D. Trumpas toliau tvirtina galintis nutraukti karą Ukrainoje ir stoja ginti V. Putino

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas
D. Trumpas vėl prakalbo apie taikos planą Ukrainoje ir santykius su V. Putinu. History HD/Unsplash nuotrauka

Buvęs JAV prezidentas pasigyrė savo puikiais santykiais su Rusijos lyderiu

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas laidai „Hannity“ dar kartą pabrėžė tai, ką sakė ir anksčiau – kad vadovaudamas taikos deryboms galėtų užbaigti Rusijos ir Ukrainos karą „per 24 valandas“ ir pareiškė, kad taiką garantuos vos „per vieną dieną“, jei 2024 m. rinkimuose bus perrinktas į įtakingiausios pasaulio valstybės prezidento postą.

„Jei tai dar nebus išspręsta, aš tai tikrai išspręsiu per 24 valandas su Zelenskiu ir Putinu, ir ten įvyks labai lengvos derybos, bet nenoriu jums sakyti, ką tai apima, nes tada negalėsiu pasinaudoti tomis derybų sąlygomis. Bet tai yra labai lengvos derybos, kurios tikrai gali įvykti. Aš tai išspręsiu per vieną dieną, garantuoju taiką tarp jų“, – sakė 2024 m. prezidento rinkimų kandidatas[1].

Buvęs JAV lyderis taip pat kalbėjo apie tai, kad invazijos į Ukrainą net nebūtų buvę, jei būtent jis būtų ėjęs prezidento pareigas, o ne dabartinis JAV vadovas Joe Bidenas.

D. Trumpas tokius teiginius grindė tuo, kad pats asmeniškai gerai pažįsta Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, o šie tariamai geri santykiai būtų užkirtę kelią pačiai agresyviausiai įvykių eskalacijai.

„Putinas niekada nebūtų veržęsis į Ukrainą. Kalbėdavau su juo apie tai, sakydavau „geriau to nedaryk“, ir jis nebūtų to daręs. Mes labai draugiškai apie tai kalbėjomės. Aš sakiau: „Ei, Vladimirai, tu negali eiti į Ukrainą“, – sakė D. Trumpas[2].

Tiesa, buvusio Amerikos vadovo teigimu, į tokius žmones kaip V. Putinas jis pats žiūri kaip į priešus, bet jo teigimu, juos vis tiek būtina laikyti arčiau savęs.

Nors dalis D. Trumpo komentarų gali pasirodyti kaip tipiški politiko samprotavimai ir teorizavimai, dalimi jo žodžių tiki ir patys amerikiečiai.

Pavyzdžiui, prestižinio Harvardo universiteto ir Amerikos politinių studijų centro apklausos duomenimis, 62 proc. apklaustųjų pareiškė manantys, kad V. Putinas nebūtų ėmęsis tokio masto karinių veiksmų prieš Ukrainą, jei D. Trumpas tebebūtų prezidentas[3].

Skirstant pagal politinę priklausomybę, tokio įsitikinimo laikėsi net 85 proc. respublikonų rinkėjų ir 38 proc. demokratų. Tiesa, verta paminėti, kad 38 proc. visų apklaustų amerikiečių respondentų pabrėžė, kad V. Putinas būtų įsiveržęs į Ukrainą nepriklausomai nuo to, kas būtų JAV prezidentas.

D. Trumpas pabrėžė būtinybę išlaikyti dialogą net su grėsmingiausiais pasaulio diktatoriais

„Hannity“ laidoje interviu davęs buvęs JAV prezidentas D. Trumpas teigė ne tik puikiai sutaręs su Rusijos prezidentu, bet ir su kitais autoritariniais lyderiais.

Laidos vedėjui paklausus, ką D. Trumpas mano apie Kinijos prezidentą Xi Jinpingą, D. Trumpas pareiškė, kad su Kinijos vadovu sutarė „puikiai“, tačiau tuomet pasaulį apėmė COVID-19 pandemiją ir dvišaliai šalių santykiai pašlijo.

Tuo tarpu aptardamas savo santykius su Šiaurės Korėjos diktatoriumi Kim Jong Unu, D. Trumpas samprotavo, kad „geriau sugyventi“ su žmogumi, kuris turi „branduolinių ginklų, galinčių susprogdinti pasaulį“.

Kaip ir Rusijos prezidento V. Putino atveju, D. Trumpas vėl pabrėžė, kad tokie lyderiai kaip Kinijos, Šiaurės Korėjos arba net Irano nebūtinai yra „geri žmonės“, tačiau juos būtina suprasti.

„Tai nereiškia nieko kito, išskyrus tai, kad aš juos supratau, o galbūt jie suprato mane. Galbūt jie mane suprato dar geriau“, – apie ryšius su pasaulio lyderiais kalbėjo buvęs JAV vadovas[4].
Taikos planas
D. Trumpas skatina taikos derybas. Rock Star/Unsplash nuotrauka

Taikos planas – Ukrainos teritorijų atidavimas Rusijai

Tiesa, tame pačiame laidos „Hannity“ epizode, D. Trumpas plačiau prabilo apie ne kartą minėtą taikos planą, kurį jis siūlo Rusijai ir Ukrainai. Pasirodo, toks sandoris apima dalies Ukrainos teritorijos atidavimą Rusijai, tačiau JAV žiniasklaidoje tokia idėja ištransliuota nebuvo.

„Blogiausiu atveju būčiau galėjęs sudaryti sandorį, kad kažką būtų galima perimti, yra tam tikrų teritorijų, kurios, atvirai kalbant, yra rusakalbės teritorijos, bet būtų buvę galima sudaryti sandorį“, – sakė D. Trumpas, aiškindamas kaip rusų invaziją būtų stabdęs Ukrainos teritorijų atidavimu.

Tokie buvusio prezidento komentarai pasirodo dabar, kai jis periodiškai kartoja turintis tvirtą planą, kaip karą Ukrainoje sustabdyti vos per parą. Ar to plano dalis ir yra dalies Ukrainos teritorijų „perrašymas“ Rusijai? Tokios idėjos atmesti negalima, tačiau D. Trumpo mintys taip ir liko „Hannity“ laidoje ir plačiosios žiniasklaidos, pavyzdžiui, „Fox News“ kanalo, nepasiekė[5].

Tą patį vakarą „Fox News“ televizijoje transliuota laidos dalis buvo iškarpyta taip, kad D. Trumpo komentarai apie dalies Ukrainos žemių perleidimą Rusijai nepasirodė: buvusio prezidento kalba sustabdyta prieš pat jo žodžius apie žemių „perėmimą“. Tikėtina, kad tai nebuvo režisūrinis sprendimas.

Kiek anksčiau Floridos gubernatorius Ronas DeSantis JAV žiniasklaidai teigė, kad karas Ukrainoje yra „teritorinis konfliktas“. Tokiais žodžiais tuomet ypač pasipiktino ne tik liberalieji šalies įstatymų leidėjai, tačiau ir didelė dalis pačių respublikonų.

R. DeSantis Rusijos lyderį išvadino karo nusikaltėliu, D. Trumpas stojo ginti V. Putino

O anksčiau kontraversiškų komentarų Ukrainos-Rusijos karo tema pažėręs R. DeSantis, laikomas pagrindiniu respublikonų kandidatu į JAV prezidento postą, tačiau oficialiai apie dalyvavimą rinkimuose dar nepranešęs, visiškai neseniai ypač kritiškai prabilo V. Putino atžvilgiu.

Floridos gubernatorius griežtai pasmerkė Rusijos prezidentą V. Putiną ir pavadino jį „karo nusikaltėliu“, pažymėdamas, kad Rusijos invazija į Ukrainą buvo „neteisinga“[6].

Negana to, R. DeSantis taip pat teigė, kad kad Rusija iš esmės yra „degalinė su krūva branduolinių ginklų“, o anksčiau V. Putiną pavadino „autoritariniu degalinės prižiūrėtoju“. 

Po tokios kritikos ginti V. Putiną suskubo D. Trumpas. Jis pabrėžė, kad būtent toks mąstymas, kurį išreiškė Floridos gubernatorius yra tai, dėl kurio „dešimtmečius tęsėsi nesėkminga diplomatija ir galiausiai karas“.

Buvęs JAV lyderis taip pat sakė, kad R. DeSantis ir senatorius Mittas Romney, kuris anksčiau išsakė panašius komentarus apie V. Putiną, yra labai panašūs dėl to, kad „reikalauja arogantiškai laikyti Rusiją menkesne už kitas pasaulio tautas, kuri neturi jokios istorijos, kultūros ar pasididžiavimo“.

Buvęs JAV prezidentas D. Trumpas Rusijos lyderį užstoja bei giria ne pirmą kartą. Kai praėjusių metų vasarį Rusija įsiveržė į Ukrainą, D. Trumpas pareiškė, kad V. Putino pateisinimas dėl įsiveržimo buvo „gudrus“ ir „genialus“. Vėliau jis dėl rusų invazijos kaltino J. Bideną ir jo administraciją, jog šie neva „tyčiojosi“ iš V. Putino ir „beveik privertė jį įsiveržti“.