Suprasti akimirksniu
  • Nori įsigyti 100 proc. tviterio akcijų
  • Nuomonės dėl galutinio verdikto išsiskiria
  • Superherojus, pakeisiantis visą socialinės žiniasklaidos kultūrą
  • E. Muskas tapo pagrindiniu tviterio akcininku
Šaltiniai
Tviteris
Socialinę platformą ketinama pertvarkyti taip, kad ši veiktų pagal demokratinius principus. Alexanderio Shatovo/Unsplash nuotrauka.

Nori įsigyti 100 proc. tviterio akcijų

„SpaceX“ įkūrėjas, „Tesla Motors“ vadovas ir dabar jau pagrindinis tviterio akcininkas Elonas Muskas pranešė, kad sieks šią socialinę platformą paversti privačia ir išvalyti nuo piktžolių, kad socialinėje erdvėje vėl gyvuotų demokratija ir laisvas žodis. Dėl tokių užmojų net superherojumi tituluojamas E. Muskas pareiškė norintis tapti 100 proc. tviterio akcininku. Kompanijos vertė sudarytų maždaug 43 mlrd. dolerių.

Prieš kiek daugiau nei savaitę E. Muskas įsigijo pagrindinį tviterio akcijų paketą, tačiau atsisakė tapti šios kompanijos valdybos nariu, o ketvirtadienį jis prabilo apie būtinybę šią socialinės žiniasklaidos bendrovę pertvarkyti į privačią, mat dabartinėje situacijoje tviteris negali nei klestėti, nei tarnauti visuomenės laisvajam žodžiui[1].

Turtingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas E. Muskas neslepia ir to, kad šioje socialinėje platformoje įžvelgia ir milžinišką potencialą.

Tviterio pirmininkui Bretui Taylorui išsiųstame laiške E. Muskas teigia, kad jis į šią socialinę platformą investavęs ne šiaip sau, o todėl, kad jo nuomone, laisvas žodis yra „visuomenės būtinybė, kad veiktų demokratija“.

„Dėl to siūlau įsigyti 100 proc. tviterio akcijų už 54,20 JAV dolerio už akciją grynaisiais pinigais, t. y. 54 proc. daugiau nei dieną prieš pradedant investuoti į tviterį ir 38 proc. daugiau nei dieną prieš viešai paskelbiant apie mano investiciją“, – rašė E. Muskas[1].

Pagrindinis tviterio akcininkas taip pat įspėjo, kad jei šis galutinis jo pasiūlymas nebus priimtas, jis bus priverstas „persvarstyti savo kaip akcininko poziciją“.

Atsakydama į tokį „Tesla“ vadovo pasiūlymą, tviterio direktorių valdyba nusprendė atidžiai išnagrinėti ir apsvarstyti šį pasiūlymą ir pasirinkti tą kryptį, kuri esą geriausiai atspindėtų visų bendrovės akcininkų interesus.

E. Muskas pareiškė norintis įsigyti visas tviterio akcijas. Souviko Banerjee'o/Unsplash nuotrauka.
E. Muskas pareiškė norintis įsigyti visas tviterio akcijas. Souviko Banerjee'o/Unsplash nuotrauka.

Nuomonės dėl galutinio verdikto išsiskiria

Kita vertus, panašu, kad E. Musko pasiūlymo dar ilgai nepavyks niekam perspjauti, mat toks pasiūlymas – beprecedentis. 

„Tokio dalyko dar nėra buvę per visą viešųjų rinkų istoriją. Tai – „Saulėlydžio“ zona visiems, kurie stebėjo Volstritą pastaruosius 100 metų“, – nuostabos neslėpė „Wedbush“ analitikas Danas Ivesas[2].

CNBC taipogi atkreipia dėmesį, kad lemiamas buvo ir E. Musko sprendimas įsigyti 9 proc. tviterio akcijų, mat nuo to laiko socialinės žiniasklaidos bendrovės akcijos pakilo 17 proc.

Tačiau kaip galiausiai nuspręs pasielgti tviterio vadovybė, kol kas nėra aišku, mat nuomonės šiuo klausimu gerokai išsiskiria. Atkreipiamas dėmesys į tai, kad E. Musko pasiūlyta kaina už tviterio akciją yra didesnė už 39,91 JAV dolerio, kuria buvo parduodamos akcijos prieš paaiškėjant, kad investuotojas įsigijo pagrindinį bendrovės akcijų paketą.

Savo nuomonę išsakė CNBC žurnalistas Jimas Crameris, kurio požiūriu, valdybai neliks jokios kitos išeities kaip tik pasiūlymą atmesti ginant bendrovės akcininkų interesus[2].

„Gordon Haskett Research Advisors“ analitiko Dono Bilsono teigimu, tikimybė, kad valdyba šį pasiūlymą priims – nedidelė. Ir pridūrė, kad E. Muskas tiesiog „pučia miglą“, mat praėjusią vasarą tviterio akcijos buvo parduodamos už maždaug 70 JAV dolerių.

Tačiau kiek kitokį požiūrį šiuo klausimu išreiškė D. Ivesas, mat dėl tokios išaugusios akcijų kainos valdybai būtų sunku atsisakyti, o net ir neigiamas atsakymas galiausiai reikštų akcijų vertės kritimą perpus.

Milijardierius, Dalaso „Mavericks“ savininkas Markas Cubanas spėlioja, kad bendrovė gali daryti viską, kad akcijų E. Muskui neparduotų, todėl net gali bandyti ieškoti kito žmogaus, kuris nupirktų E. Musko akcijas ir jį iš bendrovės akcininkų paprasčiausiai išstumtų[2].

Dalis kritikų teigia, kad pasiūlymas įsigyti 100 proc. tviterio akcijų bus atmestas. Craigo Adderley'aus/Pexels nuotrauka.
Dalis kritikų teigia, kad pasiūlymas įsigyti 100 proc. tviterio akcijų bus atmestas. Craigo Adderley'aus/Pexels nuotrauka.

Superherojus, pakeisiantis visą socialinės žiniasklaidos kultūrą

Tokį šių dienų „superherojaus“, E. Musko poelgį pakomentavo tokį titulą jam davęs „Fox news“ vedėjas Pete'as Hegsethas, palyginęs jį su tokiais pastarojo dešimtmečio herojais kaip žmogumi voru, kapitonu Amerika ir kitais. Anot jo, toks E. Musko žingsnis reikštų, kad įvyktų ne tik didelis verslo pasaulio sukrėtimas, bet ir „kur kas daugiau“. Pavyzdžiui, tai reikštų ir amerikiečių pergalę prieš demokratus, ilgus metus siekusius cenzūruoti savo priešą[3].

P. Hegsetho teigimu, situacija pasikeistų milijardieriui į savo rankas perėmus tviterio socialinę platformą, mat toks žingsnis bent kartą yra daromas ne dėl valdžios ir pinigų, bet dėl siekio išsaugoti žmonijos žodžio laisvę.

„Tačiau jie (demokratai) sako, kad turime nutildyti daugiau konservatorių, o ne leisti jiems išsilieti tviteryje. Pasak jų, leisti respublikonams laisvai kalbėti būtų antidemokratiška. Tviterio minia nori, kad griežtos taisyklės būtų taikomos ten, kur jiems patinka“, – pažymėjo „Fox news“ vedėjas[3].

Kitas „Fox news“ vedėjas Tuckeris Carlsonas pažymėjo, kad taip E. Muskas meta iššūkį visai neoliberalistinei ideologijai, kurios visa esmė ir yra propaganda ir cenzūra[4]. Anot jo, patiems amerikiečiams grėsmę kelia tai, jog jų pačių demokratinė sistema neveikia, todėl reikia, kad „koks turtingas vyrukas įsiveržtų ir išgelbėtų laisvą žodį Jungtinėse Valstijose“.

Anot Tuckerio Carlsono, apart E. Musko daugiau nėra nieko, kas galėtų išgelbėti amerikiečius ir visą pasaulį nuo masinės cenzūros. O tam pasitarnauja ir korporacinė žiniasklaida, kurios pagrindinis tikslas yra užgniaužti vis garsiai pasisakančių pavienių asmenų nuomonę ir būtinai „iš jų išsityčioti“.

E. Muskas tapo pagrindiniu tviterio akcininku

Praėjusį pirmadienį Niujorko prekyboje buvo stebimas ženklus tviterio akcijų kilimas po to, kai E. Muskas, įsigijęs 9,2 proc. akcijų, tapo pagrindiniu socialinės platformos akcininku ir net keturis kartus pranoko pačio tviterio įkūrėjo Jacko Dorsey turimą 2,25 proc. akcijų paketą[5].

Tiesa, E. Muskas tviterio vartotojams pasiūlė ir naujovių – pavyzdžiui, įdiegti redagavimo funkciją, ko iki šiolei ši socialinės žiniasklaidos priemonė nepraktikavo. Kad išgirstų vartotojų nuomonę, jis savo asmeninėje tviterio paskyroje paskelbė viešą apklausą dėl šios funkcijos reikalingumo ir daugiau nei 75 proc. vartotojų su tuo sutiko.