Energetikos krizė: Šveicarija svarsto uždrausti elektrines transporto priemones

Energetika, Pasaulis, ŠiandienDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Elektriniai automobiliai
Krovimas naudojant elektros energiją. Mike B/ Pexels nuotrauka

Šveicarija bando išvengti elektros atjungimo, todėl svarsto šią žiemą uždrausti elektrines transporto priemones

Rusijos ir Ukrainos karas ir šią žiemą Europoje gresianti energetikos krizė gali paskatinti Šveicariją uždrausti naudoti elektra varomas transporto priemones. Šalis bando suvaldyti problemą ir svarsto išleisti naują draudimą, kuris taupys ir taip pabrangusią elektros energiją[1].

Dėl tokio žingsnio Šveicarija gali tapti pirmąja Europos šalimi, uždraudusia savo piliečiams vairuoti ar pirkti elektromobilius.

Maždaug 60 % Šveicarijos energijos tiekimo sudaro hidroelektrinės. Kiti Šveicarijos suvartojamos energijos šaltiniai yra branduolinė energija, iškastinio kuro jėgainės, saulės ir vėjo energija.

Šveicarijos pareigūnai taip pat svarsto galimybę nustatyti, kad patalpų šildymo temperatūra būtų ne aukštesnė kaip 20 laipsnių.

Vyriausybė taip pat pasiūlė sutrumpinti parduotuvių darbo laiką ir rekomenduoti mažesnę vaizdo transliacijų paslaugų skiriamąją gebą, kad būtų galima valdyti energijos suvartojimą ir išvengti elektros energijos tiekimo nutraukimo, teigiama pranešimuose[2].

Netolygus energijos gaminimas paveikė visą šalį

Idealiu atveju Šveicarija nori palaipsniui atsisakyti branduolinės energijos naudojimo šalyje, tačiau yra detalių, kurios nesutampa, kai kalba pakrypsta apie tai, kiek elektros energijos šalis pagamina ir kiek jos reikėtų žmonių poreikiams patenkinti. Nėra aišku, ar tokie tikslai gali būti pasiekti.

Drėgnesniais mėnesiais kritulių ir sniego kiekis sukaupiamas hidroelektrinių energijai gaminti. Tačiau šalis eksportuoja nemažą dalį to, ką sugeba pagaminti tuo laikotarpiu. Vėliau, šaltesniais mėnesiais, kai gamyba mažesnė, Šveicarija energiją importuoja. Dėl to šveicarai tapo pažeidžiami dėl energijos trūkumo Europoje, kurį sukėlė karas Ukrainoje ir sankcijos Rusijai[3].

Remiantis ataskaitomis, Šveicarijos reagavimo į energetikos pavojus sistema yra dviejų lygių − avarinė ir krizinė. Valdžia šalyje bando dėlioti planus ir kelia siūlymus, ko galima imtis, kol nėra pasiekta kritinė situacija. Vienas iš būdų tokiai situacijai išvengti − atsisakymas naudotis elektrinėmis transporto priemonėmis. Šis siūlymas bus pateiktas svarstymui artimiausiu metu.

Jei ir būtų pritarta tokiam siūlymui, kol kas lieka nežinoma, kiek laiko Šveicarijoje truktų elektromobilių draudimas.

Elektra
Energija reikalinga šviesai. Joy Singh/ Pexels nuotrauka

Numatytos ir kitos drastiškos priemonės energijos krizei valdyti

Drausti naudotis elektromobiliais yra tik viena iš rekomendacijų, kuri bus įgyvendinta, jei elektros energijos tiekimo trūkumas Šveicarijoje išaugs iki kritinio lygio ir grės pilnas elektros energijos atjungimas

Jei toks sprendimas būtų priimtas, elektromobiliais asmeniniais tikslais būtų leidžiama naudotis tik būtinai reikalingoms kelionėms: lankantis pas gydytojus, apsiperkant, lankantis religinėse vietose ar teismo įstaigose.

Tačiau kol ekstremalioji padėtis elektros energijos srityje nepasiekė tokio lygio, ketinama imtis kitų priemonių situacijai valdyti. Pavyzdžiui, privačių namų ūkių ketinama paprašyti apriboti vandens temperatūrą skalbimo mašinose iki 40 °C, planuojama uždrausti naudotis lapų pūstuvais, kiemo šildytuvais, sėdynių šildytuvais keltuvuose ir kitais prabangos reikmenis, o vaizdo transliacijų platformoms būtų nurodyta rodyti tik standartinės raiškos vaizdo įrašus.

Šios priemonės dar tik rengiamos preliminariuose planuose. Jei iš tikrųjų Šveicarijoje pritrūktų elektros energijos, priemonės būtų pakoreguotos ir tik tada potvarkis dėl jų taikymo įsigaliotų.

Vis dėl to, tai išlieka reikšmingas žingsnis, nes Šveicarija galėtų tapti pirmąja šalimi, kurioje būtų nustatyti apribojimai elektra varomoms transporto priemonėms.

Su problemomis dėl elektros energijos susiduria ir kitos Europos valstybės

Didžiąją dalį energijos Šveicarija gauna iš hidroenergijos, tačiau ji taip pat importuoja elektros energiją iš Prancūzijos ir Vokietijos. Ši Alpių šalis toli gražu nėra vienintelė Europos valstybė, kuri šiuo metu ieško būdų, kaip sumažinti energijos vartojimą, nes problema yra juntama visos Europos Sąjungos mastu[4].

Štai, pavyzdžiui, Vokietija jau nusprendė, kad privačių baseinų nebegalima šildyti dujomis ar elektra. Tuo tarpu biurų pastatai turi būti šildomi tik iki 19° Celsijaus. Be to, elektros energijos kaina Vokietijoje tokia didelė, kad „Volkswagen“ vadovas neseniai pareiškė, jog visas žemynas tampa mažiau patrauklia vieta baterijoms gaminti ir gali prarasti dalį savo pramoninio patrauklumo.