ES leido atblokuoti dalį piniginių perlaidų iš Rusijos, kurios buvo įšaldytos dėl sankcijų

PasaulisSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Pinigai
Nepaisant 14-o sankcijų paketo, rusai dalį bankinių pavedimų Europoje galės vykdyti. Unsplash nuotrauka

14-ą sankcijų paketą priėmusi ES, leido rusams atlikti perlaidas

Pinigų siuntėjai iš Rusijos į ES turi teisę atblokuoti pinigų pervedimus, jeigu juos atliko asmenys, kuriems netaikomos sankcijos, arba jie buvo skirti naudos gavėjams Europos Sąjungoje. Naujasis mechanizmas taikomas pinigų perlaidoms asmeniniais tikslais.[1]

Europos Sąjunga sukūrė pinigų pervedimų iš Rusijos į ES atblokavimo mechanizmą, įšaldytą dėl perlaidų grandinėje dalyvavusių bankų-tarpininkų arba bankų-siuntėjų, kuriems taikomos sankcijos. Atitinkami pakeitimai buvo padaryti ES Tarybos reglamente Nr. 269/2014, kuriuo remiantis lėšos buvo įšaldytos. Informacija apie tai buvo paskelbta oficialiajame ES leidinyje.

Paprastai buvo reikalaujama, kad ES finansų įstaigos blokuotų pervedimus, susijusius su Rusijos sankcionuotais bankais. Po 2022 m. vasario mėn., kai buvo įvesti apribojimai Rusijos finansų sistemai, tokių ribojimų skaičius smarkiai išaugo, tačiau sunku tiksliai įvertinti kiek lėšų buvo užblokuota, nurodė ekspertai. Pavyzdžiui, Rusijos asmenys gali susidurti su sandorių įšaldymu, kai bando pervesti pinigus į užsienį, atlikti tarptautinius mokėjimus už prekes ir paslaugas, mokėti paskolą užsienio banke ir pan.

Tiesa, tuo pat metu nurodoma, kad į šalių, kurioms taikomos ES turto įšaldymo priemonės, sąrašą buvo įtraukti 69 fiziniai ir 47 juridiniai asmenys, subjektai ar įstaigos. Naujai į sąrašą įtrauktiems asmenims taip pat taikomos draudimo keliauti priemonės.

ES įvedė sankcijas visiems pagrindiniams Rusijos bankams

Europos Sąjunga, Jungtinės Valstijos ir kitos Vakarų šalys plataus masto sankcijas Rusijos bankams įvedė 2022 metais, prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje. Beveik visiems pagrindiniams rinkos žaidėjams buvo taikomi griežti apribojimai, įskaitant „Sberbank“, VTB, „Alfa-Bank“, „T-Bank“ ir kt. Sankcionuotų bankų sąrašas plečiasi.[2]

Sankcijos visų pirma reiškia šių bankų turto įšaldymą Europos Sąjungos teritorijoje arba šalyje, kuri įvedė apribojimus, korespondentinių sąskaitų uždarymą, draudimą piliečiams ir įmonėms dalyvauti jurisdikcijoje, kuri nustatė sankcijas, vykdyti sandorius su šiais bankais.

ES daro išimtis įšaldytoms Rusijos lėšoms: sąlygos ir kriterijai

Remiantis dokumentu, ES valstybės dabar gali sąlygomis, kurias jos laiko tinkamomis, panaikinti įšaldyto mokėjimo blokavimą, jei sandoris buvo įšaldytas dėl to, kad tarpininkų grandinėje yra bankas, kuriam taikomos sankcijos. Tačiau kad tai įvyktų, turi būti įvykdyti du kriterijai:

lėšų siuntėjui ir gavėjui, įskaitant asmenis, įmones ir organizacijas, ES neturi būti taikomos S sankcijos;

Pervedimas buvo atliktas naudojant sąskaitas nesankcionuotuose bankuose, o sankcionuotas bankas yra tik tarpininkas (apie kurio dalyvavimą klientas galėjo ir nežinoti).

Tuo pačiu metu pats sandoris vis tiek neturi pažeisti ES Tarybos bendrojo reglamento, kuriuo remiantis buvo taikomas blokavimas.

Aukščiau minėtomis išimtinėmis nuostatomis siekiama atblokuoti lėšas, kurios buvo įšaldytos tik dėl to, kad sankcionuotas bankas dalyvavo kaip tarpininkas, nedalyvaujant jokiems kitiems sankcionuotiems asmenims, teigė Jurijus Šumilovas, Belgijos advokatų kontoros „YS Advisors“ įkūrėjas, sankcijų specialistas.

Pažeidimas gali būti, jei mokėjimo gavėjas ar siuntėjas iš tikrųjų veikia sankcionuoto asmens interesais, taip pat jei pervedimas atliekamas siekiant Europoje sumokėti už prekes ir paslaugas, kurių eksportas draudžiamas į Rusiją, – pavyzdį pateikė specialistai. Lėšų pervedimas nepažeis taisyklių, jei jomis nebus tiesiogiai ar netiesiogiai siekiama suteikti naudos fiziniams ar juridiniams asmenims, organizacijoms ar įstaigoms, kurioms taikomos sankcijos, ir jomis nesiekiama apeiti sankcijų priemonių, patikslino Kira Vinokurova, „Pen &; Paper Bar“ asociacijos partnerė.

Kitas pakeitimas susijęs su pervedimais, atliktais iš sankcionuoto banko sąskaitos tarp dviejų nesankcionuotų asmenų, įmonių ar organizacijų.

ES valstybės narės taip pat gali atblokuoti tokius sandorius, jei pervedimo naudos gavėjai yra Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės arba Šveicarijos piliečiai, taip pat asmenys, turintys laikiną arba nuolatinį leidimą gyventi šiose šalyse. Ši dalis taip pat apima reikalavimą laikytis ES bendrojo sankcijų reglamento.