Suprasti akimirksniu
  • Meksikos prezidentė nepaklūsta D. Trumpui ir nesiruošia uždaryti šalies sienų
  • Atvykėlių prie JAV ir Meksikos sienos sumažėjo 40 proc. lyginant su gruodžio mėnesiu
  • Į šiaurę vykstantys migrantai siunčiami į pietus siekiant juos išvarginti
Šaltiniai
D. Trumpas
D. Trumpas vienu skambučiu Meksikos prezidentui „sutvarkė“ imigracijos klausimą. ELTA nuotrauka

Meksikos prezidentė nepaklūsta D. Trumpui ir nesiruošia uždaryti šalies sienų

Po trečiadienio pokalbio su Meksikos prezidente, Donaldas Trumpas teigia atradęs atsakymus į, jo akimis, vieną didžiausių problemų – imigraciją. Nežinia, kokie tie atsakymai, tačiau jis jaučiasi laimėtoju[1]. Trumpas ploja rankomis, esą vienu skambučiu „sustabdė“ nelegalią imigraciją per Meksiką. Tačiau Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum užsiminė, jog Meksika jau ėmėsi kitų veiksmų nei rekomenduoja Trumpas, kuris siūlo uždaryti šalies sienas.
Meksikos prezidentė nepaklūsta D. Trumpui ir nesiruošia uždaryti šalies sienų. Socialinių tinklų įrašas/ekrano nuotrauka
Meksikos prezidentė nepaklūsta D. Trumpui ir nesiruošia uždaryti šalies sienų. Socialinių tinklų įrašas/ekrano nuotrauka

Abu kalbėjosi praėjus vos kelioms dienoms po to, kai D. Trumpas, siekdamas pažaboti nelegalią imigraciją ir narkotikus, pagrasino Kanadai ir Meksikai įvesti naujus didelius muitus[2].

Trumpas sakė, jog C. Sheinbaum neva „sutiko nutraukti migraciją per Meksiką“. Tačiau pastaroji socialiniai žiniasklaidai skelbė kitokią žinią – esą Meksika pati efektyviai rūpinasi plūstančiais migrantais – savo nuožiūra. Nors Trumpui šis pokalbis rodėsi naudingas, akivaizdu, jog prie bendros išvados prieita nebuvo.

„Pakartojame, kad Meksikos pozicija yra ne uždaryti sienas, o tiesti tiltus tarp vyriausybių ir tautų“, – pridūrė C. Sheinbaum, demonstruodama nepritarimą Trumpui.
Meksikos prezidentė nepaklūsta D. Trumpui ir nesiruošia uždaryti šalies sienų. Youtube stop kadras
Meksikos prezidentė nepaklūsta D. Trumpui ir nesiruošia uždaryti šalies sienų. Youtube stop kadras

Kita vertus, D. Trumpas, matyt, turi savo „vertinimo skalę“. Savo paskyroje socialiniame tinkle „Truth“ po pokalbio jis rašė, jog pašnekesys buvo produktyvus, mat jie abu „sutarė“ dėl sienų uždarymo. Tačiau abiejų lyderių apsikeitimas nuomonėmis, kaip skelbiama, nereiškia nieko kito, kaip tik Trumpo ketinimus sužlugdyti prekybą uždedant importo mokesčius, jei C. Sheinbaum nepaklus.

Abiejų lyderių tarpusavio pokalbis patvirtino, kad Trumpas neigiamo atsakymo nepriima, likdamas prie nuomonės, jog, reikalui esant, sužlugdys Meksiką padidinęs importo mokesčius. Iš tiesų, dar nežinoma, kokie bus mokestiniai tarifai. Tačiau jų taikymas gali paskatinti didesnes kainas ir sulėtinti ekonomikos augimą. Net jei siūlomi muitai neįvyks, dabartinis JAV prezidentas didžiuojasi savo kategoriškumu ir krypties laikymųsi, „pūsdamas“ krūtinę prieš jį palaikančius šalininkus; grasinimus jis galimai laiko veiksminga priemone pasiekti tikslų.

Iki rugsėjo mėn. iš Meksikos Jungtinės Valstijos importavo prekių už 378,9 mlrd. dolerių, iš Kinijos – už 322,2 mlrd. dolerių, iš Kanados – už 309,3 mlrd. dolerių.

Atvykėlių prie JAV ir Meksikos sienos sumažėjo 40 proc. lyginant su gruodžio mėnesiu

Sheinbaum socialinėje žiniasklaidoje pasakojo su Trumpu kalbėjusi ne vien Meksikos migracijos klausimais.

„Taip pat kalbėjome apie bendradarbiavimo stiprinimą saugumo klausimais, atsižvelgiant į mūsų suverenitetą, ir kampaniją, kurią vykdome siekdami užkirsti kelią fentanilio vartojimui“, – teigė ji.

Skelbiama, esą nelegali migracija per Meksikos sieną sumažėjo iš dalies dėl to, jog Joe Bideno administracija užsitikrino aktyvesnį bendradarbiavimą su Meksika. Dalies žmonių nuomone, D. Trumpas šiuo metu „švenčia“ ne savo laimėjimą, o J. Bideno užmegztų ryšių palikimą.

Atvykėlių prie JAV ir Meksikos sienos sumažėjo 40 proc. lyginant su gruodį pasiektu aukščiausiu per visą istoriją lygiu. JAV pareigūnų manymu, už šiuos pasiekimus taip pat atsakingi budrūs darbuotojai geležinkelio stotyse bei greitkelių kontrolės punktuose.

Vis dėlto, migrantų antplūdžio problema vis dar kelia rimtų iššūkių. Internautai nevengia kalbėti, esą sienų užtikrinimas – sudėtingas klausimas. Jų manymu, Trumpas negalvoja, koks būtų šių susitarimų poveikis abiem šalims; JAV prezidento pasiūlymus dalis pasauliečių vadina „socialistine tironija“. Pastarieji mano, jog D. Trumpo grasinimai tarifais gali įstumti Meksiką į recesiją.

Tačiau ketvirtadienį C. Sheinbaum ramino, esą tarifų karo su Jungtinėmis Valstijomis galima išvengti. Vis dėlto, konkrečių sprendimų ji nepateikė.

„Galimo tarifų karo nebus“, – kategoriškai atsakė moteris.

Į šiaurę vykstantys migrantai siunčiami į pietus siekiant juos išvarginti

Dėl didėjančio JAV spaudimo blokuoti į šiaurę vykstančius migrantus, pastaraisiais metais Meksikos valdžios institucijos ėmė juos rinkti visoje šalyje ir siųsti į pietų Meksiką – šią strategiją ekspertai vertina kaip bandymą išvarginti migrantus, kol jie galiausiai pasiduos.

Kalbant apie muito mokesčius, pirmadienį D. Trumpas pareiškė, jog įves 25 proc. mokestį visiems iš Kanados ir Meksikos į šalį įvežamiems produktams. Jis taip pat pasiūlė įvesti papildomą 10 proc. tarifą Kinijai, susijusį su fentanilio gamybai naudojamų medžiagų eksportu. Skelbdamas šiuos planus, JAV prezidentas pasisakė prieš fentanilį ir nelegaliai į JAV atvykstančių migrantų srautą.

Trumpas taipogi planuoja plataus masto reklamos kampaniją, paaiškinant, kaip pavojinga vartoti fentanilį. Jo manymu, tai padės šviesti žmones. Žinoma, jog šis pavojingai opioidas yra sukurtas intensyviam skausmui malšinti. Tačiau šalims susiduriant su plačia nelegalių narkotikų pasiūla, opioidas vis dažniau maišomas su kitais narkotikais.