Gazos gydytojai priversti žmones operuoti be morfijaus ir kitų nuskausminamųjų

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Humanitarinė pagalba
Dalis humanitarinės pagalbos buvo įleista į Gazą, tačiau to nepakanka. ELTA nuotrauka

Gazos Ruože likę medikai dirba neįprastomis sąlygomis

Medicinos srities darbuotojai, likę Gazos Ruože esančiose ligoninėse, skundžiasi esama situacija. Gydytojai pastebi, kad situacija artėja link visiškos humanitarinės katastrofos ribos.

Teritorijoje trūksta energijos išteklių, kuro, geriamo vandens bei maisto, o ligoninės, vykstant antpuoliams, susiduria ne tik su milžinišku pavojumi gyvybei; jose jau ėmė stigti operacijoms būtinos įrangos ir net medikamentų, skirtų skausmui malšinti. Tai reiškia, kad operacijos vyksta be jų, žmogui esant sąmoningui[1].

Su Vakarų žiniasklaida bendravę Gazoje esantys medikai sako, kad pačių sudėtingiausių operacijų bei procedūrų metu, jie jau nebegali naudoti morfijaus ar kitų skausmą malšinančių vaistų, nes jų paprasčiausiai nėra. O civiliams gydyti, dėl tęsiamos apgulties ir nuolatinio bombardavimo, trūksta ir kitų, pačių svarbiausių medicinos reikmenų.

„Gydytojų be sienų“ (Medicins Sans Frontieres) misijos Jeruzalėje vadovas Leo Cans teigia, kad itin svarbūs yra traumų ir chirurginių operacijų rinkiniai: susiduriant su jų trūkumu, gydytojai atlieka chirurgines operacijas be tinkamos nuskausminamųjų, tokių kaip morfijaus, dozės, dažnu atveju, nevyksta joks skausmo malšinimas.

Gydytojas L. Cans atskleidė ir kitas savo kasdienybės vienoje Gazos ligoninių, detales. Jis teigė, kad kai kurie tėvai savo vaikams ant galūnių net užrašo vardus, tam, kad jei jie būtų nužudyti, galėtų atpažinti jų kūnus.

Gazoje dirbantis medikas kalba ir apie degalų trūkumą, ir tai, kokias pasekmes tai turi ligoninių veiklai bei vandens tiekimui.

„Degalai yra būtini vandens tiekimui, tam, kad vanduo būtų nudruskintas. Jei neturite degalų, neturite kokybiško vandens“, – sakė medikas L. Cans ir pridūrė, kad daugelis Gazos gyventojų dabar geria nevalytą vandenį, todėl kyla apsinuodijimo protrūkiai.

Atsižvelgiant į tai, Jungtinių Tautų (JT) ekspertai dar praėjusią savaitę pareiškė, kad Izraelio atsakomieji veiksmai, vykdomi Gazoje Ruože ir humanitarinių priemonių, maisto bei vandens blokada yra, „neapsakomai žiauri, pažeidžia tarptautinę ir baudžiamąją teisę“.

Tuomet taip pat buvo paraginta nutraukti „beatodairišką civilių ir jų infrastruktūros bombardavimą“, pažymint, kad „net karas turi taisykles, ir negalima bombarduoti civilių gyventojų, vaikų, moterų arba atvykstančių į ligoninę“.

Neseniai Gazos Ruožo sveikatos ministerijos atstovas spaudai teigė, kad teritorijos sveikatos priežiūros sistema regione yra ant žlugimo ribos, o ligoninių generatoriai nustos veikti po 48 valandų, pažymėdama, kad sveikatos priežiūros sistema „pasiekė blogiausią etapą per visą savo istoriją“[2].

JT skelbia, kad Gazoje trūksta degalų, dėl to gali būti uždaromos dar veikiančios ligoninės

Jau kelias savaites Izraelio pajėgos intensyviai bombarduoja Gazos Ruožą. Skelbiama, kad bombardavimai nusinešė daugiau kaip 5 000 palestiniečių, daugiausia civilių gyventojų, gyvybes, o tie, kurie išvengė mirties, kenčia badą ir stengiasi gauti būtiniausių dalykų, pavyzdžiui, švaraus vandens ir vaistų.

Humanitarinės krizės nuotaikas skatina ir tai, kad daugiau nei 60 proc. Gazos Ruožo gyventojų pagalbos maistu reikėjo dar prieš naujausią Izraelio bombardavimo kampaniją, prasidėjusią spalio 7 d. po mirtinų „Hamas“ išpuolių Izraelio teritorijoje.

10 km pločio ir 41 km ilgio Gazos Ruože gyvena 2,3 mln. žmonių, apie pusė jų gali būti vaikai. Jiems jau nuo 2007 m. Izraelis taiko sausumos, jūros ir oro blokadą, tačiau dabartinė situacija, kai į teritoriją beveik negali patekti net pagalbos konvojai, yra bene pati pavojingiausia.

JT agentūros teigia, kad humanitarinė padėtis Gazoje yra katastrofiška. Iš karto po kruvinų atakų spalio 7 d., Izraelis nutraukė maisto, vandens, degalų ir elektros tiekimą į Gazą. Nuo to laiko, Izraelis į teritoriją įvažiuoti leido trims pagalbos sunkvežimių konvojams iš Egipto, tačiau iki 100 sunkvežimių, gabenančių būtiniausią pagalbą, dar tik laukia leidimo išvykti iš Egipto[3].

Skelbiama, kad Gazos Ruože kol kas dar yra vandens, tačiau jo kiekis ribotas, jis dažnai užterštas ir sūrus. Vienintelis Gazos požeminis vandeningasis sluoksnis išsekęs, todėl vanduo yra nehigieniškas gerti ir negali būti naudojamas net augalams laistyti.

JT teigia, kad 97 proc. vandens Gazoje neatitinka Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) standartų. Paskutinė vandens gėlinimo stotis nustojo veikti antradienį, kai baigėsi jos degalai.

Izraelis teigė atnaujinęs vandens tiekimą į pietinę Gazos Ruožo dalį, tačiau palestiniečiai teigė, kad daug vandentiekio vamzdžių buvo sugadinta per pastarąjį Izraelio apšaudymą. O be elektros energijos neveikia vandens siurbliai, kuriais pripildomos talpyklos.

JT ataskaitoje taip pat teigiama, kad taip reikalingo kuro iki šiol nebuvo nė viename pagalbos konvojuje, o būtent jis dabar tapo gyvybiškai svarbia preke: be jo sunkvežimiai negali judėti, o generatoriai negali gaminti elektros energijos ligoninėms, kepykloms ir vandens gėlinimo gamykloms.

Humanitarinė pagalba
JT skelbia, kad humanitarinė pagalba turi būti tęsiama, ragina nedelsiant nutraukti ugnį. ELTA nuotrauka

Įtampa regione neslūgsta, Izraelis įsivėlė į diplomatinį konfliktą su JT

O įtampa Izraelyje bei Gazos Ruože ir toliau išlieka. Pirmadienį iš Gazos Ruožo buvo paleistos dvi izraelietės, kurias „Hamas“ teroristai laikė įkaitėmis. Dar du JAV piliečiai buvo paleisti penktadienį.

„Humanitariniais tikslais besąlygiškai paleidome keturis [įkaitus], tačiau jei norima, kad jų būtų paleista daugiau, esame priversti reikalauti, kad tarptautinė bendruomenė imtų daryti didesnį spaudimą Izraeliui atverti Rafos pasienio punktą, kad per jį į Gazą būtų tiekiamas kuras ir medicininės priemonės,“ – pareiškė grupuotės „Hamas“ politinio biuro narys ir atstovas Libane Osama Hamdanas.

O. Hamdanas, kuriam yra gerai žinomas derybų dėl įkaitų procesas, taip pat pabrėžė, kad turėti galimybę gydytis ligoninėje, kai Izraelis kiekvieną dieną vykdo antskrydžius – viena iš pagrindinių Palestinos gyventojų teisių.

„Gazos gyventojai turi teisę į minimalių humanitarinių poreikių patenkinimą, pavyzdžiui, teisę gydytis žaizdas, kurias jiems daro Izraelis“ antskrydžių metu. Izraelis turi liautis puldinėjęs mūsų gyventojus, kad galėtume paleisti tuos, kurie buvo pagrobti“, – pridūrė jis.

Gazos Ruožas
Gazos Ruože toliau skaičiuojami žuvusieji. ELTA nuotrauka

Tiek JAV, tiek ES yra pavadinusios „Hamas“ teroristine organizacija. JAV pirmadienį perspėjo, kad bet kokios Izraelio paliaubos Gazoje būtų naudingos „Hamas“.

JAV neremia ir ugnies nutraukimo Gazos teritorijoje.

Liuksemburge susitikę ES užsienio reikalų ministrai pirmadienį taip pat nesutarė dėl krizės Artimuosiuose Rytuose ir dėl to, ar raginti Izraelio ir „Hamas“ atstovus Gazos Ruože paskelbti humanitarines paliaubas, kaip tai padaryti ragina JT.

Tokiam raginimui pritaria kai kurios ES šalys, pvz., Ispanija, Airija ir Nyderlandai, o kitos, tokios kaip Vokietija ir Austrija, prieštarauja šiam požiūriui ir pabrėžia Izraelio teisę į savigyną.

O Izraelis, savo ruožtu, užsipuolė JT vadovą. JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas tviteryje paskelbė ištrauką iš savo kalbos, norėdamas parodyti, kad dėl dabartinės padėties Gazos Ruože nepritaria nei „Hamas“, nei Izraelio valdžios veiksmams.

„Palestinos žmonių skriaudos negali pateisinti siaubingų „Hamas“ išpuolių. Tie siaubingi išpuoliai negali pateisinti palestiniečių tautos kolektyvinės bausmės“, – sakė A. Guterresas.

Jo komentarai pasirodė po to, kai jis pasmerkė „siaubingą ir precedento neturintį „Hamas“ išpuolį prieš Izraelį“, kartu pripažindamas, kad „tai įvyko ne vakuume“ ir paminėdamas dešimtmečius trunkančią Izraelio okupaciją palestiniečių teritorijose. Tai įsiutino Izraelį.

Izraelio pareigūnai paragino dėl šių komentarų užsipuolė JT vadovą, paragino jį atsistatydinti, o šalies užsienio reikalų ministras dėl to net atšaukė numatytą susitikimą su juo. Be to, šiandien pasirodė žinia, kad Izraelis atsisakys išduoti vizas JT pareigūnams.

Primename, kad kad mažiausiai 222 asmenys buvo paimti įkaitais, kai teroristai spalio 7 d. įvykdė teroristinį išpuolį prieš Izraelio bendruomenes. Per atsakomąjį Izraelio pajėgų antpuolį Gazoje žuvo jau per 5000 žmonių.