Virdžinijos valstijoje – šaudynės, žuvo mokyklą ką tik baigęs paauglys ir jo tėvas
Jungtines Amerikos Valstijas sukrėtė dar vienos šaudynės. Antradienį įtariamajam pradėjus šaudyti netoli Virdžinijos Sandraugos universiteto Ričmonde po vienos iš miesto vidurinės mokyklos išleistuvių ceremonijos, per šaudynes žuvo 2 žmonės ir dar 5 buvo sužeisti[1].
Ričmondo policija pranešė, kad šaudynės įvyko apie 17. 13 val. vietos laiku, Monroe parko teritorijoje, netoli universiteto miestelio teatro. Būtent šiame teatre buvo neseniai pasibaigusi Hugenoto vidurinės mokyklos išleistuvių ceremonija, tuo metu, absolventai ir jų šeimos kaip tik išėjo iš teatro.
Būtent tuomet žmonės išgirdo maždaug šūvių, kilo panika ir chaosas, į įvykio vietą atskubėjo gausios policijos ir medikų pajėgos, tačiau aukų išvengti nepavyko: šaulys nužudė 2 žmonės. Remiantis pirminiais duomenimis, tai buvo ką tik mokyklą baigęs 18-metis, o kitas – 36 metų vyras, kaip manoma, nužudyto jaunuolio tėvas.
Ričmondo policija paskelbė, kad dar 5 asmenys buvo sužeisti ir patyrė įvairaus sunkumo sužalojimus: 2 žmonės buvo gydomi dėl kritimo, 1 nuo šūvių bėgantį nepilnametį partrenkė automobilis, dar 9 žmonės buvo gydomi įvykio vietoje dėl nedidelių sužalojimų.
Policija taip pat pranešė, kad sulaikytasis, siejamas su šiomis šaudynėmis yra 19-os metų jaunuolis, jam bus pateikti du kaltinimai dėl antrojo laipsnio žmogžudystės. Šaulio nuosavybėje policija rado bent kelis pistoletus.
Ričmondo meras Levaras Stoney šias šaudynes apibūdino kaip dar vieną traumą visai vietos bendruomenei, o ypatingai – absolventams, kuriems nuo šiol mokyklos baigimas siesis su šia tragedija[2].
„Argi nieko nebėra švento? Padarysime viską, ką galime, kad su tuo susiję asmenys būtų patraukti atsakomybėn. Ne tik dėl susijusių šeimų, bet ir dėl viso miesto“, – sakė Ričmondo meras L. Stoney.
Virdžinijos valstijoje ginklus, net ir pusiau automatinius, gali įsigyti kiekvienas 18 m. sulaukęs asmuo. Tačiau ši valstija taip pat yra viena iš tų, kuriose galioja vadinamosios „raudonosios vėliavos“ įstatymas, leidžiantis laikinai atimti šaunamąjį ginklą iš asmenų, kurie, kaip manoma, gali pakenkti sau ar kitiems[3].
Šiais metais Amerikoje jau įvyko daugiau šaudynių, nei praėjo metų dienų
Gegužės 1 d. duomenimis, 2023 m. JAV buvo nušauti mažiausiai 13 959 žmonės. Šis skaičius reiškia, kad šalyje, turinčioje maždaug 334 mln. gyventojų, nuo kulkos kasdien vidutiniškai miršta apie 115 žmonių.
Statistiškai, kiekviena dieną Amerikoje egzistuoja didesnė tikimybė, kad šaudynės įvyks, negu ta, kad jų pavyks išvengti[5]. Jokia kita išsivysčiusi pasaulio šalis, išskyrus karo ir konfliktų zonas, nesusiduria su tokia ginkluoto nusikalstamumo problema kaip JAV[5].
Remiantis jau turima šių metų statistika, ekspertai perspėja, kad 2023 m. bus patys blogiausi per visą naujausių laikų, masinių žudynių JAV istoriją. Masinėmis žudynėmis laikomi incidentai, per kuriuos žuvo keturi ar daugiau žmonių, neskaitant paties nusikaltėlio. Daugelis JAV politikų ir aktyvistų dėl tokio masto nusikalstamumo kaltina ginklus.
Nors visame pasaulyje sunku apskaičiuoti privačiai laikomų ginklų skaičių, naujausiais Šveicarijoje vykdomo tyrimų projekto „Small Arms Survey“ duomenimis, JAV yra maždaug 390 mln. ginklų: tai reiškia, kad šalyje yra daugiau ginklų, nei joje gyvena žmonių.
Be to, JAV duomenys rodo, kad per pastaruosius kelerius metus ginklų nuosavybės mastai gerokai išaugo. Vasario mėnesį paskelbtame tyrime teigiama, kad nuo 2019 m. sausio mėnesio iki 2021 m. balandžio mėnesio ginklus pirmą kartą įsigijo daugiau nei 7,5 mln. suaugusių JAV gyventojų.
Patys amerikiečiai supranta ginklų keliamą grėsmę, tačiau kartu, teigia, kad yra būtina apsaugoti Antrąją pataisą: amerikiečio teisę turėti ginklą ir apginti save. Be to, pasisakantys už laisvę turėti ginklą pabrėžia, kad net ir valstijose, kur ginklų kontrolė griežtėja, nusikaltimų išvengti vis tiek nepavyksta.
Remiantis naujausiais „Gallup“ apklausos duomenimis, 57 proc. apklaustų amerikiečių teigė norintys griežtesnių ginklų įstatymų. 32 proc. respondentų teigė, kad įstatymai turėtų likti tokie patys, o 10 proc. apklaustųjų pasisakė už tai, kad įstatymai turėtų būti mažiau griežti.
Kaip ir galima numanyti, ginklų kontrolės klausimas JAV yra politizuota tema. Dauguma demokratų vieningai pritaria griežtesniems ginklų įstatymams. Tuo tarpu remiantis balandžio pabaigoje „Fox News“ atliktos JAV visuomenės apklausos duomenimis, didžioji dauguma Amerikos piliečių, nepriklausomai nuo partijos, kurią remia, yra linkę pritarti įvairioms ginklų kontrolės priemonėms.
„Fox News“ apklausos duomenimis, net 87 proc. apklaustų asmenų teigė pritariantys reikalavimui patikrinti visų ginklų pirkėjų praeities sveikatos arba nusikalstamumo įrašus. 77 proc. respondentų pritarė reikalavimui, jog perkant ginklus būtų taikomas 30 dienų laukimo laikotarpis. 81 proc. pritaria, kad būtų padidintas legalus ginklų įsigijimo amžius iki 21 metų, o 80 proc. norėtų, jog būtų tikrinama visų ginklų pirkėjų psichinė sveikata.
Ginklų kontrolė JAV – jautrus ir politizuotas klausimas, veikiamas ginklų pramonės
Ginklai – pelningas verslas, o įtakingi verslininkai visuomet naudingi abiejose barikadų pusėse stovintiems Amerikos politikams. Galbūt dėl to, net ir po tragiškiausių šaudynių, ginklų prieinamumo klausimas taip ir lieka diskusijų lygmenyje.
Oficialiai, ginklų įstatymai Jungtinėse Valstijose reglamentuoja šaunamųjų ginklų ir šaudmenų pardavimą, laikymą ir naudojimą, tačiau kiekvienos iš valstijų įstatymai yra labai skirtingi ir nepriklauso nuo galiojančių federalinių šaunamųjų ginklų įstatymų[6].
44 valstijų konstitucijose yra nuostata, panaši į JAV Konstitucijos Antrąją pataisą, kuria saugoma teisė laikyti ir nešiotis ginklus. Išimtis yra Kalifornija, Ajova, Merilandas, Minesota, Naujasis Džersis ir Niujorkas.
Žvelgiant į atskiras valstijas, galima pastebėti, kad kai kuriose jų, norint įsigyti ar laikyti šaunamąjį ginklą reikia gauti licenciją ar leidimą, dalyje valstijų reikalaujama, kad šaunamieji ginklai būtų užregistruoti policijoje arba kitoje teisėsaugos institucijoje. Tuo tarpu kitose valstijose leidžiama atvira ginklo nešiojimo forma: asmuo gali tiesiog viešai neštis su savimi ginklą ir panaudoti jį kilus grėsmei.
Šiuo metu griežčiausi ginklų įstatymai galioja Kalifornijoje bei Naujajame Džersyje. Tai rodo reitingas, sudarytas remiantis „Giffords“ ginklų įstatymų vertinimo kortele, kuri reitinguoja valstijas pagal jų ginklų įstatymus ir politiką ir suteikia joms raidinius įvertinimus: A – griežčiausi ginklų įstatymai, o F – silpniausi ginklų įstatymai[7].
Pavyzdžiui, Kalifornijoje reikalaujama, kad perkant ginklus būtų taikomas 10 dienų laukimo laikotarpis, taip pat nuodugniai tikrinama visų ginklų pirkėjų praeitis. Tai apima kriminalinės praeities patikrinimus, psichinės sveikatos patikrinimus ir leidimus įsigyti ginklą, kurie turi būti atnaujinami kas 5 metus. Kalifornijoje taip pat uždrausti tam tikri šaunamieji ginklai, pavyzdžiui, puolamieji šautuvai, kurie pasižymi didesniu tikslumu nei įprasti medžiokliniai ginklai.
Tuo tarpu Naujajame Džersyje ginklų įstatymai reikalauja, kad visi pistoletai būtų užregistruoti valstijos policijoje, o pirkėjai, prieš įsigydami pistoletą, turi išklausyti patvirtintus šaunamųjų ginklų saugos kursus. Rankinių pistoletų dėtuvės gali būti ne didesnės kaip 15 šovinių. Naujajame Džersyje taip pat reikalaujama, kad šaunamųjų ginklų pardavėjai saugotų išsamius pirkimo įrašus, įskaitant informaciją apie klientus ir automobilių, kuriais ginklai buvo gabenami iš pardavėjo parduotuvės, valstybinius numerius.
Tuo tarpu Arkanzasas, Vajomingas ir Aidaho yra „Giffords“ reitingo apačioje. Šių valstijų ginklų kontrolės įstatymai įvertinti F balais. Vertinant visas valstijas, net 26 iš jų šiuo metu nereikalauja iš asmenų jokio leidimo nešiotis ginklą viešose vietose.
Šaudynės kiekvienais metais šokiruoja savo brutalumu
Šiais metais kruviniausios JAV buvo Monterėjaus parko, Kalifornijoje šaudynės, įvykusios sausio 21 d., per kinų Naujųjų metų šventę šokių studijoje. Jų metu nužudyta 11 žmonių, dar 9 buvo sužeisti. Žudikas, 72 metų Huu Can Tran, vėliau buvo rastas negyvas savo automobilyje po to, kai pabėgo iš įvykio vietos[8].
Alene, Teksaso valstijoje, gegužės 6 d., vykusios šaudynės pareikalavo 9 asmenų gyvybių, dar 7 buvo sužaloti. Iš automobilio išlipęs šaulys pradėjo šaudyti prie prekybos centro Dalaso priemiestyje. Šaulį nukovė policijos pareigūnas.
Ameriką sukrėtė ir šaudynės Tenesyje, Nešvilio mokykloje, kur žuvo 7 žmonės, 1 buvo sužeistas. Per kratą translyčio šaulio namuose policija rado išpuolio bei galimų kitų taikinių žemėlapį. Žemėlapiuose buvo pažymėti įėjimai į mokyklą ir apsaugos kamerų išdėstymas. Policijos teigimu, tai buvo apskaičiuotos ir suplanuotos žudynės.
Tuo tarpu 2017 m. Las Vegase buvo įvykdytas mirtiniausias ginkluotas išpuolis modernios JAV istorijoje, per kurį žuvo daugiau nei 50 žmonių ir 500 buvo sužeista. Antras, daugiausiai aukų pareikalavęs išpuolis – 2012 m. Teksaso Sandy Hook pradinės mokyklos šaudynės, per kurias buvo nužudyti 20 vaikų ir 6 suaugę[9].