D. Trumpas su Melania, E. Musku pasirodė legendinėje „Madison Square Garden“ arenoje

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas
D. Trumpas sieks pergalės JAV prezidento rinkimuose. ELTA nuotrauka

D. Trumpas pasirodė 20 tūkst. talpinančioje „Madison Square Garden“ arenoje

Respublikonas Donaldas Trumpas sekmadienį Niujorke surengė daug dėmesio sulaukusį mitingą ir žengė į sceną legendinėje, 20 000 žmonių talpinančioje „Madison Square Garden“ arenoje.

D. Trumpo mitinge pasirodė ir jo žmona Melania Trump, taip pat tokie svarbūs rėmėjai kaip milijardierius Elonas Muskas, Atstovų Rūmų pirmininkas Mike’as Johnsonas, profesionalų imtynių legenda Hulkas Hoganas ir buvęs kandidatas į prezidentus Robertas F. Kennedy jaunesnysis.

D. Trumpas į sceną „Madison Square Garden“ arenoje užlipo šiek tiek po 19 val. vakaro. Čia jį pasitiko pilnutėlė arena ir ištikimiausi politiko rėmėjai.

Respublikonų kandidatas savo kalboje daugiausia dėmesio skyrė sparčiai augančiai imigracijai, infliacijos bėdoms ir ekonomai. Iš D. Trumpo pusės taip pat nestigo aštrių komentarų konkurentų demokratų pusėn.

D. Trumpas
D. Trumpas aštriai kritikuoja demokratų politiką ir būsimą konkurentę rinkimuose. ELTA nuotrauka

Respublikonų kandidatas į prezidentus kritikavo demokratų kandidatę ir jos politiką

„Jūs sugriovėte mūsų šalį. Mes daugiau to nebepakęsime, Kamala“, – sakė D. Trumpas, besikreipiantis į gausiai susirinkusią savo rinkėjų minią[1].

Šiame mitinge ypač daug dėmesio D. Trumpas skyrė migracijos klausimui, kuris tapo prioritetiniu šios rinkiminės kampanijos metu[2].

„Raginu skirti mirties bausmę bet kuriam migrantui, kuris nužudys Amerikos pilietį ar teisėsaugos pareigūną“, – kalbėdamas apie nelegalios migracijos krizę miniai sakė D. Trumpas. 

Kandidatas į prezidentus taip pat teigė, kad „išgelbės kiekvieną miestą ir miestelį, kuris buvo užpultas ir užkariautas“ ir pasodins „žiaurius ir kraujo ištroškusius nusikaltėlius į kalėjimą“. Tam jis žadėjo pasitelkti 1798 m. užsienio priešų įstatymą.

D. Trumpas sakė, kad K. Harris ir Joe Bideno administracijos įvykdyta migracijos politika yra „baisiausia išdavystė“ JAV istorijoje.

„Per pastaruosius ketverius metus Kamala Harris organizavo baisiausią išdavystę, kokią mūsų žmonėms yra padaręs bet kuris Amerikos istorijos lyderis. Ji sulaužė savo priesaiką, išnaikino mūsų suverenią sieną ir išlaisvino migrantų gaujų armiją, kuri vykdo smurto ir teroro kampaniją prieš mūsų piliečius“, – sakė jis. 

D. Trumpas savo kalboje dėmesio taip pat skyrė ekonomikai bei šalyje augančiai infliacijai, „amerikietiškos svajonės grąžinimui“.

Jis taip pat pažadėjo auditorijai, kad jei bus išrinktas, iki 2026 m. sausio mėnesio perpus sumažins energijos sąnaudas.

„Nutrauksiu „naująją žaliąją apgavystę“. Ir per vienerius metus nuo sausio 20 d. sumažinsime jūsų energijos kainas perpus, 50 proc.“, – sakė jis.

D. Trumpas taip pat teigė, kad jei kitą savaitę laimės rinkimus, jis sumažins išlaidas vartotojams, panaikins socialinio draudimo išmokoms. 

„Mes greitai nugalėsime infliaciją ir labai paprastai padarysime Ameriką vėl įperkamą. Padarysime ją įperkamą. Aš masiškai sumažinsiu mokesčius darbuotojams ir mažosioms įmonėms, o arbatpinigių mokesčio neturėsime. Jokių mokesčių už viršvalandžius. Ir jokių mokesčių mūsų senjorų socialinio draudimo išmokoms“, – sakė jis. 

Galiausiai jis pasidžiaugė, kad jam vadovaujant respublikonų partijai, ji tapo „įtraukties partija“:

„Žydai ir musulmonai, katalikai, evangelikai ir mormonai, ir visi jie prisijungia prie mūsų gausiai, gausiau nei bet kas anksčiau šioje šalyje, gausiau nei bet kurioje kitoje šalyje. Ir mes esame didelė, galinga partija, o jie viską praranda. Jie tikrai pralaimi. Kartu mes pakelsime Ameriką į šlovę, pranokstančią jūsų drąsiausias svajones. Ir tai įvyks greitai“.

Kiti D. Trumpo šalininkai taip pat nevengė kritikos respublikono konkurentei artėjančiuose prezidento rinkimuose. D. Trumpo rėmėjas, komikas Tony Hinchcliffe‘as atkreipė dėmesį į gimstamumą tarp lotynų amerikiečių ir pavadino JAV Karibų jūros teritoriją Puerto Riką „plaukiojančia šiukšlių sala“.
Savo ruožtu buvęs „Fox News“ laidų vedėjas Tuckeris Carlsonas pašiepė K. Harris kilmę, pavadindamas ją „žemo intelekto Samoa malajiete, buvusia Kalifornijos prokurore“[3].

Apklausų duomenimis D. Trumpas negali tikėtis pergalės Niujorke

„Tai bus kultinė, istorinė diena, ir jūs matote, kad ji jau pilna. Turiu omenyje, tai nuostabu. Šie bilietai buvo išparduoti per mažiau nei tris valandas. Ir tai rodo entuziazmą, pagreitį, energiją, nes esame šiame neįtikėtinos kampanijos baigiamajame etape“, – dar prieš mitingą sakė Niujorko respublikonų atstovė Elise Stefanik, teigdama, kad Niujorkas yra D. Trumpo kampanijos žaidime. 

Vis dėlto, tai gali būti pernelyg optimistinis vertinimas. Nors garsioji Niujorko arena „Madison Square Garden“ sekmadienį prisipildė D. Trumpo rėmėjų, pergalės šioje valstijoje bei didžiausiame JAV megapolyje respublikonų kandidatas tikėtis neturėtų.

Įvairių apklausų duomenimis, Niujorke D. Trumpas tiesiog neturi vilčių laimėti, nors ir yra gimęs bei gyvenęs viename iš Niujorko rajonų. Vis tik, prieš keletą metų D. Trumpas pakeitė savo pagrindinę gyvenamąją vietą iš Manheteno į Palm Byčą Floridoje.

Niujorkas, kuriame gyvena apie 8,2 mln. žmonių, yra didžiausias šalies didmiestis ir dešimtmečius buvo demokratų tvirtovė. Tiesa, į Niujorką D. Trumpas vis dar turi sugrįžti dėl teisinių problemų.

Lapkričio 26 dieną D. Trumpas vėl turi grįžti į Manheteno teismą, kur jam bus paskelbtas nuosprendis Stormy Daniels byloje už tai, kad nuslėpė pinigų už tylą mokėjimus pornografijos aktorei. Jis buvo pripažintas kaltu dėl 34 kaltinimų.

Kandidatai
D. Trumpas rinkimuose susikaus su K. Harris. ELTA nuotrauka

Remiantis apklausomis D. Trumpo ir K. Harris šansai vertinami panašiai

Likus vos daugiau nei savaitei iki JAV prezidento rinkimų, demokratė K. Harris ir respublikonas D. Trumpas naujoje nacionalinėje apklausose surenka vienodą balsų skaičių.

Praėjusį penktadienį „The New York Times“ (NYT) ir Sienos koledžo paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad ir demokratų kandidatę, ir jos konkurentą respublikoną remia po 48 proc. rinkėjų.
Lyginant su spalio pradžioje paskelbtos apklausos rezultatais, K. Harris šalies mastu prarado savo trijų procentinių punktų pranašumą prieš D. Trumpą. 

Nacionaliniai rezultatai nenulemia prezidento rinkimų baigties, tačiau atitinkami apklausos rezultatai laikomi bendros rinkėjų nuotaikos rodikliu.

Ekspertai šį paskutinį apklausos rezultatą vadina nepalankiu K. Harris: per ankstesnius prezidento rinkimus demokratų kandidatai šalies mastu pirmavo, nors tai automatiškai ir nereiškė pergalės.

Apklausa taip pat parodė, kad dauguma respondentų pesimistiškai vertina dabartines tendencijas JAV. Tik 28 proc. nurodė manantys, kad JAV juda teisinga kryptimi.

Primename, kad JAV prezidentą netiesiogiai renka 538 rinkikų, kuriuos deleguoja atskiros valstijos, kolegija. Pergalei reikia mažiausiai 270 rinkikų balsų.

Dėl šios ypatybės rinkimų baigtį tikriausiai nulems tik septynios valstijos – vadinamosios svyruojančios valstijos, kur atotrūkis tarpo kandidatų būna ypač mažas.

Šiose septyniose valstijoje – Arizonoje, Džordžijoje, Mičigane, Nevadoje, Šiaurės Karolinoje, Pensilvanijoje ir Viskonsine – apklausos jau daug savaičių prognozuoja labai atkaklią kovą.

Primename, kad JAV prezidento rinkimai įvyks lapkričio 5-ąją.