Juanis aplenkė dolerį ir eurą
Pekinas su savo prekybiniais partneriais juaniais atsiskaito dažniau, negu JAV doleriais ar eurais, informavo Kinijos valstybinė valiutos valdyba. [1]
Ekspertų teigimu, taip Kinijos vyriausybė siekia sumažinti pažeidžiamumą galimų Vakarų šalių sankcijų atveju. JAV ir Europos Sąjungai blokavus maždaug pusę Rusijos aukso rezervų, pasitikėjimas pastarosiomis, pasak specialistų, smarkiai sumažėjo.
Ko pasekoje Rusija, Kinija ir kai kurios kitos pasaulio šalys tarptautinėje prekyboje pradėjo naudoti savo valiutas. Specialistų vertinimu, dedolerizacijos procesas, nors gali užtrukti dar ne vieną dešimtmetį, yra neišvengiamas.
Remiantis Valdybos pateikiamais duomenimis, Kinijos Liaudies Respublika sėkmingai mažina JAV dolerio bei euro naudojimą tarptautiniams atsiskaitymams, kurių beveik pusė jau atliekama juaniais.
„Institucijos duomenimis, 2023 m. gegužę juanio dalis tarptautinėse Pekino finansinėse operacijose pasiekė istorinį maksimumą – 49,6 proc. JAV doleriais ir eurais buvo atlikta mažiau negu 47,9 proc. transakcijų, kas tapo žemiausiu rodikliu per visą stebėjimo istoriją“, – nurodoma Valdybos ataskaitoje.
Prieš dešimtmetį doleriai ir eurai buvo naudojami iki 90 proc. finansinių operacijų
Vyriausybė į atsiskaitymą juaniais žiūrėjo skeptiškai iki pat 2010 metų. Tuo metu JAV doleriai ir eurai buvo naudojami 86 – 90 proc. finansinių operacijų, tačiau vėliau šie skaičiai ėmė mažėti.
Pekinas savo valiutą naudoja ir naftos Artimuosiuose Rytuose pirkimui [2], ir prekybai su įvairiomis šalimis, įskaitant Rusiją ir Braziliją. Apie planus už gaunamas prekes mokėti juaniais informavo ir Argentina.
Oficiali statistika rodo, kad Kinijos vyriausybė palaipsniui JAV dolerių ir eurų pradėjo atsisakyti dar 2018 – 2019 metais, kai Jungtinės Valstijos apkaltino KLR neteisėtu amerikietiškų technologijų įsigijimu bei smarkiai padidino mokesčius importuojamoms kiniškoms prekėms. Pekinui atsakius analogiškomis priemonėmis, šalys įsivėlė į šaltąjį karą.
Pasaulinio populiarumo Kinijos juaniui dar teks palaukti
Tarptautinio valiutos fondo vertinimu, 2023 m. amerikietiškos valiutos dalis pasauliniuose rezervuose sumažėjo iki 58,36 proc. ir yra mažiausia per pastaruosius 27 metus. [3] Eurais buvo saugoma 20,47 proc. globalių atsargų, juaniui teko tik 2,69 proc. Panaši situacija yra ir tarptautinių atsiskaitymų sferoje. Naujausiais tarpbankinės sistemos SWIFT duomenimis, šių metų balandį 2,29 proc. turintis juanis populiariausių atsiskaitymo valiutų reitinge buvo penktas. Jį lenkė Japonijos jena (3,51 proc.), britų svarai sterlingų (6,58 proc.), euras (31,74 proc.)
Juaniai nėra laisvai konvertuojamai pinigai. Pekino administracija jį griežtai kontroliuoja, kas apsunkina nacionalinės kinų valiutos plėtrą. Visgi Kinijos Liaudies bankas patikino, kad stengsis didinti nacionalinės valiutos bei šalies finansų rinkos atvirumą ir pasiekiamumą. Jeigu šie pažadai bus realizuoti, pastarojo meto geopolitinės situacijos fone kinų juanio populiarumas gali smarkiai išaugti. [4]