Dėl dujų balionų kainų valdančiuosius viešai kaltina ne tik „Jozita“, bet ir „Saurida“

LietuvaG. B.
Suprasti akimirksniu
„Saurida“
Degalinių tinklas „Saurida“ dėl dujų balionų kainų taip pat kaltina valdančiuosius. „Saurida“ nuotrauka

Degalinių savininkai drąsiai kritikuoja valdančiųjų įvestą akcizų įstatymą

Nuo naujųjų metų įsigaliojo didesnis akcizas dujų balionams. Tuo aktyviai piktinasi verslas. Štai, degalinių tinklas „Jozita“ klientams išduodamuose čekiuose net pradėjo žymėti, kad tai yra „Tėvynės Sąjungos-Konservatorių įvestas akcizas buičiai“.

Kilus didžiuliam ažiotažui viešojoje erdvėje, kiek vėliau buvo nuspręsta papildyti čekių turinį bei nurodyti ne tik konservatorius, bet ir kitas valdančiąsias jėgas – Liberalų sąjūdį bei Laisvės partiją. Taip visos trys valdančiosios politinės jėgos buvo išskirtos kaip kaltininkės.

O dabar prie tokios akcijos jungiasi ir kitas degalinių tinklas „Saurida“[1]. Šis tinklas Lietuvoje valdo net 38 degalines[2], o nuo šiol savo klientus informuoja ne tik apie tai, kas inicijavo rekordinių akcizų politiką, bet ir kviečia susipažinti su tuo, kaip šiuo klausimu balsavo Seimo nariai.

Tiesa, tokias degalinių iniciatyvas tramdyti jau ėmėsi atitinkamos šalies institucijos. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) „Jozitai“ jau pateikė raštą ir pareikalavo pakeisti čekius; tikėtina, kad tokio kreipimosi galiausiai sulauks ir „Saurida“.

„Jozita“
„Jozita“ savo čekiuose mini konservatorius, Laisvės partiją ir liberalus. 77.lt koliažas.

Įstatymą aktyviausiai rėmė būtent konservatoriai

Seimas dar 2023 m. gegužę pritarė Akcizų įstatymo projektui, kuriam įsigaliojus, atsisakyta energiniams produktams taikomų akcizų lengvatų. Taip pat numatyta didinti akcizų tarifus taršioms kuro rūšims, į taikomus tarifus įtraukta anglies dvideginio dedamoji.

Remiantis šiuo projektu, nuo naujųjų metų naftos dujoms, kurios yra išpilstytos į balionus, taikomas 304,1 Eur/t akcizo tarifas.

Prieš tai tarifas buvo nulinis. Lenkijoje taikomas 13,14 euro už toną akcizas, Estijoje – 55 eurai, Vokietijoje – 45,45 euro, o Latvijoje jis nėra taikomas visiškai.

Priėmimo stadijoje už šį Aplinkos ministerijos pateiktą projektą balsavo 69, prieš 39, susilaikė 20 Seimo narių[3]. Balsai ypač skirtingai pasiskirstė pagal frakcijas.

Visi 8 Darbo partijos frakcijos nariai balsavo prieš įstatymą. Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ 9 nariai balsavo prieš, 3 susilaikė, 3 net nedalyvavo balsavime.

Visi 11 Laisvės frakcijos narių balsavo už. 9 Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai balsavo už, 1 susilaikė, 2 nedalyvo. Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijai priklausantys 45 nariai balsavo už, 1 susilaikė, 4 nedalyvavo balsavime.

2 Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai balsavo už, 3 prieš, 6 susilaikė, 1 nedalyvo. 1 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys balsavo už, 11 prieš, 6 susilaikė, 1 posėdyje nedalyvavo. Mišriai Seimo narių grupei priklausantys 8 parlamentarai balsavo prieš, 3 susilaikė.

Balsavimas
Seimo narių balsavimas. Ekrano nuotrauka

 „Jozitai” nurodyta pašalinti čekyje pridedamus komentarus

O Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) skelbia atlikusi tyrimą ir nustačiusi, kad degalinių tinklo „Jozita“ čekiuose esanti informacija apie „valdančiųjų partijų įvestą akcizą buičiai“ neatitinka reikalavimų.

VMI Akcizų administravimo departamento direktorius Žygintas Grekas sako, kad apie kvito trūkumus Mokesčių inspekcija į įmonę kreipėsi raštu.

„Vertinimui pateiktas EKA kvitas neatitinka keliamų reikalavimų, kadangi jame nėra nurodyta galutinė prekės kaina, o kvite įvardijamas mokestis – nėra prekė. Taip pat, teisės aktai numato, kad dokumente turi būti išskirtas tik PVM, o akcizo išskyrimo teisės aktuose nėra“, – teigia Ž. Grekas.

Anot VMI atstovo, degalinės čekis neatitinka reikalavimų, patvirtintų Vyriausybės atsiskaitymų už prekes ir paslaugas duomenų fiksavimo tvarkos aprašu.

„Kvite turi būti nurodyta: kvito antraštė, kvito eilės numeris, išdavimo data ir laikas, prekės arba jų grupės pavadinimas, prekės kaina, prekių kiekis, visa mokėtina suma, prekės kainai taikomas pridėtinės vertės mokesčio tarifas arba jo kodas, jeigu ūkio subjektas yra pridėtinės vertės mokesčio mokėtojas, pridėtinės vertės mokesčio suma, jeigu ūkio subjektas yra šio mokesčio mokėtojas, iš asmens gauta suma“, – aiškina Ž. Grekas.

Savo ruožtu Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Lina Petronienė sako, kad pranešimų dėl minėto atvejo nėra gauta.

„Vyriausioji rinkimų komisija kol kas nėra gavusi jokių pranešimų ar skundų dėl šio atvejo. Komisija pirmiausia vertina, ar tam tikra forma publikuota informacija yra agituojama. Šiuo atveju visuomenės diskusiją viešojoje erdvėje labiausiai paskatino netradicinė informacijos paskelbimo vieta – kasos čekis“, – teigia L. Petronienė.

„Jozitos“ vadovas pakeisti čekių neketina

Degalinės „Jozita“ vadovas Jonas Jokubauskis teigia, kad čekių keisti neketina ir pridūrė, kad degalinės čekius reikėtų papildyti mokestį priėmusių valdžios atstovų nuotraukomis[4]. Žiniasklaidos paklaustas, ar sutiks su VMI nurodymu pakeisti čekius, jis atsakė nedviprasmiškai:

„Na kaip galiu pasiduoti? Kam pasiduoti turiu? Aš ne merga, niekur pasiduot man nereik“, – sakė jis.

Degalinės vadovas teigia, kad tokius čekius jis išlaikys ir po rinkimų.

„Mes giname žmonių interesus ir juk neatsisakome mokėti mokesčius. Esame sąžiningi piliečiai. Jau 43 metus dirbu sąžiningai. O čekyje parašėme tiesą“, – teigia J. Jokubauskis.

Anksčiau jis pats patvirtino informaciją apie tai, kad čekyje dėl dujų balionų kainų kaltina valdančiuosius. Tuomet vyras tikino galėjęs konservatorius įvardinti ir kitu žodžiu.

„O ką pyd****** reikėjo įvardinti? Man nebetilpo čekyje. Būčiau įrašęs dar pyd*******. Konservatoriai dabar dauguma yra. Tai jeigu yra dauguma, tai aš teisingai parašiau“, – aiškino J. Jokubauskis.

Savo ruožtu Aplinkos ministras Simonas Gentvilas reaguodamas į šią situaciją teigė, kad piktintis reikėtų ne Vyriausybės priimtais sprendimais, o tokiomis įmonėmis kaip „Jozita“, kurios iki šiol prekiauja su Rusija.