Suprasti akimirksniu
  • Prasideda meškinio česnako rinkimo laikas, tačiau aplinkosaugininkai įspėja nepersistengti
  • Meškinis česnakas pats naudingiausias šviežias
  • Meškinis česnakas gali padėti kovoti su bakterijomis ir virusais, yra vitaminų šaltinis
  • Meškinio česnako vartojimo būdai yra įvairūs: galima dėti į salotas arba gaminti padažus
Šaltiniai
Meškinis česnakas
Meškinis česnakas gali būti ir maistu, ir vaistu. Nikolett Emmert/Unsplash nuotrauka

Prasideda meškinio česnako rinkimo laikas, tačiau aplinkosaugininkai įspėja nepersistengti

Atšilus orams prasideda tinkamiausias laikotarpis laukinių, pavasarinių augalų sužaliavimui. Būtent šiuo metu pradeda augti ir ypač žmogui naudingo meškinio česnako lapai.

Vis dėlto, aplinkosaugininkai prašo šiuos augalus skinti atsargiai, pabrėžiant, kad jų pjovimas silpnina augalą, jis negali sukaupti pakankamai reikalingų medžiagų sėkloms brandinti ir kitais metais vėl sužydėti[1].

Be to, meškinis česnakas anksčiau buvo įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, nors vėliau ir buvo nuspręsta jo nebesaugoti.

Tik 2022 m., pastebėjus perteklinį augalo rinkimą, Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklėse jam nustatytas apribojimas rinkti iš gamtos siekiant parduoti

Taigi dabar meškinį česnaką draudžiama parduoti, transportuoti ar laikyti norint parduoti, siūlyti parduoti, jeigu jis nuskintas, nupjautas, išrautas, surinktas ar kitaip paimtas iš gamtos jo natūralaus paplitimo vietose Lietuvos teritorijoje. Jo galima pasirinkti tik savo reikmėms, įvertinus, ar tai nepadarys žalos šiam augalui.

Nusižengus šioms taisyklės, piliečiams pagal Administracinių nusižengimų kodeksą gręsia bauda nuo 10 iki 30 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims bauda nuo 70 iki 140 eurų.

Tačiau atidžiai sekant numatytus įstatymus, savo reikmėms pasirinkti meškinio česnako galima. O tai daugelis medikų ir gamtininkų ypač rekomenduoja.

Šis augalas yra tikras sveikatingumo eliksyras, o jį galima naudoti tiek kaip maistą, tiek ir kaip vaistą ar maisto papildą.

Meškinis česnakas pats naudingiausias šviežias

Meškinis česnakas (lot. Allium ursinum) yra daugiametis svogūninis augalas, priklausantis česnakinių šeimai[2]. Sanskrito įrašai rodo, kad česnakai Ajurvedoje buvo vartojami prieš 5000 metų, kinų medicina pripažino česnakų galias daugiau nei prieš 3000 metų.

Jis auga drėgnose vietose, tokiose kaip slėniai ar paupiai. Meškinio česnako lapus lengva supainioti su mirtinai nuodingais pakalnutės (lot. Convallaria majalis) ar kroko (lot. Colchicum autumnale) lapais[3]. Vis tik, nesuklysti ir tiksliai atpažinti augalą galima: jį išduoda stiprus kvapas ir skonis, kuris, kaip galima numanyti, yra panašaus į įprasto česnako.

Daugiausiai meškinių česnakų galima rasti Biržų, Kėdainių, Tauragės rajonuose, ypač Biržų girioje. Palankiomis sąlygomis meškiniai česnakai auga gausiais sąžalynais, kurių džiausią dalį sudaro daigai ir jauni augalai. Žydinčių augalų būna nuo 3 iki 15 proc[4].

Augalą galima užsiauginti ir savo darže, tačiau prireiks jam palankios vietos. Meškinis česnakas geriausiai augs pavėsyje, kiek toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, drėgnoje dirvoje. Šiam augalui visiškai netinka rūgšti dirva, tačiau tinkamomis sąlygomis jis gali augti ilgus metus.

Patyrę žolininkai jau prieš šimtus metų žinojo, meškinį česnaką galima naudoti kaip pavasarinį toniką, kuris padeda atsišviežinti kraujui, valo venas ir stiprina imuninę sistemą. Yra žinomas ir teigiamas jo poveikis kepenims, tulžiai, skrandžiui ir žarnynui[5]

Vis dėlto, renkant šį augalą šiais laikais, svarbu žinoti, kaip jį išsaugoti ir išlaikyti kuo naudingesnį. Geriausias metas jį rinkti yra ankstyvas pavasaris, kol augalas dar nepražydo. Taip pat svarbu rinkti iš švarių, ne taršos paveiktų vietų.

Meškinio česnako nepatariama konservuoti, šaldyti arba džiovinti. Daugiausiai pačių naudingiausių medžiagų išlieka šviežiame augale.

Verta atsiminti ir tai, kad jo lapai vartojami iki žydėjimo pradžios, balandžio ir gegužės mėnesiais. O kai meškinis česnakas pradeda krauti žiedus, lapai nebėra tokie naudingi ir pasidaro nebeskanūs[6].

Meškinis česnakas padeda sergant širdies ligomis, kovojant su parazitais, bakterijomis, virusais. Nikolett Emmert/Unsplash nuotrauka
Meškinis česnakas padeda sergant širdies ligomis, kovojant su parazitais, bakterijomis, virusais. Nikolett Emmert/Unsplash nuotrauka

Meškinis česnakas gali padėti kovoti su bakterijomis ir virusais, yra vitaminų šaltinis

Meškiniame česnake yra sieros junginių, kurie pasižymi ir antigrybinėmis, ir antibakterinėmis savybėmis. Augale taip pat ypač gausu geležies, magnio, fosforo, kalio, sieros, vario, vitaminų A, B1, B2, B3, B9, vitamino C.

Yra žinoma, kad meškinis česnakas naudingas gydant širdies ligas, skystinant kraują, turi cholesterolio kiekį mažinančių savybių. Jis taip pat stiprina imuninę sistemą. Medikai yra nustatę teigiamą augalo poveikį kepenims, tulžiai, skrandžiui ir žarnynui. Meškiniai česnakai yra ir antioksidantas, gali naikinti net 23 rūšių bakterijas, net ir tokias kaip salmonelės ir stafilokoko, taip pat ir virusus bei grybelius. Augalas naudingas net žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu: skatina insulino ir kasos sekreciją, todėl padeda organizmui reguliuoti cukraus kiekį. Meškinis česnakas pasižymi didele maistine verte.

Jo nauda atsispindi ir gamtoje, esą toks pavadinimas šiai česnakų rūšiai buvo suteiktas ne veltui. Pasakojama, kad meškos, atsikėlusios po žiemos miego būna tokios silpnos, kad joms vos sekasi pastovėti ant kojų. Tačiau sukaupusios paskutines jėgas jos esą šliaužia ieškoti būtent šių augalų – jų užkrimtusios sutvirtėja.

Vis dėlto, verta atsiminti, kad meškinis česnakas gali sukelti tam tikrus virškinimo sutrikimus, aukštą kraujospūdį, arteriosklerozę, odos bėrimus ir kitas panašias būkles, tad vartojant augalą pirmą kartą, rekomenduojama nepersistengti, stebėti kaip į jį reaguoja jūsų organizmas ir vartojamą dozę didinti tik įsitikinus, kad augalas jums tinkamas.

Meškinį česnaką galima dėti į sultis. Matchoco/Unsplash nuotrauka
Meškinį česnaką galima dėti į sultis. Matchoco/Unsplash nuotrauka

Meškinio česnako vartojimo būdai yra įvairūs: galima dėti į salotas arba gaminti padažus

Meškinis česnakas gali būti vartojamas įvairiais būdais. Švieži augalo lapai puikiai tinka prie įvairių patiekalų, salotų, nes turi stiprų skonį ir kvapą, gali tapti išskirtiniu jūsų patiekalų papildu[7].

Kai kurie iš meškinio česnako mėgsta gaminti ir populiarų pesto padažą. Suspaudus ir sutrynus augalo lapus su aliejumi ir prieskoniais, gautas padažas gali puikiai tikti tiek prie įvairių daržovių, tiek prie makaronų ar net mėsos patiekalų.

Didžiausi sveikatingumo ir sveikos mitybos šalininkai iš meškinio česnako mėgsta spausti sultis. Jei jos jums pasirodys pernelyg stiprios ir aitrios, jas atskiesti galima vandeniu.

Tiesa, visada atminkite, jog prieš valgant šiuos augalus, juos būtina gerai nuplauti šaltame vandenyje. Taip be purvo atsikratysite ir įvairių vabzdžių bei kitų nešvarumų.