E. Muskas rinkiminę naktį šventė kartu su D. Trumpu
Turtingiausias pasaulio žmogus Elonas Muskas rinkimų naktį praleido švęsdamas ir laukdamas rezultatų drauge su respublikonų kandidatu Donaldu Trumpu Floridoje, jo „Mar-a-Lago“ dvare.
Milijardierius savo įsigytame socialiniame tinkle „X“, kuris anksčiau vadinosi tviteriu, taip pat paskelbė savo nuotrauką, kurioje rašoma, kad prieš išvykdamas į Floridą jis balsavo Camerono apygardoje Teksase, kur yra kai kurių jo bendrovių būstinės.
Už ką balsavo E. Muskas spėlioti net nereikia. Bendrovių „Tesla“, „Space X“ ir „X“ savininkas aktyviai agitavo už respublikonų kandidatą ir taip tapo vienu svarbiausių D. Trumpo rėmėjų.
Per šį rinkimų ciklą milijardierius respublikonų politikui paaukojo daugiau kaip 119 mln. dolerių ir skyrė juos „America PAC“ – politinių veiksmų komitetui, kurį jis sukūrė buvusiam prezidentui remti.
D. Trumpas už tai ne kartą dėkojo savo rėmėjui ir nepamiršo jo net ir laimėjęs 2024 m. JAV prezidento rinkimus. Sakydamas šventinę kalbą jis gyrė milijardierių E. Muską apibūdindamas jį kaip „nuostabų žmogų“.
„Turime naują žvaigždę, gimė žvaigždė: Elonas. Jis nuostabus vaikinas. Šį vakarą sėdėjome kartu. Žinote, jis dvi savaites praleido Filadelfijoje, įvairiose Pensilvanijos dalyse, dalyvaudamas rinkimų kampanijoje. Tik Elonas gali tai padaryti. Štai kodėl aš tave myliu, Elonai“, – kalbėjo D. Trumpas.
Tokios D. Trumpo pagyros technologijų milijardieriui nėra perteklinės: galima pastebėti, kad prie D. Trumpo pergalės ženkliai prisidėjo ir E. Musko jau keletą metų valdomas socialinis tinklas „X“, o šis sėkmingas bendradarbiavimas ir toliau gali tęstis ateityje.
E. Muskui įsigijus buvusį Twitter pasikeitė platformos naratyvas
Rinkimų naktį socialiniame tinkle „X“ E. Muskas pasidalino grafiku, rodančiu, kad ši platforma pastaruoju metu fiksuoja rekordinį lankomumą. Prie to prisidėjo ir pats D. Trumpas.
Prieš keletą dienų jis net pagerino savo ankstesnį 123 tviterio žinučių per dieną rekordą, kurį jis pasiekė prieš kiek daugiau nei mėnesį.
Akivaizdu, kad JAV prezidento rinkimuose besivaržiusio D. Trumpo talpinama informacija sudomino milijonus jo rėmėjų tiek pačiose Jungtinėse Valstijose, tiek ir kitose pasaulio valstybėse. Vis dėlto, tai pamatyti tviteryje buvo galima ne visada.
Iš tiesų, D. Trumpas oficialiai į tviterį arba dabar vadinamą „X“ grįžo tik šių metų vasarą. Iki tol, D. Trumpas iš platformos buvo pasitraukęs ir kurį laiką – joje net buvo blokuotas. Tai įvyko po liūdnai pagarsėjusių 2021 m. sausio Kapitolijaus šturmo įvykių.
Tada JAV prezidento paskyra buvo suspenduota tuometinės tviterio vadovybės sprendimu, nes D. Trumpas kurstė tolimesnį smurtą šalies sostinėje. Vis dėlto, proga grįžti į populiarią socialinės žiniasklaidos platformą D. Trumpui vėl suteikė ne kas kitas, o E. Muskas. Pastarasis 2022-ųjų lapkritį atkūrė D. Trumpo paskyrą.
Tačiau tai padaryti leido sensacingas tviterio įsigijimas už 44 mlrd. dolerių. Šis socialinės žiniasklaidos platformos perėmimas įvyko 2022 m. spalį ir nustebino ne vieną. Tapęs tviterio vadovu, E. Muskas netruko imtis permainų platformoje ir pažadėjo žodžio laisvę joje.
Tai susilaukė prieštaringų reakcijų: vieni neslėpė džiaugsmo, kiti baiminosi neapykantos kalbos išplitimo platformoje. Analizės atspindi įvairiapusę „X“ aplinką, tačiau akivaizdu, kad platformoje visiškai pasikeitė iki šiol vyravęs demokratams palankus naratyvas: dabar tviteris tapo tikru respublikonų bastionu.
E. Musko valdomas socialinis tinklas X padėjo D. Trumpui laimėti rinkimus
2022 m. balandį, praėjus kelioms dienoms po to, kai E. Muskas pirmą kartą prakalbo apie idėją įsigyti tviterį, technologijų milijardierius pažadėjo, kad jam vadovaujant platforma nesiims politinių veiksmų.
„Kad tviteris pelnytų visuomenės pasitikėjimo, ji turi būti politiškai neutrali, o tai faktiškai reiškia, kad vienodai piktina ir kraštutinius dešiniuosius, ir kraštutinius kairiuosius“, – tada sakė E. Muskas.
Nuo to laiko platformoje ir E. Musko retorikoje įvyko pokyčių. Net ir neutralūs tyrėjai pastebi, kad iš apskritai platformos pasitraukė dalis demokratams palankių žiniasklaidos atstovų ar apžvalgininkų, o socialiniame tinkle vis lengviau pasiekiama tapo respublikonams palanki retorika.
Geriausias to įrodymas – dar prieš rinkimus vykę kandidatų mitingai. Pavyzdžiui, renginys Niujorke, kuriame dalyvavo D. Trumpas, sulaukė daugybės dėmesio „X“. Savo ruožtu demokratų renginiai, kuriuose dalyvavo net tokios žvaigždės kaip Beyonce ar kalbėjo televizijos įžymybė Oprah Winfrey, sulaukė mažiau dėmesio. Mažesnę tviterio vartotojų terpę pasiekia net oficiali Baltųjų rūmų paskyra.
Tai paaiškinti galima pakitusiu platforformos algoritmu. Jei anksčiau į srauto viršų buvo iškeliamos demokratams parankios temos, dabar viskas kardinaliai pasikeitė – vadinamasis tviterio „feedas“ mirga raudona respublikonų spalva ir MAGA (angl. Make America Great Again) retorika.
Dėl to D. Trumpas turi padėkoti būtent E. Muskui, kuris savo indėlio bent jau viešai nepripažįsta bei toliau kartoja, kad „X“ yra politiškai neutrali.
„X platformoje mes labai griežtai laikomės nuostatos, kad ji yra sąžininga, lygi, vienoda visoms pusėms. Norime, kad abi pusės pasakytų savo nuomonę ir kad vyktų laisvi debatai“, – sakė jis šį mėnesį Pensilvanijos miestelio renginyje.
D. Trumpo ir E. Musko bendradarbiavimas – abipusė nauda
E. Muskas ženkliai prisidėjo prie D. Trumpo pergalės JAV prezidento rinkimuose ne tik remdamas rinkiminę kampaniją finansiškai, tačiau ir pirmą kartą per ilgą laiką atverdamas duris būtent respublikonams palankiai retorikai lyderiauti socialiniame tinkle „X“.
Nors kai kurie gali piktintis tuo, tokį E. Musko pasirinkimą saugo Pirmoji pataisa: „X“ yra privati kompanija, tad E. Muskas gali leisti joje skelbti tokią informaciją, kokią pageidauja. Kitaip tariant, kompanijai teisiškai nėra taikomos sąžiningumo ar vienodumo taisyklės.
O taip E. Muskas gali išlošti tik dar daugiau naudos sau. Dabar, kai jau yra oficialiai žinoma, kad į Baltuosius rūmus grįžta buvęs prezidentas D. Trumpas, galima nauda E. Muskui ir jo bendrovėms yra labai plati. Gali būti paliesti tokie reguliavimo klausimai kaip darbo įstatymai ir aplinkos apsauga, gali mažėti mokesčių tarifai, o bendrovei „SpaceX“ gali būti bus sudaryta daugiau valstybinių sutarčių.
Ekspertai teigia, kad E. Muskas gali suaktyvinti savo bendrovių veiklą su vyriausybe dėl glaudžių ryšių su D. Trumpu. Pats D. Trumpas pateikė prieštaringų nuomonių apie tai, kaip E. Muskas galėtų tiesiogiai įsilieti į jo administraciją: duodamas interviu televizijai „Fox News“ jis sakė, kad norėtų, jog E. Muskas taptų jo „išlaidų mažinimo sekretoriumi“, tačiau dirbtų „ne kabinete“.
Savo ruožtu D. Trumpo rinkimų kampanijos vyresnysis patarėjas Brianas Hughesas teigė, kad D. Trumpas nori, jog E. Muskas vadovautų „komisijai“, kuri „užtikrintų, kad mūsų vyriausybė dirbtų efektyviau ir efektyviai naudotų Amerikos mokesčių mokėtojų dolerius“. Akivaizdu, kad ši netikėta ir naudos abiems pusėms jau davusi draugystė gali keltis ir į oficialų politinį lygmenį.