Suprasti akimirksniu
  • E. Muskas stoja į teisinę kovą su Airija
  • E. Muską papiktino valdžios siekis riboti žodžio laisvę
  • Airija siekia kovoti ir su teroristiniu turiniu
Šaltiniai
E. Muskas
E. Muskas stoja į teisinę kovą su Airija. ELTA nuotrauka

E. Muskas stoja į teisinę kovą su Airija

Elono Musko socialinės žiniasklaidos platforma „X“ (buvęs tviteris) pradėjo teisminį procesą prieš Airijos žiniasklaidos priežiūros instituciją. To priežastis – naujos Airijos interneto kontrolės ir priežiūros taisyklės[1].

Praėjusią savaitę „Twitter International Unlimited Company“ Airijos Aukščiausiajame Teisme inicijavo teisminės peržiūros procedūrą dėl valstybės reguliavimo institucijos Coimisiún na Meán įvesto interneto saugumo kodekso, pagal kurio taisykles, visoje Europos Sąjungoje (ES) uždraustas tam tikrų formų audiovizualinis turinys, kuriame yra „neapykantos“.

Kodeksu siekiama perkelti Europos Komisijos (EK) Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvą (AVMSD) į Airijos teisės sistemą. Skirtingai nei reglamentai ir kiti sprendimai, direktyvos nėra tiesiogiai taikomos visose valstybėse-narėse, tačiau reikalaujama, kad jų taisyklės būtų įtrauktos į nacionalinius įstatymus.

„Manome, kad svarbu, jog į Airijos teisę perkelta AVMSD nenustatytų įpareigojimų, viršijančių AVMSD reikalavimus ir galimai prieštaraujančių Skaitmeninių paslaugų įstatymui. „Twitter International Unlimited Company“ pasilieka teisę ginčyti kodekso teisėtumą. Šiuo metu pasiliekame savo poziciją ir visas teises dėl Coimisiún na Meán teisėkūros ir procedūrinio požiūrio, įskaitant ir dėl tolesnių gairių paskelbimo“, – dar rugpjūtį teigė bendrovė.

Pagal kodeksą technologijų bendrovėms, kurių būstinė yra Airijoje, į šį sąrašą patenka ne tik „X“, bet ir „Meta“, „Reddit“, „Alphabet“ ir daugelio kitų bendrovių ES padaliniai, gresia iki 20 mln. eurų arba 10 proc. metinės platformos apyvartos bauda, jei jos neįgyvendins „Coimisiún na Meán“ cenzūros reikalavimų.

E. Muską papiktino valdžios siekis riboti žodžio laisvę

Airijos parlamente dėl kodekso įtraukimo į nacionalinę teisę balsuojama nebuvo, nors vyriausybė anksčiau ir išreiškė paramą griežtesnei žodžio kontrolei internete. Vis tik, tai paskatino žodžio laisvės gynėjų pyktį tiek pačioje Airijoje, tiek ir tarptautiniu mastu.

E. Muskas taip pat susidomėjo šia naujove Airijoje: milijardierius, prieš keletą metų įsigijęs socialinę platformą tviterį, ne kartą teigė laikantis save aktyviu žodžio laisvės gynėju, pagrasino teismuose užginčyti Airijos vyriausybės pasiūlytą neapykantos kalbos įstatymą, jei šalies įstatymų leidžiamoji valdžia jį priimtų.

Dėl tarptautinio spaudimo įstatymo projektas galiausiai buvo sutrumpintas, o politikai iš dokumento pašalino visas nuorodas į neapykantos kalbos nusikaltimus.

Tiesa, dokumente liko padidinta apsauga tiems, kurie save identifikuoja kaip vieną iš daugybės skirtingų socialinių lyčių. Viena šalies politikė, Sharon Keoghan, per aukštųjų rūmų sesiją aktyviai reikšdama kritiką įstatymo projektui, ironiškai net perskaitė maždaug šimto socialinių lyčių sąrašą.

 Dahlia E. Akhaine/Unsplash nuotrauka
Dahlia E. Akhaine/Unsplash nuotrauka

Airija siekia kovoti ir su teroristiniu turiniu

O Airija imasi ir daugiau veiksmų, siekdama internete kontroliuoti abejotiną turinį. Airijos žiniasklaidos priežiūros institucijos nurodė bendrovėms „X“, „TikTok“ ir „Meta“ imtis „būtinų priemonių“, kad būtų užkirstas kelias teroristinio turinio platinimui.

Airijos žiniasklaidos reguliavimo institucija „Coimisiún na Meán“ teigė, kad sprendimą priėmė po to, kai atlikusi tyrimus nustatė, kad dėl silpnų apsaugos ir turinio priežiūros procesų šie socialinės žiniasklaidos tinklai buvo „veikiami teroristinio turinio“[2].

Pagal ES reglamentą dėl teroristinio turinio internete paprastai reikalaujama pašalinti turinį per valandą nuo nurodymo gavimo. Airijos žiniasklaidos komisija suteikė socialinės žiniasklaidos platformoms 12 savaičių, kad jos imtųsi „veiksmingų, tikslingų ir proporcingų“ priemonių teroristiniam turiniui sustabdyti, kartu nepažeisdamos žodžio laisvės teisių.

„TikTok„, „X“ ir „Meta“ privalės imtis konkrečių priemonių, kad apsaugotų savo paslaugas nuo panaudojimo teroristiniam turiniui skleisti, ir per tris mėnesius nuo sprendimo gavimo dienos pranešti Coimisiún na Meán apie konkrečias priemones, kurių buvo imtasi“, – sakoma pranešime.

Tarp priemonių, kurių jos turi imtis, yra ir tai, kad į savo naudojimo sąlygas turi įtraukti nuostatas dėl netinkamo platformų naudojimo. Jei Airijos komisija manys, kad priemonės nėra pakankamos, ji gali skirti baudas, siekiančias iki 4 proc. pasaulinių pajamų.

Įsigaliojus naujajam Skaitmeninių paslaugų įstatymui, susijusiam su žala internete, EK pradėjo daugybę interneto platformų tyrimų, tačiau Airijos žiniasklaidos priežiūros institucija atlieka ypač svarbų vaidmenį, nes visos technologijų bendrovių būstinės ES yra įsikūrusios Dubline.

Problemos, su kuria susiduria Europos reguliavimo institucijos, mastas išryškėjo gegužės mėnesį, kai Europos vidaus reikalų komisarė Ylva Johansson atskleidė, kad nuo kovos su terorizmu internete reglamento įsigaliojimo buvo išduota daugiau kaip 550 įsakymų pašalinti pavojingu laikomą turinį.