinguose pokyčių nėra – visi judėjimai paklaidos ribose. Gal įdomiausia tai, kad reitingai gražiai susiklojo į tris lentynas – viršutinėje Tėvynės sąjunga ir socialdemokratai, antroje – demokratai ir „valstiečiai“, trečioje Laisvės partija, Darbo partija, Liberalų sąjūdis ir „Laisvė ir teisingumas“.
Jeigu Seimo rinkimai vyktų dabar, pirma lentynėlė kovotų dėl pergalės, antroji užtikrintai patektų į Seimą, o trečiosios narės kovotų dėl 5 proc. barjero peržengimo.
Bet laiko dabar labai daug, o partijų ambicijos didesnės. Čia ypač išskirčiau demokratus. Skvernelio tikslas tikrai nėra trečia vieta“, – savo socialiniame tinkle rašo analitikas[2].
Reitingų lyderiai – socialdemokratai, paskutinėje vietoje – „darbiečiai“
Kaip matoma tyrimo rezultatuose, ir toliau užtikrintai pirmauja opozicijoje esantys socialdemokratai.
Valdantieji konservatoriai yra antri, juos palaipsniui vejasi buvę valdantieji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).
Daugiau, kaip pusmetį buvusi ketvirtoje vietoje, LVŽS aplenkė demokratus „Vardan Lietuvos“, kurių palaikymas sumenko.
Kiti valdančiąją daugumą sudarantys – liberalai ir laisviečiai – daug palaikymo neturi, nors jis kiek ir paaugo, lyginant su paskutiniąją apklausa. Juos atitinkamai palaiko 6,8 ir 4,2 proc. Dar 4,4 proc. respondentų palaiko partiją „Laisvė ir teisingumas“, o darbiečių palaikymas sumenko beveik perpus – nuo 3,8 proc. iki 2,2 proc.
Vis dėlto visas šias partijas lenkia visai kiti respondentų pasirinkimai.
Net 40,9 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių pareiškė, kad norėtų rinktis kitokias partijas, nebalsuotų visai, arba teigė nežinantys, kaip derėtų vertinti dabar valdžioje esančias politines jėgas.
Kiti tyrėjai – kitokie ir reitingai
Tiesa, kovo gale buvo paviešinti kitos tyrimus atliekančios įmonės analogiško tyrimo rezultatai, kurie rodė kiek kitokias tendencijas.
Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“ atliko tyrimą „Lietuvos barometras“, kuris parodė, kad partijų reitinguose pirmauja socialdemokratai ir demokratai „Vardan Lietuvos“. Šias partijas būtų rinkęsi vienodas skaičius respondentų. Tik trečioje vietoje dabartiniai valdantieji konservatoriai.
Apklausa parodė, kad nepalankiausiai vertinamas politikas yra užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis[3].
Komentatorių nuomonės skiriasi
Viešai reiškiantys savo nuomonę socialiniuose tinkluose gyventojai stoja į skirtingas barikadų puses: vieni konservatorių kratosi kaip velnias kryžiaus, kiti juos giria ir sako, kad nieko geriau Lietuvai nenutiko.
„Už ką kitais metais reiks balsuoti, nežinau tiesiog nematau, bet tikrai ne už konservatorius“, – rašo Julija Dumbliauskienė.
Jai atkirto Albinas A. Gaubas:
„Sakiau ir sakysiu kol gyvas būsiu, kad jei valdžioje būtų buvę nuo pat 1990 metų TS-LKD be jokių pertraukų, tai dabar Lietuva būtų ES stipriausių šalių, kaip Vokietija, Švedija, Suomija ir kt. ekonominiame lygyje. O kaip visus tuos metus (beveik) valdė vagių šaikos amb-lo, karabasinių, tai ir esam ten, kur esam – ES dugne. Jei dar tokie parazitai valdys toliau, tai gali Luetuva ir iš žemėlapio išnykti. Turbūt patys lietuviai to nori, kad už tokius balsuoja. TS-LKD europietiška partija ir vienintelė, kuri siekia, kad Lietuva būtų stipriausių ES lygyje, bet Lietuvos vatnikai to nenori. Nori, kad būtų valstybė dugne arba kremliaus žudikų glėbyje – va ten jiems labai patiktų. Tai ir sėkmės debilams!“
„Tai kad jiems iki tikrųjų konservatorių kaip iki Kinijos rakom. Komunistuojančių leftistų gauja. Kada pas tikrus konservatorius buvo 72 lytys?“, – suabejojo Raimondas Venislovas[4].