Suprasti akimirksniu
  • ES narėse taikoma skirtinga grybavimo tvarka
  • Pasipiktino dėl galimo grybų rinkimo apribojimo
  • Grybai yra vienas pagrindinių Vidurio Europos patiekalų
Šaltiniai
Baravykai
Kanalai skelbia apie ES ketinimus užždrausti grybavimą. Michela Lommi/Unsplash nuotrauka

ES narėse taikoma skirtinga grybavimo tvarka

Lietuviai nuo seno mėgsta grybauti bei žino įvairiausių šių miško gėrybių gaminimo paslapčių. Ypač gilias grybavimo tradicijas yra išsaugoję dzūkai, apie šio krašto žmonių grybavimo ypatumus yra sukurta ir gausybė vaizdingų posakių. Tačiau grybavimo malonumo gali tekti atsisakyti ne vien dzūkams, mat kanalai skelbia apie ES ketinimus uždrausti grybavimą.

Rugpjūčio 14 dienos „Euronews“ publikuotame straipsnyje, atkreiptas dėmesys, kad ES narėse taikoma skirtinga tvarka dėl grybavimo. Čekijos ir Lenkijos įstatymai neriboja, kiek galima prisirinkti grybų. Tačiau štai Nyderlanduose žmonės gali grybauti tik jiems priklausančiuose sklypuose. Prancūzijoje ir Vokietijoje, esą, nustatytas 250 gramų limitas. Tačiau skirtingose Vokietijos teritorijose galioja skirtingi įstatymai. Šioje valstybėje priskaičiuojama 11,4 mln. ha miškų. Daugiau nei 98 proc. šios teritorijos yra prieinama, čia galima lankytis nemokamai. Iš principo lankymasis galimas net privačiuose miškuose, tačiau reikalingas savininko leidimas. Kituose miškuose galioja įvairios taisyklės. Pavyzdžiui, negalima palikti šiukšlių, žvejybai ir medžioklei reikalingas leidimas, motociklininkams ir dviratininkams draudžiama nuvažiuoti nuo takų. Grybus ir uogas miškuose leidžiama rinkti, tačiau tik tiek, kiek reikia asmeniniam vartojimui. Pavyzdžiui, kai kuriose teritorijose nustatytas 1 kg limitas. Leidžiama prisiskinti gėlių puokštei, bet negalima augalų kasti.

Lietuviai iš miškų vis dar gali tempti pilnus krepšius grybų. Tačiau kas bus jeigu ES nuspręs ribojimų teritoriją plėsti? Nejaugi bus, kaip tame posakyje: „Jei ne grybai ir ne uogos – dzūkų mergos būtų nuogos“...

Lietuviai iš miškų vis dar gali tempti pilnus krepšius grybų. Natasha Arefyeva/Unsplash nuotrauka
Lietuviai iš miškų vis dar gali tempti pilnus krepšius grybų. Natasha Arefyeva/Unsplash nuotrauka

Pasipiktino dėl galimo grybų rinkimo apribojimo

Lietuvoje pasklidus šiai bauginančiai žiniai socialiniuose tinkluose kilo pasipiktinimas dėl tariamo ketinimo apriboti grybavimą. Galiūnas Žydrūnas Savickas sakė, jei žmonės sėdės ant sofų, tai greit ateis laikas, kai apribos ir deguonį. Visi ribojimai skirti žmones pamažu paversti paklusniais vergais be jokių teisių ir turto.

„Aš vis laukiu, kada uždraus kvėpuoti pilnais plaučiais, juk kvėpuodami pilnais plaučiais išskiriame daugiau CO2, nei tą darytume iki galo neįkvėpdami“, – piktinosi Ž. Savickas.

Nuomonę dėl grybavimo išreiškė ir Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

„Tai dabar pyst Ispanai nusprendė, ne tik drausti laisvai rinkti uogas ar grybus, bet apmokestinti apsilankymus miškuose! Susidaro toks vaizdas, jeigu toliau tauta miegos, tai oro įkvėpimas bus irgi apmokestintas!“, – piktinosi parlamentaras.

Rugpjūčio 13-ąją tinklalapyje „Agrobitė“paskelbto teksto antraštėje skelbiama jog siūloma miškuose apriboti laisvai uogauti, grybauti ir medžioti. Rašinyje pasakojama apie tai, kad ES Tarybos Miškininkystės darbo grupei pirmininkaujanti Ispanija pasiūlė parengti naują reglamentą, kuriuo būtų uždrausta gyventojams miškuose laisvai rinkti grybus ir uogas. Dokumentas, esą galiotų ir medžioklei.

Tai papiktino Lenkijos visuomenę. Daugiau apie pasiūlymą dėl vadinamųjų miško ne medienos produktų, kuriuos lenkai labai vertina, laikraščiui „Nasz Dziennik“ pasakojo šios šalies klimato ir aplinkos viceministras Edwardas Siarka. Pasak jo, Ispanija siekia apriboti galimybes laisvai rinkti mėlynes, avietes, grybus. Panašiai planuojami ribojimai pristatyti ir tinklalapyje „Laikmetis“, tik čia cituojamas partijos „Tvarka ir teisingumas“ vadovas, vicepremjeras Jaroslawas Kaczynskis. Jis esą teigė, kad grybavimas yra esminė Lenkijos žmonių laisvė, kuriai ES kelia grėsmę[1].

Grybai yra vienas pagrindinių Vidurio Europos patiekalų

Grybai yra vienas pagrindinių Vidurio Europos patiekalų. Green And Great/Unsplash nuotrauka
Grybai yra vienas pagrindinių Vidurio Europos patiekalų. Green And Great/Unsplash nuotrauka

Grybų rinkimo miškuose apribojimai nustatomi tam, kad žmonės nevažiuotų su sunkvežimiais ir vienu metu nesurinktų kelių dešimčių kilogramų grybų.

Tačiau drėgnas augimvietes mėgstantys grybai yra vienas pagrindinių ne tik Lietuvos, bet ir visos Vidurio Europos patiekalų, pradedant tirštais grybų padažais ir baigiant įvairiais pyragaičiais ar koldūnais su grybų įdaru. Taigi belieka tikėtis, kad ES vadovybė atsisakys ketinimų plėsti teritorijas, kuriose bus draudžiama grybauti[2].