Didžiosios Britanijos laivynas nebesamdys kinų skalbėjų
Jungtinės Karalystės karinės jūrų pajėgos palaipsniui atsisako senos tradicijos – į karinių laivų skalbyklas samdyti kinus. Tokiam sprendimui įtakos turėjo stiprėjančios baimės dėl galim karinio šnipinėjimo, informuoja šaltiniais Karališkame laivyne besiremiantis leidinys „The Sun“.[1]
Straipsnio autoriai pabrėžia, kad kinai britų jūrininkų daiktų skalbimui buvo samdomi nuo praėjusio amžiaus tarpukario laikotarpio. Laikraščio teigimu, šiandien didžiąją dalį skalbėjų sudaro Honkonge gimę ir augę asmenys. Ryšium su tuo Jungtinės Karalystės valdžia nuogąstauja, kad, spaudžiant Kinijai, skalbėjos gali būti įtrauktos į žvalgybinę veiklą Pekino naudai.[2]
Leidinys patikslina, kad trijų Kinijos piliečių jau neįleido į lėktuvnešį „Queen Elizabeth“, kai pastarasis 2021 metais rengėsi plaukti į Indijos – Ramiojo vandenyno regioną. Dar vienas vyras buvo atleistas po 39 metų tarnybos vien dėl to, kad jo šeima gyvena Honkonge. Nepaisant prasidėjusių savotiškų represijų, mažiausiai keturi Kinijos Liaudies Respublikos piliečiai vis dar dirba britų laivyne, nes jų šeimos gyvena Anglijoje.
„Jeigu tai – saugumo problema, tai karinis laivynas tiesiog neturi pasirinkimo. Bet tai sukelia ir nemažai rūpesčių, kadangi skalbyklose dirbantys kinai visuomet kovojo ir net mirdavo kartu su mumis“, – nurodė buvęs pirmasis Didžiosios Britanijos jūrų lordas (Karališkojo laivyno vadas), admirolas Alanas Vestas (Alan West), ėjęs šias pareigas 2002 – 2006 metais.
„The Sun“ teigimu, netrukus kinų darbininkus laivuose turėtų pakeisti etniniai Nepalo gyventojai. „Garantuojame, kad visi civiliai darbuotojai buvo nuodugniai patikrini“, – patikino oficialus karinio laivyno atstovas.
Anglų šnipų baimė gali užkabinti ir daugiau sričių
Įvertinus šiandieninę geopolitinę situaciją, Jungtinei Karalystei teks susimąstyti ir apie kitas veiklos sferas. Reikalas tas, kad šalyje gausu ne tik kinų, bet ir pastaraisiais metais iš Rytų Europos persikėlusių ar pasitraukusių asmenų, kurie, kaip rodo praktika, gali dirbti Rusijos naudai.[3]
Taip pat Jungtinėje Karalystėje netrūksta išeivių iš islamiškų šalių. Pastarieji, tikėtina, šiandieniniame Izraelio – Palestinos konflikte, palaiko pastarąją valstybę, todėl taip pat gali tapti nepatogūs oficialiajam Londonui.
Visa tai suponuoja, kad arba britams patiems teks prisiminti kaip dirbti vadinamuosius „juodus“ darbus, arba kai kurios sritys liks apleistos. Arba… valdžiai vėl teks peržiūrėti savo politiką ir, nepaisant šnipinėjimo ar diversijų rizikos, grąžinti į darbą „nepatikimus“ šalies gyventojus.
Jungtinė Karalystė skuba ginkluotis
Nepaisant to, kad tarnaujantiems šalies laivyne netrukus gali tekti vaikščioti neskalbtomis uniformomis Jungtinė Karalystė skuba ginkluotis ir netrukus išbandys naują bepilotę skraidyklę „Protector“. Pastaroji gali būti naudojama ne tik žvalgybai, bet ir priešo objektų atakoms.[4]
Nurodoma, kad kartu su žvalgybine įranga tiekiamas dronas leis Jungtinės Karalystės karinėms oro pajėgoms vykdyti globalią žvalgybą, o valdomas jis bus nuotoliniu būdu – iš Vodingtone esančios karinių pajėgų bazės.
Bandymai numatyti karinėje Linkolšyro bazėje. Jeigu jie bus sėkmingi, dornais bus apginkluotas Karališkasis karinis jūrų laivynas. Pirmoji bandymų serija apims antžeminį palydovinio ryšio bandymą ir valdymo bei kilimo ir nusileidimo procedūras.
Gynybinių pirkimų ministras Džeimsas Kartlidžas (James Cartlidge) pareiškė, kad bandymai parodys, kaip šalis pirmauja karinių gynybinių technologijų srityje.
„Pasaulinės klasės britų bepilotis „Protector“ pabrėš mūsų ultramodernes žvalgybos, stebėjimo ir didelio tikslumo atakų galimybes, – patikino jis. – Ir užtikrins, kad mes galėsime visame pasaulyje stebėti savo potencialius priešininkus bei gintis nuo jų.“
Dronas bus naudojamas keletui tikslų, įskaitant stebėjimą sausumoje ir jūrose.
Bepilotės skraidyklės ilgis nuo vieno sparno iki kito siekia 24 metrus. Jis gali dirbti 12 000 metrų aukštyje ir skraidyti daugiau negu 30 valandų.
Naująjį droną turėtų gauti 31-oji eskadrilė.
Be stebėjimo, žvalgybos ir taikinio aptikimo funkcijos bei skenavimo Rentgeno spinduliais, ką šiuo metu atlieka ir dronas „Reaper“, „Protector“ atitiks NATO standartus. Tai leis jam skraidyti ne tik Didžiosios Britanijos, bet ir Europos šalių oro erdvėse.
Aviacijos komandoras Aleksas Hiksas (Alex Hicks), „Protector“ programos vadovas, pareiškė, kad smogiamojo-žvalgybinio drono perdavimas Jungtinės Karalystės karinėms oro pajėgoms yra ilgalaikio daugelio Gynybos ministerijos pareigūnų darbo kulminacija.
Tikimasi, kad Karališkosios karinės oro pajėgos skraidykles gaus jau 2025 metais.