Dar vienas karas: JAV ir Didžioji Britanija smogė hučių pozicijoms Jemene

Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
H
Hučiai žada atsakyti į koalicijos ataką, Socialinių tinklų nuotrauka

Nuo ko prasidėjo dar vienas vis labiau įsismarkaujantis konfliktas

Po to, kai tapo aišku, jog Izraelio ir radikaliosios palestiniečių grupuotės „Hamas“ priešprieša nesibaigs nei greitai, nei gražiuoju, Jemeno hučiai iš sukarintos organizacijos „Ansar Allah“ perspėjo, kad atakuos Izraelio teritoriją ir neleis su šia šalimi susijusiems laivams plaukioti Raudonąja jūra ar kirsti Bab el Mandebo sąsiaurį.

Sausio 11 –osios vakarą „The Times“ žurnalistas Styvenas Svinfordas (Steven Swinford) savo paskyroje socialiniame tinkle „X“ paskelbė, kad Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rišis Sunakas (Rishi Sunak) su ministrų kabinetu aptars galimą Vakarų koalicijos atsaką į „Ansar Allah“ veiksmus Raudonojoje jūroje. Artėjant nakčiai žurnalistas patikslino, kad „artimiausiu metu“ JAV ir Didžioji Britanija atakuos Jemeną.[1]

Hučiai netruko sureaguoti ir patikino, kad jeigu anglosaksų šalys smogs Jemenui, atsako ilgai laukti neteks.

Atakavo maištininkų pozicijas

Televizijos kanalas „Al Hadath“ pranešė, kad karinės JAV ir Didžiosios Britanijos pajėgos atakavo netoli Hodeido uostamiesčio esančias hučių pozicijas. Jis yra šalies vakaruose, šalia Raudonosios jūros. Remdamasi amerikiečių valdininkais, apie smūgius pranešė ir agentūra „Reuters“.

„Al Hadath“ turima informacija, sprogimai buvo girdėti ir Sanos, Saado, Hodeido, Taizo ir Damaro miestuose. [2]

Televizijos kanalas „Sky News Arabia“ pareiškė, kad buvo subombarduotas tarptautinis Sanos oro uostas.

Amerikiečių televizijos kanalo „NBC News“ teigimu, amerikiečių ir britų kariai į sukilėlių pozicijas iš laivų paleido raketas „Tomahawk“.[3]

„Reuters“‚teigia, kad hučių pozicijos atakuotos iš oro, iš karinių ir povandeninių laivų.[4]

Amerikiečių valdininkas „Al Jazeera“ patikino, kad visos koalicijos atakos pasiekė Jemene numatytus taikinius. Pastaraisiais buvo radiolokaciniai objektai, raketų paleidimo platformos ir pakrantėse įrengti stebėjimo punktai.

Savais šaltiniais besiremianti CNN nurodė, kad amerikiečių ir britų kariai smogė daugiau negu 10-iai Jemene esančių hučių punktų.

Džo Baideno ir Rišio Sunako pareiškimai

JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) pareiškė, kad Jemenas atakuotas atsakant į beprecedentes hučių atakas Raudonojoje jūroje. Jis patikslino, kad smogta buvo padedant Australijos, Bahreino, Kanados ir Nyderlandų daliniams. Kiek vėliau paaiškėjo, kad Dž. Baidenas atakos prieš hučius neusderino su Kongreso. Tai, dalies jo paties demokratų nuomone, yra pirmojo Konstitucijos straipsnio pažeidimas. [5]

Taip pat buvo akcentuota, kad atakos buvo „gynybinio pobūdžio“.

Britų premjeras Rišis Sunakas paragino hučius nutraukti atakas prieš civilius veiksmus ir imtis žingsnių įtampai regione mažinti.

Vašingtonas užsiminė, kad jeigu hučiai savo pozicijos nekeis, JAV imsis papildomų poveikio priemonių, skirtų savo ginkluotųjų pajėgų ir tarptautinės prekybos apsaugai.

Sunaikinti visi planuoti taikiniai

Didžiosios Britanijos karinės oro pajėgos smogė dviem „Ansar Allah“ objektams – oro uostui Abse ir Banyje buvusiai bepiločių paleidimo aikštelei.

Pasak aukšto rango amerikiečių administracijos atstovų, JAV, Didžioji Britanija ir jų partneriai Jemene smogė į raketų dislokacijos vietas, radiolokacines stotis ir taikė į bepilotes skraidykles. Pasak jo, hučiai patyrė ženklių nuostolių, tačiau jokie konkretūs skaičiai įvardinti nebuvo.

Reakcija į ataką prieš Jemeną

Hučių vadovybės atstovas Abdula ben Ameras (Abdullah Ben Amer) televizijos kanalui „Al Jazeera“ pareiškė, kad jie smogs regione esančioms JAV bei Didžiosios Britanijos bazėms, jeigu koalicija tęs savo puuolimą. Jemeno URM vadovo pavaduotojas Huseinas al Azi (Hussein al Azi) perspėjo, kad Londonas ir Vašingtonas turi sumokėti didelę kainą už Jemeno apšaudymą. Vadovybės spaudos tarnybos vadovo pavaduotojas Nasredinas Ameras pabrėžė, kad šalies ginkluotosios pajėgos rengiasi atsakui.

JAV administracijos atstovai penktadienį ryte nurodė, kad, bent kol kas, atsakomųjų hučių veiksmų nėra sulaukę.

Saudo Arabija pasisakė už apgalvotus veiksmus ir paragino užkirsti kelią konflikto eskalacijai.

Hučių atsakas

Patys hučiai teigia, kad numušė virš Sanos skridusį amerikiečių naikintuvą F-22. Tiesa, oficialios informacijos, kad šio tipo naikintuvai buvo permesti į Artimuosius Rytus nebuvo, tačiau įvertinus ten susiklosčiusią padėtį, tai yra visai įmanoma.[6]

Tiesa, bent kol kas, koalicija nepatvirtino, kad būtų praradusi kokį lėktuvą ar būtų nukentėjęs koks laivas, bet nuostolius visi mėgsta slėpti. Bet kokiu atveju – hučiai, ne berniukai su lazdomis. Jie turi priešlėktuvinės gynybos sistemas, kuriomis moka naudotis, tad į jų grasinimus reikia žiūrėti rimtai. Juolab kad naktį į šeštadienį pasirodė informacija apie naują JAV smūgį hučių pozicijoms.