Suprasti akimirksniu
  • Saugokite savo įrenginius ir informaciją stipriais slaptažodžiais
  • Kas yra slaptažodžių tvarkyklė ir kam ji reikalinga?
  • Geros slaptažodžių tvarkyklės privalomos funkcijos
  • Geriausios programos slaptažodžių valdymui
  • „1Password“ 
  • „Bitwarden“ 
  • „KeePassXC“ 
  • Svarbiausi patarimai norint išlikti saugiam internete
Šaltiniai
Slaptažodžiai
Saugumas internete priklauso nuo stiprių slaptažodžių. Miguel A Padrinan/ Pexels nuotrauka

Saugokite savo įrenginius ir informaciją stipriais slaptažodžiais

Naudodami gerą slaptažodžių tvarkyklę kartu su dviejų veiksnių autentifikavimu užtikrinsite, kad jūsų prisijungimai prie visų svarbių gyvenimo ryšių būtų saugesni. Be to, sutaupysite laiko automatiškai prisijungdami prie programų ir svetainių. 

Slaptažodžių tvarkyklė labai palengvina prisijungimą prie visko, ką turite susijusio su vartotojo vardu ir slaptažodžiu[1]. Turite prisiminti tik vieną pagrindinį slaptažodį, kuris valdo slaptažodžių tvarkyklę. Kad jūsų skaitmeniniame pasaulyje viskas būtų saugu, turint įgaliojimus, slaptažodžių tvarkyklė atlieka stiprių, sunkiai atspėjamų slaptažodžių kūrimo darbą, nekartojant tų pačių slaptažodžių, kad būtų užtikrintas didesnis saugumas visur, kur prisijungiate internetu.

Sukūrus tinkamą tvarkyklę, gyvenimas internete tampa saugesnis, o tikimybė, kad kas nors svarbaus bus pažeista dėl įsilaužimo į slaptažodį, labai sumažėja. Stipri slaptažodžių tvarkyklė yra saugi, paprasta, lengvai naudojama ir veikia visuose jūsų įrenginiuose[2].

Kadangi saugumas internete yra labai svarbus, tuo naudojasi ir technologijų gamintojai bei platintojai. Yra galimybė rinktis iš begalės tokių valdiklių ir įrankių, kuriuos gamina įvairios kompanijos, bet pasiūla apsunkina pasirinkimą. Todėl ne vienas kibernetinio saugumo ekspertas išskiria geriausius pasiūlymus kiekvienais metais. Tai rasite ir čia.

Kas yra slaptažodžių tvarkyklė ir kam ji reikalinga?

Slaptažodžių tvarkyklė arba valdiklis iš esmės yra užšifruota skaitmeninė saugykla, kurioje saugoma saugi slaptažodžių prisijungimo informacija, kurią naudojate prie programėlių ir paskyrų mobiliajame įrenginyje, svetainėse ir kitose paslaugose.

Geriausi slaptažodžių tvarkytuvai ne tik saugo jūsų tapatybę, įgaliojimus ir slaptus duomenis, bet ir turi slaptažodžių generatorių, kuris leidžia sukurti stiprius, unikalius slaptažodžius ir užtikrinti, kad nenaudotumėte to paties slaptažodžio keliose vietose.

Slaptažodžių generavimas tikrai praverčia, kai negalite iš karto sugalvoti dar vieno unikalaus slaptažodžio naujausiai privalomai programėlei.

Nuolat pranešant apie saugumo pažeidimus ir tapatybės vagystes, turint unikalų slaptažodį kiekvienai vietai, galima užtikrinti, kad įsilaužus į vieną svetainę, pavogtu slaptažodžiu nebus galima pasinaudoti kitose svetainėse. Iš esmės naudojate kelis slaptažodžius, kad sukurtumėte savo saugumo funkcijas.

Be to, naudojant tvarkytuvą, jums nereikia prisiminti įvairios kitos informacijos, pavyzdžiui, pristatymo adresų ir kredito kortelių informacijos. Naudodami tik vieną pagrindinį slaptažodį, o kai kuriais atvejais – PIN kodą arba piršto atspaudą, galite automatiškai užpildyti formą arba slaptažodžio lauką. Kai kuriose tvarkyklėse taip pat yra internetinė saugykla ir šifruota saugykla dokumentams saugoti.

Dažnai slaptažodžių tvarkytuvai turi nemokamas versijas arba nemokamą bandomąją versiją ir paprastai leidžia saugiai saugoti slaptažodžius viename įrenginyje, nors nemokamas tvarkytuvas gali būti naudojamas sinchronizavimui keliuose įrenginiuose.

Slaptažodžių saugumo tvarkyklės kartais taip pat turi prenumeratos parinktis, leidžiančias sinchronizuoti saugią slaptažodžių prisijungimo informaciją įvairiuose įrenginiuose, dalytis įgaliojimais su patikimais šeimos nariais ir draugais bei gauti prieigą prie saugios internetinės saugyklos.

Stiprūs slaptažodžiai gali apsaugoti duomenis ir tapatybę. Pixabay/ Pexels nuotrauka
Stiprūs slaptažodžiai gali apsaugoti duomenis ir tapatybę. Pixabay/ Pexels nuotrauka

Geros slaptažodžių tvarkyklės privalomos funkcijos

  • Įdiegiama saugiai.
  • Sklandžiai veikia visuose jūsų įrenginiuose.
  • Sukuria unikalius sudėtingus slaptažodžius, skirtingus kiekvienai paskyrai.
  • Automatiškai užpildo prisijungimo ir slaptažodžio laukus programėlėse ir svetainėse.
  • Turi naršyklės plėtinį, skirtą visoms jūsų naudojamoms naršyklėms.
  • Suteikia galimybę naudoti saugiklį tuo atveju, jei pagrindinis slaptažodis kada nors būtų pamestas arba pamirštas.
  • Tikrina, ar jūsų turimi slaptažodžiai išlieka saugūs, ir įspėtų, jei kada nors būtų pažeisti.
  • Naudoja dviejų veiksnių autentifikavimo saugumą[3].

Naudotis slaptažodžių tvarkykle yra šiek tiek panašu į oro filtro naudojimą jūsų namų oro kondicionavimo ir šildymo sistemoje. Skaudu, kai reikia išimti seną nešvarų filtrą ir pakeisti jį nauju. Slaptažodžių tvarkyklė kaip ir oro filtras saugo jūsų skaitmeninius slaptažodžių duomenis, kad jie netaptų nešvarūs ir purvini. Niekas nenori vargti nei dėl vieno, nei dėl kito. Tad tvarkyklių nenaudojimas gali sukelti jums dar didesnių rūpesčių. 

Geriausios programos slaptažodžių valdymui

„1Password“ 

Jei ieškote patikimos slaptažodžių tvarkyklės programos, kuri užtikrintų jūsų prisijungimo informacijos privatumą ir saugumą, „1Password“ yra geriausia slaptažodžių tvarkyklė šiai užduočiai atlikti, leidžianti pasiekti paskyras ir paslaugas naudojant vieną pagrindinį slaptažodį. Ją galima naudoti visose pagrindinėse prietaisų platformose.

Ši gražiai sukurta slaptažodžių tvarkyklė neturi nemokamos versijos, tačiau prieš užsiregistruodami galite ją išbandyti 14 dienų. Individuali prenumerata kainuoja 36 JAV dolerius per metus ir apima 1 GB dokumentų saugyklą bei papildomą dviejų veiksnių autentifikavimą per „Yubikey“ , kad būtų užtikrintas papildomas saugumas.

Kelionės režimas leidžia jums pašalinti „1Password“ slaptus duomenis iš įrenginio, kai keliaujate, ir atkurti juos vienu lengvu spustelėjimu, kai grįžtate, kad jie nebūtų pažeidžiami pasienio patikrinimų metu. 

Biometrinis autentifikavimas gali būti naudojamas norint pasiekti slaptažodžių saugyklą „Apple“ produktų operacinėse sistemose, galite naudoti „Touch ID“ , kad atrakintumėte programėlę.

Už 60 JAV dolerių per metus galite aprūpinti penkių asmenų šeimą ir su viena slaptažodžių tvarkyklės programa užtikrinti prieigą prie bendrų slaptažodžių, kredito kortelių informacijos ir bet kokios kitos grupės informacijos. Kiekvienas asmuo gauna savo slaptažodžių saugyklą, be to, lengva kontroliuoti, su kuo dalijatės informacija ir ką jie gali su ja daryti.

Taip pat galite sukurti atskiras svečių paskyras slaptažodžių bendrinimui, kad galėtumėte su svečiais dalytis, pavyzdžiui, interneto ryšio slaptažodžiais arba namų signalizacijos kodais.

Šiame slaptažodžių valdiklyje naudojama gerai suprojektuota sąsaja su pagrindiniais komponentais, kurių tikimasi iš mokamų aukščiausios klasės slaptažodžių tvarkyklių. Skelbimo paskelbimo metu jos kaina prasideda nuo 2,99 JAV dolerio per mėnesį, už kurį mokama kasmet, iš viso 35,88 JAV dolerio per metus. Galite sutaupyti dar daugiau, pasirinkę šeimyninę parinktį už 60 USD per metus. 

Pagrindinė informacija.

  • Siūlo 14 dienų nemokamą bandomąją versiją.
  • Bazinė kaina: 35,88 USD per metus.
  • Veikia su: „macOS“, „Windows“, „Linux“, „Android“, „iPhone“, „Chrome OS“. Taip pat siūlo plėtinius populiarioms naršyklėms.

Privalumai.

  • Neribota slaptažodžių ir užrašų saugykla.
  • Įvairioms platformoms ir įvairiems plėtiniams pritaikyta programa.
  • Įspėja apie silpnus slaptažodžius ir aptiktus duomenų saugumo pažeidimus ar pažeistas svetaines.
  • 1 GB privačių / jautrių failų, tokių kaip paso ar licencijos informacija, saugykla.
  • Galite saugiai dalytis savo slapta informacija su bet kuriuo asmeniu.
  • End-to-end šifravimas, o tai reiškia, kad jūsų slaptažodžiai yra saugūs ten, kur jie generuojami ir naudojami.
  • Kelionės režimas – funkcija, kuri pašalina jautrius duomenis iš jūsų įrenginio, kai keliaujate, o grįžus juos galima atkurti vienu spustelėjimu. Tokiu būdu jūsų įrenginys ir visa jo informacija nėra pažeidžiami pasienio kontrolės metu.

Trūkumai.

  • Nėra nemokamos versijos.
  • Nemokamas mokamų paslaugų bandomasis laikotarpis yra tik 14 dienų.
  • Be pagrindinio slaptažodžio, skirto prisijungti prie paskyros, norėdami nustatyti savo paskyrą turėsite įvesti atsitiktinai sugeneruotą 34 simbolių slaptąjį raktą, o tai gali būti nepatogu.
Sistemos gali būti lengvai pasiekiamos hakeriams jei paskyros nesaugios. Screen post/ Pexels nuotrauka
Sistemos gali būti lengvai pasiekiamos hakeriams jei paskyros nesaugios. Screen post/ Pexels nuotrauka

„Bitwarden“ 

2023 m. geriausių slaptažodžių tvarkyklių sąraše pirmauja „Bitwarden“ dėl savo atvirojo kodo šaknų ir nepralenkiamos bei neribotos nemokamos versijos.

Ši taupi šifravimo programinė įranga gali generuoti, saugoti ir automatiškai užpildyti jūsų slaptažodžius visuose jūsų įrenginiuose ir populiariose naršyklėse, įskaitant „Tor“ ir „Brave“, gali pasižymėti konkurencingu saugumo stiprumu. 

Jos nemokamoje versijoje trūksta kai kurių kitų pliusų, tačiau jos aukščiausios klasės versijos turi tiek pat funkcijų kaip ir jos artimiausi konkurentai. „Bitwarden Premium“ prenumerata leidžia dalytis slaptažodžiais, prisijungimo vardais, narystėmis ir kitais elementais su patikimais šeimos nariais ir draugais, naudoti daugiafaktorinį autentifikavimą per „YubiKey“ ir gauti 1 gigabaitą šifruotos saugyklos.

Nors nemokama programėlės versija turi mažiau funkcijų nei mokama, programos nemokama versija taip pat siūlo „Bitwarden Send“ , kuri leidžia saugiai dalytis prisijungimo informacija su kitu asmeniu. 

Jei ieškote patogios nemokamos paslaugos, turinčios puikią saugumo reputaciją slaptažodžių valdymo srityje, sunku atsisakyti „Bitwarden“, kuri turi slaptažodžių bendrinimo funkciją, todėl galite dalytis visa savo prisijungimo informacija su kitu asmeniu.

Už 10 dolerių per metus galite pridėti 1 GB šifruotos failų saugyklos. O už 40 dolerių galite pasirinkti planą „Families Organization“, kuris leidžia turėti šešias atskiras paskyras su neribotu dalijimusi tarp jų. „Bitwarden“ , pasižyminti tokia pačia šifravimo technologija kaip ir daugelis jos mokamų konkurentų, kritikų ir vartotojų buvo išrinkta kaip konkurencinga slaptažodžių valdymo galimybė. Ji puikiai tinka tiems, kurie ieško saugaus ir paprasto slaptažodžių valdymo.

Pagrindinė informacija.

  • Atvirojo kodo, saugus ir skaidrus.
  • Nemokamą versiją galima naudoti neribotame skaičiuje prietaisų ir prietaisų tipų.
  • „Premium“ prenumeratos kaina prasideda nuo 10 USD per metus.
  • Veikia su: „macOS“, „Windows“, „Linux“, „Android“, „iPhone“, „Chrome OS“. Taip pat siūlo plėtinius populiarioms naršyklėms.

Privalumai.

  • Visiškai nemokama parinktis, o „Premium“ variantas prasideda su 10 JAV dolerių metams.
  • Neribota slaptažodžių ir užrašų saugykla.
  • Neribotas įrenginių skaičius nemokamame plane.
  • Saugus slaptažodžių generatorius.
  • Atvirojo kodo programinė įranga: kadangi pirminis kodas prieinamas viešai, jis yra skaidresnis nei uždarojo kodo programinė įranga. Tai reiškia, kad programos klaidos ar problemos yra lengvai pastebimos ir atviros, kad būtų greitai išspręstos.

Trūkumai.

  • Nėra daug funkcijų ir nėra intuityvi – naršymas joje nebus toks gražus ir įmantrus, o norint suprasti, kaip ja naudotis, gali prireikti minutės ar dviejų.
  • Nors per jos naršyklės plėtinius ir mobiliąsias programėles galite naudotis automatinio vardų ir slaptažodžių užpildymo funkcija, nemokamoje versijoje automatinį tapatybės ir mokėjimo informacijos užpildymą leidžia tik darbalaukio versija.

„KeePassXC“ 

„KeePassXC“ nemokamai siūlo pagrindines slaptažodžių valdymo funkcijas. Tačiau joje trūksta kelių funkcijų, pavyzdžiui, programėlių, skirtų tam tikriems įrenginiams. Veikia su: „macOS“, „Windows“, „Linux“, „Chrome OS“. Taip pat siūlo plėtinius populiarioms naršyklėms, bet neveikia su „Safari“ ir mobiliaisiais telefonais.

Kadangi pirminis kodas prieinamas viešai, tai yra skaidresnė nei uždarojo kodo programinė įranga. Tai reiškia, kad programos klaidos ar problemos yra lengvai pastebimos.

Naudodamiesi programa galite patikrinti, ar kuri nors iš išsaugotų paskyrų nebuvo aptikta kokiuose nors duomenų saugumo pažeidimuose. Stiprus slaptažodžių generatorius. Tai reiškia, kad jums nereikės vargti sugalvojant sudėtingus ir unikalius slaptažodžius kiekvienai programėlei ar svetainei. Vietoj to leiskite programai jį sukurti ir išsaugoti už jus.

Pagrindinė informacija.

  • Nemokama.
  • Turi plėtinius „Chrome“, „Firefox“, „Brave“ ir kitoms populiarioms naršyklėms.
  • Nepalaiko ryšio su mobiliais įrenginiais ir „Safari“.
  • Galima matyti ar išsaugotos paskyros buvo pažeistos duomenų nutekinimo.

Privalumai.

  • Visiškai nemokama.
  • Atvirojo kodo programinė įranga.
  • Įvairioms platformoms ir įvairiems plėtiniams pritaikyta slaptažodžių valdyklė.

Trūkumai.

  • Nėra debesų saugyklos ar mobiliųjų programėlių, o tai reiškia, kad kiekvienas naudotojas turi saugoti šiuos šifruotus slaptažodžius trečiosios šalies debesijos paslaugoje ir tada įdiegti juos atskirai skirtingose platformose.
  • Nors ji automatiškai už jus užpildo slaptažodžius per naršyklės plėtinius, ji automatiškai neužpildo ilgesnių formų ar mokėjimo informacijos.
  • Nėra funkcijos, leidžiančios saugiai dalytis slaptažodžiais.
  • Nėra mobiliems įrenginiams skirtų programų.

Svarbiausi patarimai norint išlikti saugiam internete

Pakalbėkime apie didžiausias slaptažodžių klaidas ir laiminčią slaptažodžių strategiją, kurią reikia tuoj pat įgyvendinti. 

Venkite to paties slaptažodžio. Naudodami tą patį slaptažodį, kad ir koks sudėtingas jis būtų, tampate pažeidžiami. 

Jei pažeidžiama viena paskyra, kiekviena kita paskyra, kurioje naudojamas tas pats slaptažodis, gali atsidurti nusikaltėlių rankose, kurie jumis pasinaudos. Venkite užsirašyti slaptažodžius. Kiti slaptažodžius užsirašo į užrašų knygelę arba užrašų knygelę be interneto.

Nors slaptažodžių registravimas neprisijungus prie interneto gali būti naudingas, jei kada nors būtų užblokuotos automatinio slaptažodžių pildymo funkcijos ar programos, tačiau dėl to esate pažeidžiami bet kam, kas turi prieigą prie jūsų fizinės erdvės.

Be to, jei tas fizinis slaptažodžių žurnalas bus sunaikintas, nebus jokio būdo jį atkurti, nebent kiekvienai paskyrai atliksite daug laiko reikalaujantį procesą, kad jis būtų jums primintas. Žinoma, yra daug daugiau įrankių ir pasiūlymų internete bei programų, kurios jau susidūrė su saugumo problemomis, pavyzdžiui, tokiomis kaip „Lastpass“[4]. Tačiau pati technologija yra saugi, o kokį įrankį pasirinkti – spręsti jums.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
avatar
SaugusPC.lt
Veikla nenurodyta
Šaltiniai
1.arrow_upward
Password manager Wikipedia. The free encyclopedia
2.arrow_upward
Kim Key. The Best Password Managers for 2023 PCmag. News and trends in PC world
3.arrow_upward
What is two-factor authentication? Microsoft. Security blog
4.arrow_upward
Attila Tomaschek. LastPass Customers Need to Change All of Their Passwords CNET. Technology and security news